Více než 50 předních světových literátů se v dopise obrátilo na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s výzvou, aby Čína na svobodu propustila vdovu po disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi.

Ten si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci. Letos v červenci zemřel na rakovinu.

Liou Sia, která trpěla v posledních letech silnými depresemi, je zřejmě dál držena v domácím vězení.

Pod dopisem jsou podepsáni například kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, která patřila k letošním favoritům na ziskání Nobelovy ceny za literaturu, dále americký prozaik Philip Roth, slavný britský dramatik českého původu Tom Stoppard či letošní laureát Man Bookerovy ceny, Američan George Saunders.

Autoři listu apelují na "svědomí" a "soucit" čínského prezidenta a požadují osvobození ženy, která od roku 2010 tráví život doma v izolaci, přestože nikdy nebyla obviněna z žádného zločinu.

"Vyzýváme, aby byla zrušena všechna omezení vůči Liou Sia, aby jí byla zajištěna svoboda projevu, svoboda setkávat se s ostatními lidmi a svoboda cestovat," píše se v dopise.

"Liou Sia mnoho let nesmírně trpěla, a to jen proto, že byla manželkou muže, kterého Čína považovala za disidenta. Je ve špatném zdravotním stavu, izolována od těch, kteří ji mají rádi, a hluboce truchlí nad ztrátou manžela," dodávají autoři listu, k němuž se svým podpisem může na internetu nyní připojit kdokoli ze světové veřejnosti.

Spisovatelé citují čínskou ústavu, která oficiálně zaručuje svobodu vyjadřování, a také Všeobecnou deklaraci lidských práv.

Liou Siao-po, který v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému v Číně, byl propuštěn z vězení koncem letošního června po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Jeho choť byla na veřejnosti naposledy viděna 15. července, kdy měl její manžel pohřeb.

Čínské úřady po literátově pohřbu oznámily, že jeho žena Liou Sia je volná. Západní novináři ale popisovali, kterak je příslušníci čínských bezpečnostních složek nechtěli pustit k jejímu bytu.

Na internetu se v srpnu objevila videonahrávka, na níž vdova řekla, že se zotavuje, a požádala, aby jí byl dán čas truchlit. Podle některých názorů byla Liou Sia k vyjádřením na videu přinucena úřady.

Přátelé uvádějí, že kromě depresí Liou Sia trpí i problémy se srdcem.

"Doufáme, že prezident Trump při své nadcházející návštěvě Pekingu vyjádří znepokojení Spojených států ohledně tohoto nelidského a neospravedlnitelného zadržování básnířky, která nebyla obviněna z žádného zločinu," uvedla výkonná ředitelka amerického PEN klubu Suzanne Nosselová.

Právě PEN klub sepsání dopisu inicioval.

Trump navštíví Peking příští týden ve dnech 8. a 9. listopadu. Experti ale pochybují, že se o případu jedné z nejvýznačnějších čínských politických vězeňkyň zmíní, doplnil britský deník The Guardian.

Související