On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
00:47
Aukce pro pražský Mánes vynesla 3 miliony korun, Živného obraz se vydražil za 110 tisíc

Benefiční aukce výtvarného umění, která se dnes odpoledne konala v pražském Mánesu, vynesla téměř tři miliony korun. Dražba měla přispět k získání peněz na rekonstrukci slavné funkcionalistické budovy na vltavském nábřeží. V sobotu 17. března se za stejným účelem bude konat také koncert.

Za velkého zájmu návštěvníků se dražilo 320 položek ze sbírek Nadace českého výtvarného umění (NČVU), které objekt Mánesa patří.

"Úhrn vyvolávacích cen činil asi 1,5 milionu korun. Z nabízených děl našla svého kupce naprostá většina, celkový výtěžek z aukce dosáhl bez aukční provize částky 2,798 milionu," řekl Ivan Prokop za NČVU.

Rekordní cenu zaznamenal obraz Zdeňka Živného Babylonská věž, nabízený za 9000 korun a přiklepnutý za částku 110.000 korun. Druhý největší nárůst si připsal obraz Miloslavy Doležalové Hommage á Gauguin s vyvolávací cenou 8000 korun a vydražený za 60.000, doplnil Prokop.

Většina děl měla vyvolávací cenu v řádech tisíců korun, proto pořadatelé výsledek aukce považují za velký úspěch. Aukci zajišťovala Galerie Art Praha a celý výtěžek je určen na náklady rekonstrukce Mánesa. (čtk)

04:31
Lara Fabian v pondělí zazpívá největší hity Obecnímu domu

Své největší hity zazpívá v pondělí při svém prvním vystoupení v České republice v pražském Obecním domě zpěvačka Lara Fabianová. Na jevišti, jehož součástí bude na přání zpěvačky červená sedačka, zazní její hity jako Je suis malade, který v Česku pod názvem To mám tak ráda proslavila Marie Rottrová.

"Zazpívám i několik písní od svých pěveckých vzorů, mezi které patří Joni Mitchellová nebo Diana Rossová," uvedla dnes na setkání s novináři drobná blondýnka. Její koncert je podle pořadatelů beznadějně vyprodaný.

Vystoupení je součástí velkého evropského turné jednačtyřicetileté zpěvačky belgicko-italského původu, která se v roce 1994 stala kanadskou občankou a nyní žije převážně v Montrealu.

"V Praze ale nejsem poprvé, před lety jsem zde byla na třídenní dovolené, prošla jsem všechny památky a při procházce po Karlově mostě jsem si říkala, že bych se do Prahy ráda vrátila na koncert," řekla zpěvačka.

Fabianová patří podle hudebních publicistů vzhledem ke svému velkému hlasovému rozsahu mezi nejlepší frankofonní zpěvačky současnosti. Mezi její pěvecké úspěchy se řadí duety s Philem Collinsem, Céline Dionovou nebo titulní písně nazpívané k filmům amerického režiséra Stevena Spielberga.

"Se Céline Dionovou mě spojuje francouzština, obdivuju ji. Několikrát jsme se setkaly, a musím říct, že je to nesmírně profesionální, přátelská a skromná osoba," podotkla. (čtk)

08:43
Springsteenovo album o krizi je v čele britské hitparády. Povedlo se mu to už podeváté

Již podeváté v kariéře se americký rocker Bruce Springsteen dostal do čela žebříčku nejprodávanějších alb v Británii. Album Wrecking Ball, ve kterém Springsteen rozhněvaně komentuje rostoucí nerovnost v Americe a důsledky finanční krize, vystřelilo do čela hitparády hned první týden po uvedení.

Dvaašedesátiletý zpěvák přezdívaný The Boss měl poprvé nejprodávanější album v Británii před více než 20 lety, kdy triumfoval s deskou Born in the U.S.A.

Podle jedné recenze je Wrecking Ball "jeho zatím nejrozhněvanějším a zatím nejotevřeněji politickým albem". V ekonomické nespravedlnosti nalezlo Springsteenovo působivé album námět, do kterého se může zakousnout a kterému odpovídá jeho rozhněvaná hudba, napsala agentura AP.

Hudebně Springsteen mísí svůj tradiční "stadiónový" rock s gospelem, irskou lidovou hudbou i s hip hopem. "Je to nejpřímočařejší deska, jakou jsem kdy udělal," řekl Springsteen v rozhovoru s hudebním časopisem Rolling Stone. Podle něj "album začalo jako folková hudba - jen já a kytara".

10:45
Fotograf mění každodenní předměty v abstraktní díla, parafrázuje spotřební design a letáky

Cyklus fotografií Synthetic, v němž se v abstraktní umělecká díla proměňují věci každodenní potřeby, například papírové tácky, plastové příbory či poznámkové bločky, představí v Olomouci českobudějovický fotograf Jan Mahr. Absolvent opavského Institutu tvůrčí fotografie vystaví velkoformátové fotografie od středy v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea, sdělila kurátorka Štěpánka Bieleszová.

Podle ní autor vytvořil vizuální paralelu k tématu nadprodukce. "Mahr parafrázuje konzumní, inscenovaný a rafinovaný produktový design spotřebního zboží. V rámci možností barevné digitální fotografie se mu podařilo mnohokrát omílaný a často kritizovaný projev reklamních letáků a nabídkových katalogů posunout až na hranici nefigurativního, abstraktního projevu," řekla Bieleszová. Formátem, minimalistickou formou, barvou a také světlem přitom podle ní vytvořil kompozice, které nezapřou obdiv ke klasikům abstraktní malby, jakými byli Mark Rothko, Josef Albers, Olivier Mosset nebo Franz Kline.

Mahr si předměty vyhlíží při nakupování a v jednoduchých, běžných a levných věcech každodenní potřeby nachází podobnosti s díly významných umělců. Série Synthetic navazuje na předchozí cyklus Soft, v němž Mahr sestavoval zátiší z dvojice předmětů z drogistického sortimentu, mezi nimiž byla nějaká vazba. Zásadní roli podle něj hraje zvětšení do velkého formátu. Největší fotografie mají na délku přes 130 centimetrů.

13:09
Do Prahy přijede zpěvačka Cherryová, spolupracovala s Gorillaz či Claptonem

Švédská zpěvačka Neneh Cherryová, jedna z výrazných postav světové hudební scény 90. let minulého století, vystoupí 2. července v pražském Lucerna Music Baru. Vokalistku afrického původu známou především díky duetu Seven Seconds se zpěvákem Youssou N'Dourem doprovodí trojice severských, převážně jazzových hudebníků ze skupiny The Thing.

"Flirtovala s mnoha druhy hudebních žánrů, a to mnohem lépe než mnozí jiní umělci, od soulu k rocku, od jazzu k rapu a lze ji nazvat jednou ze zakladatelů trip hopu," uvedl Michal Rejzek z pořadatelské agentury.

Vstupenky za 640 koron budou v prodeji od 14. března v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě v den koncertu se cena lístku zvýší na 750 korun.

Vzhledem k tomu, že se Cherryová více než na svou kariéru soustředila na osobní život a rodinu, vydala pouze tři sólová alba. Spolupracovala však s mnoha hudebníky, mimo jiné skupinou Gorillaz, kytaristou Erikem Claptonem nebo zpěvačkou Cher. Skupina The Thing, s níž se spojila nedávno, se dala dohromady v roce 2000 při sérii koncertů a nahrávání ve Stockholmu. Cherryová a The Thing si na letošek si naplánovali nové album a turné na jeho podporu. Celý projekt nazvali The Cherry Thing.

15:38
Domácí chaos, nerovnost pohlaví. Írán už nechce slavit Oscara

Ceremonie chystaná na počest íránského režiséra Asghara Farhádího, jehož snímek získal před dvěma týdny Oscara za nejlepší zahraniční film, byla údajně zrušena. Oznámila to dnes polooficiální íránská agentura ILNA, podle níž íránské úřady konání oslavy nepovolily.

Dvě íránské filmové společnosti podle ní ve vydaném prohlášení uvedly, že "kulturní dozorci" nevydali oficiální povolení k uspořádání chystané ceremonie.

Íránští činitelé přitom ocenili Farhádího za úspěch v letošním oscarovém klání a státní televize označila prestižní ocenění Farhádího snímku Rozchod Nadera a Simin za vítězství nad Izraelem, připomíná agentura AP.

