Známého písničkáře Karla Kryla coby prozaika představuje kniha, kterou právě vydalo nakladatelství Torst. Jmenuje se jednoduše Prózy a ukazuje, že velký kritik establishmentu v normalizačním Československu i po revoluci byl mužem renesančního záběru.

Vedle písňové tvorby byl Kryl také básníkem, pronikavým publicistou, malířem, kreslířem, sochařem i prozaikem.

Vedle stěžejní rozsáhlé prózy Člověk, kterou napsal v mnichovském exilu na počátku 70. let a v níž svá mladá "teplická léta" konfrontuje s pronikavou reflexí situace exulanta, jsou v nové knize obsaženy i dosud knižně nepublikované povídky, pohádky, fejetony či úvahy.

Kniha svou grafickou úpravou navazuje na svazky Země Lhostejnost, Rýmované komentáře a Krylogie, rovněž vydané v nakladatelství Torst.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval keramickou školu, ale proslavil se jako písničkář a básník. Stal se legendou svobodné kultury nejen pro mladou generaci 60. let, která se nemohla smířit s okupací tehdejšího Československa v roce 1968, ale zůstal pojmem i pro generace následující.

V tehdejším Československu však Kryl tvořil poměrně krátce, koncertoval necelé tři roky, během nichž v roce 1969 vydal jediné LP pod názvem Bratříčku, zavírej vrátka. Stačilo k tomu, aby z písničkáře udělalo legendu.

Kniha

Karel Kryl

Prózy

2017, Nakladatelství Torst, 480 stran, 399 korun

V září téhož roku odešel Kryl do emigrace, kde následně působil v Rádiu Svobodná Evropa.

Současně se věnoval autorskému psaní, ve vlastním nákladu vydával desky a několik básnických sbírek. V listopadu 1989 se vrátil do vlasti a stal se kritikem polistopadových poměrů či rozdělení federace. Ve své době byl ale ve vlasti často nepochopen. Zemřel v Německu ve věku 49 let.