Muž, pes a beran
Gunnar Gunnarsson: Advent
2017, Nakladatelství Kalich, přeložila Helena Kadečková, 96 stran, 147 korun

Gunnar Gunnarsson: AdventMráz, sněhová bouře, bílá pustina kdesi v horách na Islandu. Je advent, každý se snaží být doma, jen "svatá trojice" vytrvale kráčí za svým úkolem. Muž, pes a beran. Jdou hledat ovce, které se zatoulaly při podzimním shánění stád. Bez jejich pomoci by umrzly. Neumrznou ale oni sami?

Advent je archetypální příběh, ve kterém se málo mluví, ale o to víc se toho děje. Jsou to skutečně zásadní věci, jako když třeba hrdinové najdou podzemní sluj, zapálí v ní svíčku a mohou si dát otýpku sena, kus zmrzlého masa a kávu. Co může být důležitějšího? Gun­narsson vystavěl nepatetický příběh o smyslu nezištné oběti. Sem tam vysloví úvahu, která potěší každého samotáře a venkovana, ale jádro je v prostém vyprávění oproštěném od všeho nadbytečného. V odhodlání člověka a zvířat nenechat zemřít ztracené ovce. Jejich majitelé se zatím hřejí doma u kamen, ale život (a smrt) se děje v horách. Nový překlad Heleny Kadečkové vrací českému čtenáři knihu, jež u nás poprvé vyšla už v roce 1938. Tenhle ledový krystal za ty roky neroztál. Stále zůstává průzračný.

 

Velký příběh potřetí
Elena Ferrante: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou
2017, Nakladatelství Prostor, přeložila Alice Flemrová, 368 stran, 357 korun

Elena Ferrante: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanouSetkání s velkým dílem začíná někdy nenápadně. V případě tetralogie Geniální přítelkyně vyprávěním o kamarádství dvou děvčat z chudé čtvrti poválečné Neapole. Pod rukama autorky (ať už se pod jejím pseudonymem skrývá kdokoliv) vyrůstá nadčasový příběh. Ti, kteří nahlédli do prvních dvou částí, se už nedočkavě těšili na třetí díl. Ten vychází nyní.

Obě přítelkyně − Elena a Lily − se v třetím dílu vzdalují. Ta první se přestěhuje do Florencie, druhá zůstává doma. V dětství si Elena dlouho vůbec nevšimla, že neapolské ulice ovládá mafie. Nyní má naopak pocit, že rozumí politice, literatuře, světu. Samozřejmě se ukáže, že i nadále zůstává nepoučenou, ačkoliv už dávno ne naivní solitérkou. A Lily stále i na dálku ovlivňuje její život.

Geniální přítelkyně uspokojí intelektuála i čtenáře oddechovějších žánrů.

 

Ježíš na okraji
Ladislav Heryán: Stopařem na této zemi
2017, Nakladatelství Portál, 152 stran, 199 korun

Ladislav Heryán: Stopařem na této zemiKněz undergroundu. Tuto přezdívku dostal římskokatolický farář Ladislav Heryán až po revoluci. Ano, stýkal se s Magorem a stýká se s dalšími máničkami, sám má na hlavě dlouhé šedivé vlasy, ale více ho zajímají bezdomovci a nešťastníci. Taky mladí bez hodnotové orientace a staří, kteří zůstali sami. O těch ve své nové knize píše. Čtenáře ponouká, ať je k nim velkorysý, neboť Bůh je takový k nám všem.

Kniha se odvíjí v zážitku se stopařem a navazuje na autorovo předešlé dílo Exotem na této zemi. Staré úsloví říká: Když nepřijde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Pokud nepřijdou lidé k salesiánům do kostela, vyráží dlouhovlasý kněz za nimi. Krista nachází v těch nejposlednějších. Díky své autentičnosti a otevřenosti dokáže dojít skutečně daleko.

Heryán je vzděláním biblista. Čtenář se však nemusí obávat nesrozumitelné teologie. Úvahy, jimiž kněz své zážitky prokládá, jsou v nejlepším slova smyslu nízkoprahové.

 

Auťáky, drogy a country
Neil Young: Special Deluxe
2017, Nakladatelství 65. pole, přeložil Rani Tolimat, 400 stran, 498 korun

Neil Young: Special DeluxeKanadského muzikanta Neila Younga respektují příznivci country, fanoušci rocku i alternativy. Jen málo osobností dokázalo překročit žánrové škatulky tak jako on. Nyní překročil i škatulku životopisného vyprávění. Víc než o sobě samém, o cestě za hudbou a celosvětovým ohlasem, vypráví ve své autobiografii o autech, která kdy měl. A taky trochu o psech.

Je to jako sednout si s Youngem na pivo. Hovor se točí tam a zpátky, chvílemi se mluví o podstatných věcech a hned zase o maličkostech. Autor se snaží vyprávět chronologicky, začíná tím, jakým autem jezdili jeho rodiče, ale když si na něco vzpomene, neodloží to na později a vysloví to hned. Chaos je to ale milý a tuhle knihu si ostatně budou kupovat ti, kteří Neilovi mnohé odpustí.

Některé příběhy jsou skutečně roztomilé. Hudebník jede městem a najednou vidí u chodníku krásný model starého bouráku. Když pak za oknem spatří cedulku, že je auto na prodej, hned ho koupí. Ani se v něm předem neprojede, inu, láska je láska.

Muzikant si uvědomuje, že jeho miláčci znečišťují přírodu, a tak svou fascinaci podrobuje kritickému ekologickému pohledu. Muzikant napsal milou knihu. Za všemi těmi auťáky se totiž skrývá jeden z nejdůležitějších hudebníků 20. století.

Související