Někteří íránští konzervativci byli ale pobouřeni tématy, jimiž se oceněné manželské drama ze současného Íránu zabývá: domácí chaos, nerovnost pohlaví a touha mnoha Íránců odejít ze země.

Rozchod Nadera a Simin už loni získal Zlatého medvěda v Berlíně a počátkem roku Zlatý globus v Los Angeles.

06:16
Lara Fabian v Obecním domě zpívala z červené sedačky se svícemi

Bouřlivé ovace vestoje zakončily první vystoupení zpěvačky Lary Fabianové v České republice, které se dnes uskutečnilo v pražském Obecním domě. Týden před koncertem beznadějně vyprodaná Smetanova síň dávala své nadšení najevo již v začátcích velké části melodických písní jednačtyřicetileté kanadské zpěvačky.

Koncert se uskutečnil pod patronací Hospodářské komory ČR, jejíž představitelé před jeho začátkem ocenili Řádem Vavřínu osobnosti společenského života.

Fabianová, která na vystoupení zvolila černé šaty se zlatými doplňky, zpívala své skladby ve francouzštině a angličtině na jevišti, které svou výbavou podtrhovalo komorní atmosféru večera. Jeho hlavní součástí byla červená sedačka, za kterou stálo pět velkých svícnů s desítkami zapálených svíček. Zpěvačku, která je velmi populární zejména ve frankofonních zemích, doprovodili tři hudebníci, klavírista, kytarista a bubeník, jehož žertovné sólo na lavor plný vody odlehčilo vážný ráz večera.

Pauzy mezi písněmi Fabianová vyplňovala komentářem, v němž často vysvětlovala, co jednotlivé skladby znamenaly pro její život. Mimo jiné zazněly hity jako Soleil Soleil z jejího posledního alba Toutes les femmes en moi z roku 2009 nebo píseň Je suis malade od Sergeho Lamy, kterou v Česku před lety pod názvem To mám tak ráda proslavila Marie Rottrová.

Ještě před koncem vystoupení návštěvníci koncertu zahrnuli interpretku desítkami kytic.

Hospodářská komora ČR předala večer Řád Vavřínu osobnostem, které významně přispívají k obecnému bohatství a úrovni nejen české společnosti. Rada řádu z nominovaných vybrala 26 laureátů. Ocenění má čtyři úrovně: zlatou, platinovou, křišťálovou a diamantovou. (čtk)

10:24
Ondřej Neff posoudí nejlepší sci-fi povídku

Fanoušci sci-fi literatury s vlastními tvůrčími sklony se mohou zúčastnit soutěže o nejlepší povídku. Jejich literární počiny bude hodnotit porota v čele s legendou české sci-fi Ondřejem Neffem. Vítězové budou vyhlášeni na květnovém veletrhu Svět knihy. Soutěž s názvem AI 2052 vyhlašuje časopis Pevnost, měsíčník o fantasy, sci-fi a hororu, sdělil za pořadatele Radovan Suk.

Soutěž navazuje na loňský první ročník, jehož se zúčastnilo 142 prací. Druhý ročník soutěže bude ve znamení miniaturizace s odkazem na stále menší a menší počítače, které zastávají práci, na níž kdysi bylo třeba stovek lidí a místností plných výpočetních techniky. Téma druhého ročníku zní Malé velké věci.

Organizátoři soutěže chtějí vybídnout autory sci-fi, a to jak začínající, tak již zavedené, k souboji s vlastní představivostí. "Jak může vypadat svět pod vlivem miniaturizace za 40 let a kam lidstvo dovede pokračující digitální revoluce? Co všechno na miniaturních čipech bude záviset a co bychom si bez nich počali," nastínil Suk možné otázky, které mají inspirovat účastníky soutěže při hledání podoby světa za 40 let a budoucí koexistence člověka s informačními technologiemi. (čtk)

11:15
Duran Duran se po sedmi letech vrátí do Prahy s hity 80. let

Jedna z nejúspěšnějších anglických popových kapel 80. let Duran Duran zavítá po sedmi letech opět do Prahy. V rámci svého letošního turné All You Need Is Now v O2 areně nabídne své největší hity, ale i nové skladby ze stejnojmenného alba. Za pořádají společnost Bestsport o tom informoval Jaroslav Svoboda.

Kapela, která svými videoklipy oslovila první generaci diváků MTV, zahraje podle pořadatelů vedle novinek i staré hity jako Wild Boys, Rio, Girls On Film, The Reflex, A View To A Kill, Notorious či Ordinary World.

"Variabilnost nastavení víceúčelové arény umožní přiblížit pódium blíže k tribunám a zintenzivní tak kontakt kapely s fanoušky. Kvůli tomuto nastavení bude kapacita snížena na přibližně 7000 návštěvníků," uvedl Svoboda.

Vstupenky v cenách od 890 korun budou v prodeji od 15. března.

Duran Duran vyjeli na světové turné krátce po vydání svého nejnovějšího alba All You Need Is Now loni na jaře. Po odehrání několika koncertů v Evropě a Severní Americe přijeli členové kapely na série koncertů v jihovýchodní Asii a Austrálii. Pro velký úspěch se skupina na začátku léta vrátí do Evropy. (čtk)

11:39
Studenti JAMU uvedou Poprask v opeře, kde hrozí uzavření malého divadla

Studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně uvedou v české premiéře originální úpravu opery Gaetana Donizettiho. Dílo, které je v Česku známé pod názvem Poprask v opeře, nastudovali pod titulem Viva la Mamma. Autorkou úpravy je německá divadelnice Barbara Hassová.

Představení se inspirovalo nedávným děním v Brně - tématem komické opery je hrozba uzavření malého divadla.

V Brně se nedávno spekulovalo o dočasném ukončení činnosti operního souboru Národního divadla Brno. Veřejnost protestovala a opera byla plně zachována. S podobnou hrozbou se potýkají také primadony a hudebníci v Donizettiho opeře.

Cílem mladých divadelníků je vykreslit barvitě divadelní prostředí a představit charakteristické typy postav, které s pohybují na scéně i v zákulisí, a to jak v Donizettiho dobách v první polovině 19. století, tak v současnosti.

"Snažíme se přistupovat k tomuto titulu s hravostí, mladistvým nábojem, především tak, abychom si jej užili my i diváci," uvedl režisér inscenace David Kříž.

V dvouaktové opeře se mohou diváci těšit například na souboj o post primadony a na více či méně komické postavy hostujícího pěvce, nadšeného skladatele a nadějného dirigenta. Zajímavostí je to, že Mamma Agáta, matka ukřivděné pěvkyně a jedna z hlavních postav opery, zpívá v inscenaci mužským hlasem.

Basový part Agátě připsal už skladatel Donizetti, který roli také sám zpívával. (čtk)

12:15
Moravské divadlo uvede melodicky svěží Polskou krev

Zřejmě nejslavnější českou operetu, Polskou krev Oskara Nedbala, nabídne svým divákům Moravské divadlo v Olomouci. Ačkoliv se na zdejší scéně v minulosti hrála již třináctkrát, podle zástupců divadla patří titul k velmi oblíbeným u publika i umělců. Premiéra operety v režii Gustava Skály se uskuteční v pátek, řekl dnes novinářům mluvčí divadla David Kresta.

"Polská krev je opereta, která si pozornost stále zaslouží. Vždy upoutá diváky," uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Některé skladby, jako například Blondýnky něžné, Jste kavalír nebo Diplomat se staly skutečnými hity a znají je nejen milovníci operety.

Režisér Skála titul naposledy nastudoval v roce 1994 v Hudebním divadle Karlín. "Zatímco tehdy jsem v díle akcentoval lyričnost, nyní jsem po těch letech zjistil, kolik je tam humoru. V životě je lepší smát se než snít. Proto budu rád, pokud se budou smát i diváci," uvedl Skála. Podle něj je Polská krev nejlepší z šesti operet, které Nedbal složil.

"Domnívám se, že Polská krev je co do hudebních kvalit na rozhraní mezi operetou a operou. Úspěch díla je daný skladatelskou invencí a melodickou svěžestí," soudí režisér, který je rovněž autorem úpravy libreta a choreografem inscenace. Ke spolupráci přizval i tanečníky z baletního souboru, tanci se ale nevyhnou ani zpěváci.

