Francouzský mořeplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer v Atlasu prokletých míst zmapoval 40 lokalit s pohnutou a bouřlivou historií.

V právě vydané knize konstatuje, že Everest i Měsíc už byly dobyty, ale přesto na našem pozemském světě zůstává mnoho tajemných míst, která se nadále můžeme snažit probádat a pochopit.

Stylově zpracovaný atlas zve na návštěvu nejděsivějších a nejnebezpečnějších míst planety od zambijské přírodní rezervace Kasanka, kam se snášejí mračna netopýrů, přes zlověstný les sebevrahů v japonské Aokigahaře a ďáblův příbytek na Ocean Avenue č. 122 v Amityville až po temný maják utonulých Eilean Mor, jenž je ztracený na Flannanských ostrovech.

Nechybí oblasti tragických událostí – například Bermudský trojúhelník či Skylla a Charybda.

Autor dělí "proklatá místa" na tři druhy podle důvodů jejich vzniku. Původnímu významu slova "proklatý" jsou podle něho nejblíže místa, která souvisí s mystikou, jako je Údolí králů v Egyptě a záhadná úmrtí související s pokladem faraona Tutanchamona.

Druhá skupina prokletých míst je nebezpečná z přirozených důvodů, jimiž jsou například nehostinné klima, blízkost vznětlivého vulkánu, kolonie nepřátelských tvorů nebo neobdělávatelná půda.

Sem mimo jiné patří vesnice Oumaradi na jihovýchodě Nigeru, kterou pohřbil písek v kombinaci s prudkým větrem.

Ve třetím případě atlas pojednává o oblastech, které se staly neobyvatelnými následkem lidské činnosti. Mezi příčiny takového stavu autor knihy Le Carrer řadí znečišťování, kriminalitu, finanční otřesy nebo neřešitelné pohraniční spory.

"Výsledek je vždy tentýž: místní mají ze života peklo. Navíc je tu jen malá naděje na změnu, protože tato kategorie – ostatně jako dvě předchozí – se vyznačuje právě tím, že problémy jsou dlouhodobého rázu," uvedl Le Carrer.

Souhrn nevábných míst napříč všemi kontinenty a oceány doplňují historické mapy, dobové ilustrace a jejich přesné souřadnice.

Atlas prokletých míst vydalo nakladatelství 65. pole v edici Za obzor, kde publikuje knihy věnované geografii, cestování a mořeplavectví. Titul tak volně navazuje na předchozí Atlas zemí, které neexistují a Atlas odlehlých ostrovů.

Le Carrer je novinář a milovník plavby na plachetnici, který už 30 let brázdí všechny vody světa. Je autorem několika knih o dějinách kartografie a mořeplavectví.