Humoristický román marketingového experta Jakuba Horáka o prezidentské volbě nazvaný Kočky jsou vrženy vyvolal zájem ještě před vydáním.

Na knihu spisovatele, jenž stojí v čele recesistického Hnutí Nevím, se na crowdfundingovém serveru Hithit.com vybralo tři čtvrtě milionu korun.

Fiktivní příběh, v němž vystupují reální tuzemští politici včetně prezidenta Miloše Zemana, satiricky popisuje volby, kterých se zúčastní tajemný kocour.

"Vybrat 700 tisíc korun na román o klapouchém Kocourovi, který kandiduje proti Zemanovi na prezidenta a na obálce si nese jeho useknutou hlavu – žijeme vlastně v úžasné době," konstatoval Horák.

"Kocour je jediný tvor, který dokáže změnit politickou situaci v zemi," dodal.

Autor v knize s nadsázkou popisuje porušování koaličních dohod, spor o kvalitu potravin, sbírání kompromitujících materiálů, účelové uzavírání spojenectví a následné zrady, mediální manipulaci s voliči a další témata provázející současné politické dění.

"Vítejte v zemi, kterou ohrožují tři politici. První z nich nikdy nepracoval, druhý pracoval, ale pro tajnou policii, a ten třetí pracuje na zkáze nás všech. Může se jim postavit jen jediný tvor. Prezidentský kandidát Kocour Klapuška!" píše se na přebalu knihy v narážce na premiéra Bohuslava Sobotku, favorita podzimních parlamentních voleb Andreje Babiše a současného prezidenta Miloše Zemana.

Náklad 3000 výtisků románu Kočky jsou vrženy byl okamžitě po vydání rozebrán.

Nyní se uskutečnil dotisk dalších 10 tisíc kusů, což je v Česku považováno za hranici bestselleru.

Spisovatel, cestovatel a hudební producent Horák knižně debutoval v roce 1992 absurdním příběhem Ostrov. Satirické příběhy z doby porevoluční demokracie shrnul roku 2006 v knize Je to všechno pakárna.

Horák stojí také za vznikem recesistického Hnutí Nevím. Reagoval tím s nadsázkou na průzkumy, podle kterých se pro možnost "nevím" v nadcházejících volbách vyslovilo více respondentů než pro některé ze zavedených stran.

V programu Hnutí Nevím se například objevuje hrazená cesta kolem světa po ukončení školy, doživotní mateřská dovolená, navýšení důchodů v případě nepříznivého počasí a osvobození od DPH pro majitele psů a koček.

Související