"Někdy bylo obtížné to udýchat. Je náročné zpívat, být v kontaktu s dirigentem a současně u toho skotačit s baletkami," uvedl představitel role von Popiela Ondřej Koplík. Roli alternuje s Antonínem Valentou. V roli tanečnice varšavské opery se představí Barbora Polášková, Vendula Hlubková či Věra Veselská. Helenu ztvární Elena Gazdíková či Lea Vítková. (čtk)

12:19
Bohdana Slámu vidělo za první víkend 16 tisíc diváků

Více než 16 tisíc diváků, kteří nechali v pokladnách kin 2,2 milionu korun, vyhledalo vzápětí po premiéře film Bohdana Slámy Čtyři slunce. Jelikož však průměrná cena vstupenky je nižší než v případě amerických projektů, umístil se v čele víkendové tabulky návštěvnosti Oscarem oceněný snímek Železná lady s Meryl Streepovou v roli britské premiérky Margaret Thatcherovou.

Železnou lady podle informací Unie filmových distributorů vyhledalo 15.640 diváků, kteří v pokladnách zaplatili o 127.000 korun víc. Druhé místo obsadila sci-fi novinka s názvem John Carter: Mezi dvěma světy s návštěvností přesahující 13.000 lidí a tržbami 2,280.790 korun. Teprve za ní skončila Čtyři slunce.

Pokračování Cesty na tajuplný ostrov 2 je čtvrté, páté místo obsadil Řehořkův Signál, jehož celková návštěvnost překročila stotisícovou hranici. Následují další domácí projekty - komedie Milana Cieslara Láska je láska, kterou zatím zhlédlo téměř čtvrt milionu zájemců, a režijní debut producenta Petra Oukropce Modrý tygr.

První dvacítku nejúspěšnějších snímků českých kin komedie Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny sice už opustila, avšak právě vychází na DVD i nosiči Blu-ray. V českých kinech ji do dnešního dne zhlédlo 230.000 lidí. Zahráli si v ní například Ivana Chýlková, Zuzana Bydžovská, Zuzana Kronerová, Ondřej Sokol a Vojtěch Kotek. (čtk)

13:17
Na irském festivalu v Ostravě zahraje pět kapel včetně The Kilkennys

Tradiční irskou hudba, gurmánské speciality i tanec nabídne koncem března v Ostravě Irský kulturní festival, který se ve městě koná už osmým rokem.

Na komorní koncert irské hudby mohou návštěvníci zavítat ve čtvrtek 22. března do klubu Bernie's Irish Pub v ostravské Stodolní ulici, o dva dny později pak festival vyvrcholí několikahodinovou show v ostravské Bonver Aréně. Na koncertu se představí celkem pět kapel - dvě přímo z Irska, dvě z Velké Británie a také čeští hudebníci ze skupiny Acoustic Irish, kteří se věnují irské hudbě.

Největší hvězdou koncertu bude kapela The Kilkennys ze stejnojmenného irského města, kterou si právě ostravští fanoušci velmi oblíbili. "Tento rok je to již počtvrté, kdy vystupujeme na Irském kulturním festivalu. Daří se nám rok od roku budovat publikum. Velmi nám lichotí, že si nás ostravské publikum oblíbilo. Já jej také," uvedl zpěvák a kytarista Davey Cashin.

Návštěvníci se však mohou těšit také na kapelu Mad Dog McCree, která mísí směs několika stylů a pohybuje se na rozhraní folkrocku, popu, gypsy jazzu či bluegrassu. Loni skupina vydala album The Whirling Dervish, které vyhrálo cenu nejlepší album roku v soutěži South West Music Awards.

Na koncertu dále vystoupí i skupina The Mighty Ghosts of Erin, která návštěvníkům představí irský folk a balady, nebo mladá irská rocková kapela The Presidents. Během koncertu, jehož začátek je plánován na 19:00, si lidé budou moci vyzkoušet i tradiční irský tanec. (čtk)

14:03
Jeden svět se v Olomouci bude orientovat na občanskou společnost a lidská práva

Zhruba dvě desítky dokumentů představí v Olomouci mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskuteční od 19. do 28. března. Ačkoliv jeho hlavním tématem jsou nepokoje a protesty v různých částech světa, olomoučtí diváci uvidí především české snímky a filmy zaměřené na občanskou společnost. Vedle filmových projekcí jsou připraveny komponované pořady, vernisáž fotografií či divadlo, řekli dnes novinářům organizátoři festivalu.

Filmové projekce se uskuteční v kině Metropol od 20. do 25. března. "Vybírali jsme zhruba z 50 dokumentů. Zaměřili jsme se hlavně na české filmy a snímky, které se zabývají občanskou společností a možností jedince něco ve společnosti změnit," řekla dnes hlavní koordinátorka olomouckého festivalu Lenka Voleníková.

Z hlavní tematické kategorie Protesty, nepokoje, revolta budou v Olomouci uvedeny celkem tři dokumenty. "Vybrali jsme snímky, které v této kategorii považujeme za stěžejní. Uvedeme například dokument tří švédských režisérů Nedáme se umlčet, který nabízí ucelený pohled na revoluce v Tunisku, Egyptě a Libanonu," doplnila Voleníková. Z ekologické sekce pořadatelé vybrali dokument Z popelnice do lednice, jenž přináší znepokojivé informace o plýtvání s potravinami a zároveň hledá možnosti, jak tuto skutečnost změnit.

Součástí festivalu budou i komponované večery v Divadle hudby. Zájemci na nich budou moci besedovat se zajímavými hosty, mimo jiné režisérem Martinem Marečkem či experty na arabskou problematiku Markem Čejkou, Pavlou Jazairiovou či Romanem Jochem. Připravena je beseda o současném Bělorusku, výstava fotek Střípky indické Anny Ploškové či přednáška na téma Za férové banány. (čtk)

14:27
Dirigent Seidži Ozawa začne po rakovině a zápalu plic znovu vystupovat

Japonský dirigent Seidži Ozawa se od příští sezóny vrátí zpět k hudbě. Sedmašedesátiletá hvězda světa klasické hudby a někdejší dirigent Vídeňské státní opery má za sebou zápal plic a léčbu rakoviny jícnu, uvedla BBC.

"Až doteď jsem si myslel, že mé fyzické zdraví zvládne víc. Ve finále jsem jen všem přidělal práci," řekl Ozawa japonskému deníku Jomiuri Šimbun.

"Při rehabilitaci na to už půjdu jinak," řekl a dodal, že poprvé začne dirigovat znovu na jaře 2013.

Ozawa byl ze zápalem plic hospitalizován v únoru a byť v nemocnici strávil jenom měsíc, doktor mu doporučil, aby si od vystupování na nějaký čas odpočinul.

Seidži Ozawa se k Vídeňské opeře přidal v roce 2002, poté, co devětadvacet let vedl Bostonský symfonický orchestr. Je také uměleckým vedoucím a zakladatelem festivalu Saito Kinen v Japonsku.

15:01
Pašijové hry zahraje s Plastiky Filip Topol

Obnovenou premiéru Pašijových her velikonočních, které 3. dubna uvedou Plastic People of the Universe v Divadle Archa, doprovodí pianista Filip Topol.

Někdejší frontman kapely Psí vojáci v uplynulých měsících nevystupoval od té doby, co oznámil konec kariéry.

Rockové opery Pašijové hry se zúčastní společně s Komorní filharmonií Pardubice, uvedla za pořadatele Pavlína Svatoňová.

15:58
Zemřel francouzský herec Duchaussoy z Maigreta a Bídníků

Ve věku 73 let zemřel v noci na dnešek na infarkt francouzský herec Michel Duchaussoy. Sdělil to agent umělce, kterého diváci znají například z filmů Velký blondýn s černou botou, Prokletí ostrova Saint Pierre, Pevnost Saganne, Veřejný nepřítel č. 1 a Mikulášovy patálie.

Duchaussoy byl dlouholetým členem prestižního pařížského divadla Comédie Française. Točil pod vedením mnoha slavných režisérů, jakými byli například Louis Malle, Bertrand Tavernier, Claude Chabrol či Patrice Leconte.

Přes své stáří stále hrál, loni s mladším a slavnějším kolegou Thierry Lhermittem natočil film L´affaire Gordji.

