Tuzemská Národní knihovna na aukci v Londýně vydražila modlitební knihu z roku 1655. Za vzácný rukopis, který sloužil také jako památník, zaplatila 148 tisíc korun, informovala mluvčí instituce Irena Maňáková.

Knížku nabízela londýnská aukční síň Dreweatts and Bloomsbury Auctions.

Modlitební kniha je zdobená malovanými erby Karbanů z Volšan a Kechellů z Hollensteinu. Patřila mladičké Anně Kateřině Karbanové z Volšan, dceři zámožného erbovního měšťana a radního Nového Města pražského Lukáše Karbana z Volšan.

Drobná kniha provázela Annu Kateřinu celým životem nejen jako kniha modlitební, ale plnila i důležitou osobní funkci – byla zároveň Anniným památníkem.

Do knihy jsou vevázány verše jejích přítelkyň i zápisky svědčící o vděčnosti a lásce jejích nevlastních dětí, uvádí Národní knihovna.

Vzhledem k jeho výraznému angažování během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 byl Karban po porážce stavů nejprve odsouzen k smrti, později byl trest zmírněn na doživotí. Nakonec se ocitl na svobodě, avšak jeho majetek byl částečně konfiskován včetně známého Faustova domu v Praze.

Karban tedy musel odejít z českého království. S celou rodinou se uchýlil do saského Freibergu.

Anna Kateřina Karbanová se pravděpodobně narodila až v exilu z jeho druhého manželství s Johannou Kechelovou z Hollensteinu.

Roku 1659 se Anna Kateřina provdala za dvojnásobného vdovce Johanna Gastella, jenž žil v letech 1611 až 1673, a stala se tak matkou šesti sirotků. O jejím vztahu k nim svědčí modlitební knížka – synové Johann Georg, Johann August a Johann Gottlieb učinili při svém odchodu z domova v letech 1660, 1671 a 1673 do knihy zápisy svědčící o vděčnosti a lásce k nevlastní matce.

Související