Někdejší velvyslanec Spojených států v České republice Norman Eisen připravuje knihu o obyvatelích pražské vily, kterou postavil Otto Petschek a jež je od roku 1945 rezidencí amerických ambasadorů.

Dílo nazvané The Last Palace (Poslední palác), které sám Eisen podle amerického deníku Roll Call označuje za popis „křehkosti demokracie viděné z okna mé velvyslanecké vily v Praze“, má vyjít v roce 2018.

Eisen, který působil i jako poradce bývalého prezidenta Baracka Obamy pro etiku, se chce soustředit na pětici lidí a jejich pohled na tehdejší Evropu, kteří ve vile postavené na konci 20. let minulého století žili.

Nakladatelství Random House / Crown o knize hovoří jako o mozaice zabývající se širšími tématy mezinárodní historie, která vedla ke třem globálním konfliktům v podobě první a druhé světové války a studené války. Dodnes prý ohrožují mír.

Příběh otevře finančník židovského původu Otto Petschek, který sídlo postavil a jenž zemřel ještě před druhou světovou válkou. Poté Eisen v příběhu pokračuje skrze německého generála Rudolfa Toussainta, který v květnu 1945 podepsal kapitulační protokol o stažení Němců z Prahy, poválečným americkým velvyslancem Laurencem Steinhardtem, který rezidenci získal pro USA, a někdejší herečkou a pozdější diplomatkou Shirley Templeovou Blackovou. Tu do tehdy ještě československé metropole vyslal v roce 1989 prezident George Bush starší.

Eisen, jehož matka původem z Československa přežila holokaust, v knize píše také sám o sobě. Petschekova vila byla jeho velvyslaneckou rezidencí od roku 2011 do roku 2014.

Kniha, na jejíž vydání práva koupilo nakladatelství Random House / Crown, se vedle USA objeví na pultech také v České republice, Německu, Británii či Izraeli.

Související