Herec vystoupil v řadě úspěšných televizních filmů a seriálů. Diváci ho mohli vidět například v seriálech Bídníci, Maigret, Cordierovi, soudce a policajt, Zvěrokruh, Zvláštní jednotka, Mladý Indiana Jones, Ami Maupassant a Mlčení krahujce. (čtk)

16:04
ČT v sobotu uvede dokument o skladateli Bergovi

Česká televize odvysílá v sobotu na svém kanálu ČT2 dokument o brněnském umělci Josefu Bergovi, který se stal fenoménem místní avantgardy. Dokument ho představuje také jako osamělého snílka a rozevlátého umělce, který nezaměřil svůj potenciál pouze jedním směrem, informovala dnes mluvčí České televize v Brně Hana Orošová.

Berg by v březnu oslavil 85. narozeniny. Mezi pamětníky je známý jako skladatel a spolutvůrce výrazné epochy brněnské hudební historie, Berg však tvořil i literární díla a podle tvůrců filmu doslova "chrlil gejzíry nápadů". Často je však nedokončoval.

"Fascinovala mne Bergova vůle nedokončovat díla. On se nevymlouval na režim. On psal do šuplíku, protože se obával, že dokončením by své dílo zvulgarizoval," vysvětlil režisér Jakub Kořínek.

Osou dokumentu je Bergova skladba Snění. "Její nastudování sledujeme od chvíle, kdy dirigent Peter Vrábel vezme do rukou nenápadnou partituru, až po jeho první máchnutí taktovkou na koncertě Orchestru Berg, který se uskutečnil loni 13. září v Praze," uvedl dramaturg pořadu Vladimír Strakoš.

Ve filmu se také objeví charakteristický humor a motivy Josefa Berga, bourání ustálených i neustálených postupů a absence dramatických point. Hrané pasáže vychází z Bergových grotesek, animace potom využívají jako stavební materiál jeho koláže. (čtk)

16:38
V Roxy zahraje Milan Cais se slovenskými Longital

Multižánrový koncertní projekt Departure pokračuje 28. března v pražském klubu Roxy třetí částí, ve které si výtvarník a frontman skupiny Tata Bojs Milan Cais za hosty vybral slovenské Longital. Jako první se této role zhostil loni 18. ledna Dan Bárta & Illustratosphere, kteří si do Roxy pozvali pop-jazzovou kapelu Lanugo a člena kontroverzní umělecké skupiny Ztohoven Romana Týce. V únoru následoval Fast Food Orchestra s Dub Artillery.

Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream za 160 korun plus poplatky. Na místě budou stát 230 korun. Hlavní myšlenkou akce je představit veřejnosti mladé a talentované kapely či jiné umělce, které vybírají známí muzikanti a další osobnosti českého showbyznysu.

Oproti předchozím částem Departure, kdy se jednalo o klasické dvojkoncerty, se tentokrát bude jednat o večer s netradiční dramaturgií. Cais si totiž se svými hosty, slovenskými Longital zabubnuje a zazpívá.

"Bude to v podstatě koncert Longital, do jehož zhruba jedné třetiny se já prolnu se svým zpěvem a bicími. Se mnou se k Longital přidá i můj dlouholetý videospolupracovník VJ Clad. Ten bude svými okamžitými vizualizacemi dotvářet celkovou atmosféru písniček," uvedl Cais.

Slovenské duo Longital, které ve své tvorbě kombinuje alternativní elektroniku s jazzovými či folkovými prvky, si Tata Bojs vybrali za hosty na loňském turné k albu Ležatá osmička. "Mají dobré texty a pěknou atmosféru písniček, které jsou křehké a potřebují nutně to správné vyznění. A navíc jako na potvoru nemají bicí. Zájem Roxy o mou účast na Departure a výběr zajímavé kapely tak pro mne byl nahrávkou na smeč," sdělil Cais. (čtk)

17:05
Rushdie bude v Indii přednášet o verších svobody

Spisovatel Salman Rushdie se vrátí do Indie, kde bude mít v pátek přednášku o literatuře, uvedla agentura AFP.

Rushdie se tak do země vrátí pouhé dva měsíce po té, co musel kvůli obavám z ohrožení na životě odřeknout účast na literárním festivalu v Džajpúru.

Jeho páteční přednáška se má jmenovat "Verše svobody" s odkazem na knihu Satanské verše, která je v Indii stále zakázaná. Rushdiemu v roce 1988 v Íránu vynesla fatvu, prakticky doživotní rozsudek smrti, jenž kteréhokoliv muslima zavazuje k tomu, aby Rushdieho zavraždil na potkání.

17:51
V Písku se vystavuje výběr z knižních ilustrací Kateřiny Milerové

V písecké Sladovně dnes začala výstava knižních ilustrací a volné tvorby Kateřiny Milerové. Doprovázena bude dopoledními a odpoledními výtvarnými dílnami pro děti, které si pod vedením lektorky budou moci ztvárnit své vlastní Krtkovy kalhotky nebo lízátko a před vlastním výtvarným počinem se mohou nechat inspirovat filmovou pohádkou Krtek a rybka.

"Jméno napovídá, že Kateřina Lovis Miler, absolventka pražské Střední umělecké školy Václava Hollara, je talentovanou dcerou ilustrátora a výtvarného otce pohádkové postavičky Krtečka Zdeňka Milera. Výběr jejích prací v Malé galerii Sladovny ukazuje, že ale není epigonkou domácí výtvarné autority a všechny roky po absolutoriu výtvarné školy hledala - a lze říci, že určitě ne snadno - svůj vlastní výtvarný projev," řekla ČTK kurátorka výstavy Pavla Slancová.

Výstava odkrývá cesty jednapadesátileté Milerové od prvotních výtvarných nápadů, přes skici až po finální ilustrace, podklady pro tisk a hotovou knihu. Návštěvníci si mohou prohlédnout množství titulů od leporel pro nejmenší dětské čtenáře, Pohádkovou babičku, Modrého medvěda až po její samostatnou krtkovskou knížku - Krtek a rybka, kterou vydala loni na podzim. Jejího křtu se ještě zúčastnil i její otec Zdeněk Miler, který pak 30. listopadu zemřel. (čtk)

18:38
Trutnov rekapituluje celoživotní tvorbu výtvarníka Miloslava Lhotského

V trutnovské galerii dnes odpoledne začala výstava celoživotního díla trutnovského výtvarníka Miloslava Lhotského. Výstava, která se koná při příležitosti autorových 80. narozenin, bude otevřena do 14. dubna, řekla ČTK ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

"Vystaveno je na šest desítek děl z různých období autorovy tvorby," řekla Pangrácová. Lhotský ve své tvorbě často zpracovává náměty z hudebního světa, postavy klaunů, žen i pohádkové motivy. Ve svém díle přechází mezi různými výtvarnými žánry. Lhotský, který dlouhá léta žije v Trutnově, se zabývá malbou, grafikou, kolážemi i plastikami. "Všem těmto technikám se věnuje s neuvěřitelnou pečlivostí a technickou dokonalostí," řekla Pangrácová.

Miloslav Lhotský se narodil 28. března 1932 v Pouchově v Hradci Králové, v letech 1947 až 1951 vystudoval obor zpracování skla a kovu. Do roku 1989 pracoval jako výtvarník a designér pro nejrůznější instituce, za minulého režimu nemohl vystavovat. (čtk)

21:30
Kanadská zpěvačka Katie Stelmanis se vrátí do Prahy s novým albem

Necelý rok po velmi úspěšné koncertní premiéře se kanadská vokální diva Katie Stelmanis společně s vlastní kapelou Austra vrací do Prahy. V MeetFactory vystoupí v neděli 27. května, uvedla za pořadatele Václava Parkánová.

Katie Stelmanis se vyznačuje procítěným vokálem, jež vypilovala původně jako studovaná operní pěvkyně. Kombinace až viktoriánského hlasového projevu a soudobých elektronických samplů definuje hudební styl kapely Austra označovaný jako temný pop. 

Dodatečné adjektivum „indie“ pak charakterizuje trendy osmdesátkový zvuk, který dodává vyznění Austry další – nostalgickou – dimenzi.

Loni v květnu Austra vydala debutovou desku Feel It Breaks, která ji téměř přes noc ji proslavila. Pražský koncert v září v MeetFactory se pak stal vydařenou domácí premiérou, který potvrdil, že charisma a dovednosti Katie s kapelou na podiu nezaostávají za studiovými nahrávkami. Letos v květnu se Austra posilněná úspěchy vrací do Evropy a na stejném místě představí loňské album ve speciální úpravě.

