Obdivovatelé komiksu zamířili do Brna, kde ve čtvrtek začal třetí ročník mezinárodního festivalu Koma. Na něm lze vidět výběr z českých a zahraničních prací, setkat se s některými autory, vyslechnout hudební vystoupení a zhlédnout živé malování či projekce animovaných filmů.

Festival potrvá do neděle. Jeho dějištěm je Malá Amerika, kulturní centrum v průmyslové budově u železničního nádraží v Brně.

Tématem letošního ročníku je spojení komiksu s hudbou a zvukem. "Mnoho komiksových autorů pochází z hudebního průmyslu, jsou zpěváky či členy kapel. Hodně autorů se v hudbě angažuje i tak, že vytváří například videoklipy nebo převádí hudbu do komiksů," uvedl za pořadatele Tomáš Řepa.

Příkladem je Vendula Chalánková, která převedla 12 lidových písní do animovaných příběhů. Projekce jejího díla je na programu festivalu v sobotu.

Tomáš Kučerovský vystaví své práce pro hudební skupiny Animé, The Pooh a Tibet. Návštěvníci se mohou těšit na průřez tvorbou polského autora Przemyslawa Truścinského, pro něhož je charakteristická agresivní černobílá kresba plná surreálné fantazie.

Organizátoři nevynechali ani teorii komiksu. Historik Tomáš Prokůpek v pátek odpoledne představí první díl dvoudílné publikace Příběhy československého komiksu. Ta přináší patnáct biografických medailonů komiksových kreslířů, jejichž tvůrčí aktivity spadají především do 1. poloviny 20. století.

Literární vědec se specializací na teorii a dějiny komiksu Pavel Kořínek bude v sobotu po poledni hovořit o Punťovi jako zapomenutém českém komiksovém hrdinovi. Na toto téma představí také dvojdílnou monografii, kterou připravoval s Lucií Kořínkovou. Nakladatelství Akropolis ji vydá začátkem příštího roku.

"Dnes už psíka Punťu téměř nikdo nezná, za časů své největší slávy ovšem patřil mezi nejzářivější domácí kreslené celebrity. Kromě 140 čísel časopisu, jenž nesl jeho jméno a pravidelně přinášel jeho komiksové příběhy, zavítal Punťa do ilustrované prózy, stal se hrdinou divadelního představení a jeho čtverácká tvář shlížela na malé příznivce i z nejrůznějších dalších stran: odznáčky a kostýmními střihy počínaje a mýdlem konče," stojí v anotaci přednášky.