06:15
Hitparádu prodejnosti vede Daniel Landa, předběhl i Kluse

Do čela české hudební hitparády se dostal zpěvák Daniel Landa se záznamem z koncertního turné Vozová hradba. Minulý týden byl čtvrtý. Na prvním místě vystřídal kanadského písničkáře Leonarda Cohena, jehož poslední album Old Ideas spadlo na třetí místo. Druhý je stejně jako minulý týden písničkář Tomáš Klus s nahrávkou Racek.

Na čtvrtém místě se objevila novinka amerického zpěváka Bruce Springsteena nazvaná Wrecking Ball. O dvě příčky na páté místo spadla skupina Flamengo s novým vydáním legendární nahrávky Kuře v hodinkách. O jedno místo si pohoršila také zpěvačka Adele s deskou 21.

Recesistická nahrávka Ten Halywůd v podání hudebního uskupení Kašpárek v rohlíku se umístila na sedmé příčce. Popová zpěvačka Lana Del Reyová s albem Born To Die je osmá a následuje ji plzeňská skupina Mandrage s deskou Moje krevní skupina. Desítku nejlepších uzavírá písničkář Tomáš Klus se svou prvotinou Cesta do záhu(d)by. Klus má v nejlepší dvacítce všechna svá alba, nahrávka Hlavní uzávěr splínu je totiž jedenáctá.

Do první dvacítky se z tuzemských interpretů probojovala ještě skupina Kabát s deskou Banditi di Praga: Turné 2011 a Lenka Dusilová s albem Baromantika. (čtk)

07:21
Dagmar Havlová chystá knihu o tom, co bylo po smrti Havla

Herečka Dagmar Havlová chystá knihu, která bude zachycovat smuteční akce po skonu jejího manžela prezidenta Václava Havla. Havlová o tom informuje na svém webu. Havel zemřel 18. prosince, tuto neděli uplynou od jeho smrti tři měsíce. Česká mincovna na březen chystá vydání pamětní medaile Václava Havla.

Kniha o poslední cestě prezidenta by měla obsahovat především prostřednictvím fotografií popis piet, které se konaly do 4. ledna, kdy Havlová uložila urnu s popelem do rodinné hrobky. V Česku po smrti Havla zavládl státní smutek. Jeho rakev byla vystavena nejdříve v Pražské křižovatce, pak byla v průvodu přenesena na Pražský hrad, kde se pak konal státní pohřeb v katedrále sv. Víta. 

V nejužším kruhu se s Havlem rozloučila rodina a přátelé ve strašnickém krematoriu. Na počest Havla se též konal večírek s koncertem v Lucerně. Po celém Česku lidé vyjadřovali na veřejnosti spontánně projevy soustrasti. (čtk)

10:04
Dire Straits bez Knopflera dnes zahrají v Česku

V pražském Kulturním Centru Vltavská dnes zahrají členové slavných Dire Straits, vystupující bez kytaristy a zpěváka Marka Knopflera pod názvem The Straits. Na koncertu v rámci svého mezinárodního turné trojice původních členů Alan Clark, Chris White a Phil Palmer, doplněná dalšími hudebníky, nabídne hity jako Money for Nothing nebo Sultans of Swing.

Podle pořadatelů byla důvodem vzniku The Straits neustálá poptávka po původním výběru těch nejoblíbenějších skladeb ze strany fanoušků Dire Straits. Několik členů původních Dire Straits se proto rozhodlo opětovně se setkat na pódiu.

Britští Dire Straits působili v letech 1977 až 1995, kdy vydali jedno z celosvětově nejprodávanějších alb 80. let Brothers in Arms. Stali se jednou z komerčně nejúspěšnějších kapel, na celém světě prodali přes 120 milionů desek. Jsou držiteli čtyř cen Grammy. Kapela ukončila činnost poté, co její lídr a kytarista Mark Knopfler oznámil, že se chce věnovat vlastním aktivitám. (čtk)

10:46
Tramvaj do stanice Touha pojede i z Palmovky

Slovenský režisér a herec Emil Horváth připravuje v pražském Divadle pod Palmovkou inscenaci slavného dramatu amerického autora Tennesseeho Williamse o touze po věčném mládí, štěstí a právu na porozumění Tramvaj do stanice Touha. Se Zuzanou Slavíkovou a hostujícími Martinem Stránským a Klárou Issovou v hlavních rolích bude mít premiéru 5. dubna.

Hra je sondou do psychiky lidí, opírá se o lásku, což je emoce, která pravděpodobně někdy v životě zasáhla každého. Hlavní hrdinka Blanche touží po lásce, je konfrontována s minulostí a cítí, že jí "ujíždí vlak", že má poslední možnost, aby své sny a iluze naplnila. Autor nikdy nepopíral, že zdrojem jeho inspirace byly Čechovovy hry, jeho odkaz důsledně převzal zejména v psychologii postav.

V současné době je Tramvaj do stanice Touha také v repertoáru pražského Činoherního klubu, kde ji nastudoval režisér Ladislav Smoček. Lucie Žáčková získala za roli Blanche nominaci na Thálii - tyto ceny budou vyhlášeny už 24. března. (čtk)

11:14
Třetí galavečer Strun podzim odstartuje Dianne Reeves s kytaristy

Jedna z nejlepších jazzových vokalistek současnosti Dianne Reevesová vystoupí dnes večer ve Smetanově síni Obecního domu. Hvězdná zpěvačka s nezaměnitelným hlasem čtyřikrát oceněným cenou Grammy představí výjimečný komorní program Strings Attached.

Koncert je donátorskou akcí, jejíž výtěžek půjde na podporu koncertů dalších zahraničních umělců na festivalu Struny podzimu. Naposledy zpívala v Praze před dvěma lety a také pro tento festival. Šarmantní Američanku dnes doprovodí dva uznávaní kytaristé - Romero Lubambo a Russell Malone, s nimiž vystupuje v poslední době nejraději.

Reevesová je vnímána jako nástupkyně legendárních div Billie Holidayové, Elly Fitzgeraldové a Sarah Vaughanové.

Na historicky prvním Jarním GALA pro Struny podzimu v roce 2010 vystoupil Bobby McFerrin, o rok později publikum okouzlila Dee Dee Bridgewaterová. (čtk)

12:18
Olomouc uvede přehlídku filmů o art brut

Novou tradici přehlídek filmů a videosnímků věnovaných fenoménu art brut, tedy umění v původním, surovém stavu, zakládá Muzeum umění v Olomouci. První ročník Art Brut Film Olomouc se uskuteční 21. března a jeho klíčovou osobností bude známý francouzský režisér a sběratel Bruno Decharme.

Návštěvníci uvidí jeho několika cenami ověnčený snímek Rouge ciel (Červené nebe) i krátké filmové portréty jednotlivých autorů, řekl dnes organizátor přehlídky a sběratel Pavel Konečný.

"V Olomouci mají filmové přehlídky tradici a také se tu narodila v roce 1908 jedna z předních a ve světě oceňovaných autorek art brut Anna Zemánková. Proto jsem přišel s návrhem uspořádat zde filmovou přehlídku na toto téma," uvedl Konečný, který svou sbírku neprofesionálního umění založil v roce 1972 a dnes čítá zhruba 550 položek od 40 autorů.

Francouzský termín art brut označuje umění v původním, surovém stavu. V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické. K jeho předním světovým znalcům a propagátorům patří právě Decharme. Jeho sbírka obsahuje přibližně 3000 děl od 200 autorů a zahrnuje i díla českých výtvarníků. V Olomouci představí svůj film Rouge ciel z roku 2010, který je poctou tvůrcům art brut.

"Koláž z portrétů jednotlivých autorů, historických exkurzů a reflexí teoretiků, filozofů, psychoanalytiků i galeristů drtí zažité představy o umění a jeho estetických kánonech," uvedl Konečný.

Po dopoledním promítnutí zhruba 90 minutového filmu čeká návštěvníky přehlídky i série originálních filmových portrétů o jednotlivých autorských osobnostech, například Alexandru Lobanovovi, Zdeňku Koškovi, Henry Dargerovi a dalších. "Po absolvování přehlídky návštěvník získá vhled do problematiky art brut a přehled o tom, co sběratele v této oblasti nejvíce zajímá a které osobnosti je přitahují," doplnil olomoucký sběratel. (čtk)

12:57
Petr Sís je mezi finalisty na Andersenovu cenu

Výtvarník Petr Sís je mezi pěti finalisty na Cenu Hanse Christiana Andersena, která se udílí na knižním veletrhu v italské Boloni. Porota ocenila jeho zatím poslední dětskou knížku Ptačí sněm. Vítěze vybere porota 19. března.

Andersenova cena je nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež za celoživotní dílo. Uděluje se každé dva roky žijícímu autorovi a ilustrátorovi za významný přínos literatuře pro děti, uvedla Litošová. Zatím porota vybrala z 57 kandidátů z celého světa pět autorů a pět ilustrátorů. Sís je mezi pěti finalisty v oboru ilustrace.

Nominovala ho Česká sekce IBBY ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint. Mezinárodní porota ocenila jeho dílo jako mimořádně originální; oceňuje jeho bohatou představivost, s níž vytváří mnohoznačné a věrohodné příběhy s využitím různých uměleckých postupů. Dalšími finalisty jsou tvůrci z Íránu, Británie, Brazílie a Španělska. (čtk)

14:48
Ostravské divadlo Aréna uvede dvě hry Poláka Kajzara

Ostravské divadlo Komorní scéna Aréna uvede v premiéře dvě hry polského autora Helmuta Kajzara Chlív a Paternoster. Obě spojené do jednoho představení. Režie představení se ujal Janusz Klimsza. Premiéra je naplánovaná na 17. března. Půjde o první nastudování těchto her v českých divadlech. ČTK to dnes řekl dramaturg divadla Tomáš Vůjtek.

Kajzar se narodil 18. srpna 1941 v polském městě Bielsko-Białá a své dětství prožil na Těšínsku - ve Velkých Končicích, v Těšíně a v Hrádku ve Slezsku, kde jeho otec působil jako evangelický pastor. V jeho divadelních textech jsou proto zmiňovány lokality, které jsou obyvatelům Moravskoslezského kraje dobře známé. "Ať už je to hraniční hora Čantoryje či měšťansky honosná Opava," řekl Vůjtek.

Krajina dětství jej oslovila natolik, že z ní čerpal i ve svých hrách Chlív a Paternoster. "Především druhá z nich je plná reminiscencí z oblasti Těšínského Slezska. Poetickým způsobem oslavuje kraj, který byl součástí svébytné provincie v rakouském mocnářství a v němž se mísily kulturní prvky přicházející z jihu i z východu a který si přesto zachoval protestantskou víru a zůstal polský," popsal dramaturg. (čtk)

15:53
Barrandov poslal 150 kostýmů do Norska na film podle Knuta Hamsona

Barrandovské studio dnes poslalo do Norska 150 kompletních kostýmních setů na natáčení snímku Victoria, který je adaptací stejnojmenné knihy z pera držitele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna.

Z filmového studia poblíž Osla se kostýmy vrátí v červenci. Start natáčení je plánován na duben, oznámil mluvčí studia Tomáš Želazko.

"Kostýmní výtvarnice Bente Karin Ulviková přijela v lednu do Prahy s režisérkou snímku na základě doporučení jiné norské produkce. Tato zakázka je tak dalším důkazem, že se naše divize Fundus stále častěji stává první volbou kostýmních výtvarníků ze severní Evropy," komentovala to ředitelka divize Barrandov Studia Věra Krátká.

Lyrický román slavného norského spisovatele vyšel poprvé v roce 1898. Získal pozornost intenzitou, s níž vypráví příběh o osudové, nedosažitelné lásce mezi mlynářským synkem Johanem a krásnou Victorií.

Autor v něm vystihl psychiku ženy, hluboké kouzlo a jemné odstíny lásky a žárlivosti.

Snímek bude režírovat Torun Lianová, která je i autorkou scénáře. Hlavní postavy ztvární méně známí herci Iben Akerliová a Jakob Oftebro. V roli vojáka, kterého je Victoria donucena si vzít, vystoupí Bill Skarsgaard, syn slavného švédského herce Stellana Skarsgaarda.

"Mladý Skarsgaard hrál hlavní roli i ve filmu Simon and the Oaks, na který putovaly barrandovské kostýmy před necelými dvěma roky," dodal Želazko. Připomněl, že Barrandov se partnersky podílí na vzniku třídílného dramatu televize HBO Hořící keř renomované polské režisérky Agnieszky Hollandové. Minulý týden využila i barrandovské ateliéry, které se proměnily v televizní studio. (čtk)

18:23
Torst vydává politické komentáře Karla Kryla

Úplným souborem politických komentářů Karla Kryla z let 1990 až 1993 je kniha Země Lhostejnost. Autor jimi v regionálním tisku přispíval do diskuse o přítomnosti a budoucnosti české společnosti, politiky a kultury. Knihu vydává nakladatelství Torst.

Znalec Krylova díla Vojtěch Klimt, který je rovněž autorem básníkova životopisu, píše, že Kryl neměl vzhledem k nepřízni rozhlasových a novinových redaktorů na počátku devadesátých let jinou možnost než své komentáře publikovat v regionálních médiích Moravskoslezský den a Znojemsko, v nichž většina těchto textů vyšla. O Kryla jako o politického komentátora nebyl podle Klimta zájem ani v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, kde jako exulant působil.

Politické texty vydané pohromadě v jedné publikaci podle Klimta dokreslují obraz zpěváka, skladatele a básníka Karla Kryla. Ukazují ho jako politického člověka se širokým rozhledem, bohatými zájmy a tvořivým vztahem k českému jazyku, který v publicistických textech náležitě rozvinul.

Kryl v textech glosoval aktuální politické dění a jevy, kterým tehdy v politice přikládal málokdo význam. Když ho odmítala média s celostátní působností, četl své komentáře při koncertech mezi písněmi. Často ale narážel na nepochopení proto, že nebyl konformní s vládní a hradní politikou, která byla mnohými považována za jedinou přípustnou, píše Klimt. (čtk)

18:51
Jan Merta vystavuje ve Špálově galerii

Nové obrazy vytvořil pro svoji výstavu v Galerii Václava Špály malíř Jan Merta. Jmenuje se Mým Pražanům k šedesátinám a připomíná oslavy, které autora letos čekají. Výstava potrvá ode dneška do 29. dubna.

Jan Merta se stal již v 80. letech především výraznou osobností české malby, tvoří ale i plastiky nebo konceptuální umění. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha významných soukromých i veřejných uměleckých sbírkách, několikrát byl zvolen Osobností roku za výrazný počin na české výtvarné scéně.

Jan Merta po studiu na střední výtvarné škole v Praze pracoval v 70. letech jako vrátný, hlídač, provozní technik a uklízeč a teprve v roce 1981 se mu podařilo dostat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval v roce 1987. V 90. letech patřil k okruhu známé pražské galerie MXM, v současnosti ho zastupuje berlínská Galerie Johnen, Galerie Rüdiger Schöttle v Mnichově a Galerie Martin Janda ve Vídni. (čtk)

19:00
Zemřel oscarový dokumentarista Schoendoerffer

Ve věku 83 let zemřel francouzský dokumentarista, režisér a fotograf Pierre Schoendoerffer.

"Francie ho bude postrádat," kondoloval prezident Nicolas Sarkozy. Informaci přinesl deník Le Figaro.

Schoendoerffer v padesátých letech dokumentoval Válku v Indočíně (dnešním Vietnamu), v roce 1964 vyhrál v Cannes se svým scénářem o filmu Četa 317 (1965) a v roce 1967 získal Oscara za dokumentární film La Section Anderson.

V roce 1975 také napsal svůj první scénář. Film Le Crabe-tambour získal tři francouzské ceny Cesar včetně té pro nejlepšího herce Jeanu Rochefortovi.

07:53
Václav Havel designérem: Podle jeho návrhu vytvořil Bořek Šípek skleněné vázy

Limitovaná edice pouhých sedmi kusů skleněné vázy, kterou navrhl bývalý český prezident Václav Havel, vznikla v ateliéru designéra Bořka Šípka. Většina ze série již je v soukromých sbírkách, jednu Šípek daroval Nadaci Vize 97 Dagmar a Václava Havlových a poslední se bude ve prospěch nadace na jaře dražit.

Václav Havel vytvořil nákres vázy, připomínající stonek šípku hustě posetý trny, v roce 2004 a vázu pojmenoval Neuchopitelný šípek. Nákres vázy daroval Šípkovi, který v době jeho prezidentské funkce pracoval pro Pražský hrad, k jeho 55. narozeninám.

Bořek Šípek vázy vyrobil spolu se sklářskými mistry z Nového Boru. Číslovaná série sedmi kusů symbolizuje podle Vávrové sedm let uplynulých od doby, kdy nákres vznikl. Na každé váze je Havlův podpis a k váze je přiložena kopie nákresu s Havlovým podpisem.

08:49
Rockeři slaví Den svatého Patrika čtyři dny, patronem festivalu je letos Martin Dejdar

V pražských restauracích James Joyce, Caffrey´s Irish bar a Staroměstské restauraci bude ve čtvrtek večer zahájen hudební festival spojený s oslavou oblíbeného svátku svatého Patrika, irského patrona. Jeho patnáctý ročník se letos uskuteční v rockovém duchu a potrvá do 18. března. Vrchol oslav bude 17. března, tedy v den svatého Patrika, kdy se Irové po celém světě oblékají do zelené barvy a podávají se zelené pokrmy i pivo.

"Oslavy v ČR organizuji již 15 let a každým rokem se setkávám se stále větším počtem českých příznivců," řekl organizátor festivalu Frank Haughton. Patronem letošního ročníku festivalu bude herec Martin Dejdar.

V irských hospodách zahrají skupiny Celtic Whisper, Nat nua & The Bold Fellas a Dave Morissey & The Studio 65. Návštěvníci se mohou těšit jak na balady z dob starého Irska, tak i na moderní rockovou hudbu.

Hlavní hvězdou festivalu bude irská rocková skupina Aslan. Letos oslaví 30. výročí svého vzniku. V Praze vystoupí nejprve 16. března v klubu Palác Akropolis a poté se zúčastní 17. března velkého koncertu na Václavském náměstí.

10:12
V Ungeltu uvedou hru o nenaplněné lásce univerzitního profesora a jeho studentky

Komorní jeviště pražského Divadla Ungelt bude ve čtvrtek večer místem české premiéry hry britského dramatika Gregoryho Mottona Největší démant světa. Objeví se tu v překladu Marty Skarlandtové a v režii Ladislava Smočka, který navrhl i scénu.

Dana Syslová a František Němec se představí v příběhu o celoživotní nenaplněné lásce univerzitního profesora a jeho někdejší studentky, kteří se potkávají po mnoha letech. Tak jako oba protagonisté hry, kteří kdysi byli ve společném angažmá v Městských divadlech pražských.

Pro Ladislava Smočka je Největší démant světa už devátou inscenací, kterou v Ungeltu nastudoval. Naposledy to byla koncem roku 2009 tragikomedie Na útěku. V této jevištní "road movie" účinkují Jana Štěpánková a Zlata Adamovská.

12:58
Třináctiletá dívka známá z Milionáře z chatrče si zahraje s Hopkinsem

Indická holčička z chudinského slumu, která se v osmi letech stala jednou z dětských hvězd oscarového filmu Milionář z chatrče, získala další roli. Zahraje si v novém snímku s hollywoodskou legendou Anthonym Hopkinsem.

Nyní třináctiletá Rubina Alíová bude hrát ve filmu Lord Owen's Lady, milostném příběhu o mladém velšském aristokratovi a indické ženě. Natáčet se má začít letos v září ve Velké Británii a v Indii.

"Rubina se upsala tomuto projektu před půl druhým rokem. Teď nás producenti informovali, že bude natáčet zhruba tři týdny v severní Indii, Walesu a Londýně," sdělil producent agentuře AFP.

Film Milionář z chatrče získal v roce 2009 osm Oscarů a cesta z indického slumu na červený koberec v Hollywoodu Rubinu proslavila po celém světě. Její sláva se ale neobešla bez odvrácené strany včetně ošklivého sporu s rodinou o peníze či požáru, při němž shořela chatrč její rodiny ve slumu. Nyní Rubina žije v novém bytě v luxusní čtvrti Bandra.

17:03
Hvězdy Sázavestu: Přijedou Kaiser Chiefs a Paul Oakenfold

Britská skupina Kaiser Chiefs a dýdžej Paul Oakenfold budou největšími hvězdami 12. ročníku festivalu Sázavafest, který se uskuteční 2. až 5. srpna v Benešově u Prahy. Na trojici hlavních hvězd je doplní americká kapela Fun Lovin´ Criminals. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Pavel Kloupar.

"O vystoupení Paula Oakenfolda je velký zájem, hraje čtyřikrát týdně, ale přes jeho nabitý diář se nám ho podařilo zlomit na prostředí Sázavafestu," podotkl promotér David Salomon.

Kaiser Chiefs, kteří se proslavili zejména hity jako Ruby nebo Everything is Average Nowaday, se do České republiky vrací po čtyřech letech od vystoupení na festivalu Rock for People v Hradci Králové. Také pro Paula Oakenfolda to nebude první vystoupení v tuzemsku. Tento dýdžej, který remixoval hity Michaela Jacksona nebo Justina Timberlakea a v posledních letech také vytvořil mnoho filmových melodií, v roce 2009 předskakoval Madonně na jejím pražském koncertě

07:25
Cenu Marka Ravenhilla a kožich od Černého získal Hamlet, který je mrtev

Britský herec a dramatik Mark Ravenhill odměnil ve čtvrtek večer v pražském Divadle Na prádle nejlepší českou inscenaci nového dramatického textu. Cena nesoucí jeho jméno byla udělena podruhé. Získalo ji Činoherní studio z Ústí nad Labem za inscenaci intelektuální frašky rakouského dramatika Ewalda Palmetshofera s názvem Hamlet je mrtev. Bez tíže. Jejím režisérem byl David Šiktanc.

Ocenění má netradiční podobu - jde o kožich, který letos navrhl výtvarník David Černý. Kabát je ostře červený, ozdobený na zádech plyšovými zvířátky; na ramenou mu "sedí" vycpaná žirafa.

"Je to čest, že cena nese moje jméno. Hlavně byli z této informace nadšeni mí rodiče," řekl před ceremoniálem Ravenhill ČTK. Podporovat současnou dramatickou tvorbu je podle něj nutné. "Lidé se dnes rychle mění, proto potřebujeme texty, které by to zaznamenávaly," vysvětlil. Loni cenu získalo Pražské komorní divadlo za inscenaci Černé panny.

08:38
Jeden svět vyhrál švýcarský dokument o imigrantech, má prý závažné poselství

Desetidenní festival filmů o lidských právech Jeden svět ve čtvrtek večer ocenil vítěze. Cenu za nejlepší film získal dokument Zvláštní let o podmínkách imigrantů ve Švýcarsku, z pražského kina Lucerna si ale cenu odnesl například i český snímek o budování magistrály na Sibiři. Po slavnostním ceremoniálu se vítězné snímky ještě jednou promítaly v pražských festivalových kinech. Poté přehlídka, kterou organizuje humanitární organizace Člověk v tísni, pokračuje ve 40 českých městech.

Tématem letošního 14. ročníku byly protesty, nepokoje a revolta v různých částech světa. Mnoho filmů se věnovalo takzvanému arabskému jaru a mapovalo loňské nepokoje v severní Africe a na Blízkém východě. Další dokumenty mapovaly třeba situaci zdravotně nebo mentálně postižených, transsexuálů nebo sociálně slabých. V dalších sekcích se představily filmy o migraci, adopcích, civilizaci či ekoterorismu.

Ve vítězném snímku z detenčního střediska poblíž Ženevy přiblížil režisér Fernand Melgar situaci lidí bez povolení k trvalému pobytu. Ti mohou být podle švýcarských zákonů kdykoli zatčeni, zadržováni až dva roky a následně vyhoštěni zpět do země původu takzvaným zvláštním letem. Porota kromě závažného poselství vyzdvihla i umělecké zpracování filmu. Režisér si nepřijel cenu převzít osobně, prostřednictvím videopozdravu ale vzkázal, že osudy vyhoštěných imigrantů dál sleduje a připravuje o nich nový dokument.

11:44
Ve Francii začal knižní veletrh, zaměřuje se na všechno z Japonska

V Paříži v pátek začal tradiční mezinárodní knižní veletrh. Mezi 2000 autory a 1200 vydavateli ze čtyřicítky zemí nevystavuje podle internetových stránek 32. ročníku veletrhu nikdo z Česka. Propagovat současnou slovenskou literaturu bude do pondělního ukončení akce Literárně informační centrum slovenského ministerstva kultury.

Letošní veletrh je ve znamení především japonské tvorby, od komiksové literatury manga po romány. Zaměřuje se podle organizátorů také na "počítačovou revoluci" ve zpracování knižních textů. Loni navštívilo pavilony na Porte de Versailles 186 000 lidí, letos se jich očekává na 200 000.

V roce 2004 se snažily prorazit větší měrou do světa prostřednictvím pařížského knižního veletrhu Salon du Livre více než tři desítky českých a slovenských nakladatelství.

16:11
Malíř Dokoupil dostane prestižní německou cenu

Německo-český malíř a výtvarník Jiří George Dokoupil obdrží za svou tvorbu cenu Lovise Corintha pro rok 2012. Oznámilo to umělecké fórum galerie v německém Řezně, které každé dva roky prestižní ocenění uděluje. Rodák z Krnova, který v roce 1968 s rodiči emigroval do Německa, cenu převezme příští rok v létě u příležitosti otevření výstavy svých novinek v Řezně.

"Dokoupilovy práce ukazují experimentální umělecké techniky i schopnost analyticky pronikat do estetických konceptů a společenských fenoménů," vyzdvihlo tvorbu laureáta, jehož dílo je charakteristické experimentováním se styly, svou expresivitou a erotickým nábojem.

Dokoupil je jedním z mála českých výtvarníků poválečné doby, kteří se prosadili na mezinárodní umělecké scéně. V Česku naopak zůstával dlouho málo známý. V letech 1976 až 1978 studoval na uměleckých akademiích v Kolíně nad Rýnem, Frankfurtu nad Mohanem a v New Yorku. V 80. letech se prosadil v postmoderním malířství v rámci kolínské skupiny Mülhermer Freiheit. Od roku 1983 působil také jako pedagog na uměleckých vysokých školách v Düsseldorfu, Madridu, Amsterodamu a Kasselu.

Cena Lovise Corintha, pojmenovaná po jednom z nejvýznamnějších představitelů německého impresionismu, se uděluje od roku 1974. V minulosti ji obdrželi například Oscar Kokoschka nebo Sigmar Polke. Od roku 2010 je dotována částkou 10 000 eur (zhruba 245 000 Kč).

07:15
Vítězové Žebříku: Anna K, Vojtěch Dyk, Nightwork, Tomáš Klus a Mandrage

V hudební anketě Žebřík 2011 získali ocenění skupina Nightwork, zpěváci Vojtěch Dyk a Anna K., albem roku je Racek Tomáše Kluse, skladbou Šrouby a matice od Mandrage.

V dalších kategoriích si bronzové sošky z dílny výtvarníka Václava Česáka odnesli skupina Imodium za videoklip Polarity, Goodfellas jako objev roku, organizátoři festivalu České hrady za akci roku a tvůrci snímku Alois Nebel za film roku. Za "průser roku" hlasující fanoušci označili smrt exprezidenta Václava Havla.

Tomáš Klus získal stejné ocenění v anketě Žebřík za album roku i nedávno na cenách Anděl udělovaných hudebními odborníky. Tentokrát však o úspěchu jeho alba Racek rozhodli posluchači.

"V momentě, kdy cenu udělují odborníci, je záhodno velmi poděkovat odborníkům. A když rozhodují fanoušci, musím poděkovat fanouškům, protože si obou ocenění velmi vážím," řekl Klus.

Na pětihodinové večerní show, která se tentokrát konala v Parkhotelu Plzeň, vystoupili například Charlie Straight, Navigators, Tomáš Klus, Mandrage a další.

Vyhlašování cen Žebřík, které letos slaví 20. výročí, sledovalo několik stovek posluchačů. Show stejně jako v loňském roce moderovali Tomáš Hanák a Klára Vytisková. (čtk)

08:35
Švandovo divadlo uvede "trochu trapnou komedii" na motivy Kříže u potoka

Švandovo divadlo v Praze ohlásilo na dnešní večer premiéru hry režiséra Dodo Gombára nazvané Crash u potoka. Napsal ji na motivy románu Karolíny Světlé Kříž u potoka. Na jevišti se objeví například Martina Krátká, Patrik Děrgel, Miroslav Hruška, Apolena Veldová, Petra Hřebíčková, David Punčochář, Marek Pospíchal, Tomáš Pavelka a Kristýna Frejová.

Autor svou "tak trochu trapnou komedii", která je variací na téma lásky, zasadil do současné doby. Svatební hostina se odehrává kdesi mimo hlavní město za noci, ve které se posouvá čas. Pod povrchem bujaré oslavy číhají nepromlčené hříchy a nad ránem má leckdo potřebu říkat velké pravdy.

Volná Gombárova adaptace zachovává románové postavy, charaktery i základní zápletku. Je příběhem mladé Evičky, odhodlané čistou láskou spasit svého milého Štěpána, který je tak trochu do větru. Crash u potoka balancuje na hranici mezi realismem a snem, mezi hořkou komedií a brutální groteskou.

Hlavními hrdiny jsou ženich a nevěsta (Patrik Děrgel a Martina Krátká), obklopeni svými rodinami a blízkými, panoptikem figurek, z nichž každá marně touží po tom, co nemůže mít.

09:12
Benefice pro Mánes: vystoupí Dusilová, Bárta, Mišík a další

Zpěvák Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Lenka Dusilová s Beatou Hlavenkovou, Vladimír Mišík a další muzikanti vystoupí dnes večer na benefičním koncertu nazvaném Pro Mánes. Tuto pražskou galerii totiž čeká rekonstrukce, která má stát zhruba 150 milionů korun.

Objekt, který je významnou památkou české architektury, vlastní Nadace českého výtvarného umění. Opravu hodlá ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů; na zbytek si prozatím zajistila překlenovací úvěr a hledá sponzory.

Benefiční aukce výtvarného umění vynesla před týdnem ve prospěch nadace téměř tři miliony korun, další finance by měl přinést dnešní večer. (čtk)

10:13
Muzikálový Ivan Hlas dnes spustí hity Bedřicha Smetany

V pražském Divadle ABC má dnes večer premiéru komediální muzikál pro zpívající činoherce s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Jedním z jeho tvůrců je muzikant Ivan Hlas, který se podílel na hudební složce a vystoupí i na jevišti.

Autorský projekt zkoumající odkaz českého hudebního velikána vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků. Hlavní role ztvární Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl a Jiří Klem.

Klasikovo dílo se tak objeví v jednom večeru. Dramaturg Jiří Janků Smetanu označuje za "pravého českého hitmakera" a domnívá se, že kdyby žil dnes, mohl by se uplatňovat i v současných hitparádách. (čtk)

12:29
Literární jaro ve Zlíně: číst budou Kozumplík, Michal Stránský a Mareček

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně připravuje festival Literární jaro 2012. Literatuře, čtení a setkáním se spisovateli bude věnován týden v dubnu. 

Festival se ve Zlíně bude konat již potřetí, navazuje na Literární květen a Literru, které v minulosti pořádali studenti zlínské univerzity, informovala Pavla Gajdošíková z knihovny. Iniciátorem zlínských literárních festivalů byl spisovatel Antonín Bajaja.

Festival zahájí v kulturním institutu Alternativa spisovatelka Kateřina Tučková, nositelka ceny Magnesia Litera, která představí svůj nový román Žítkovské bohyně. Spisovatelka bude také o den později besedovat se studenty Gymnázia na Lesní čtvrti.

Jeden večer bude věnován poezii, své nové básnické sbírky představí Miloš Kozumplík, Michal Stránský a Jiří Mareček, večerem bude provázet literární kritik a historik Petr Odehnal. (čtk)

13:46
Do Německa putuje část sbírky z Liberce

Grafiky starých mistrů z Oblastní galerie v Liberci mohou od příští soboty obdivovat milovníci umění v německé Žitavě. Instituce do Německa půjčuje část děl ze sbírky jabloneckého lékaře Antona Randy, informovala Markéta Kroupová z liberecké galerie. V Městských muzeích v Žitavě budou grafiky vystaveny do 24. června.

Lékař a filantrop Anton Randa (1864 - 1918) shromáždil začátkem 20. století velmi cennou sbírku grafických listů. Obsahuje práce velkých evropských mistrů z doby od 16. do 18. století. Jeho oblibě se těšili zejména Albrecht Dürer, Jacques Callot, Václav Hollar, takzvaní malí němečtí mistři nebo příslušníci rodiny Sadelerů.

Randa obrazy nakupoval pro své potěšení především u jabloneckého knihkupce Franze Lutze. Získával je i při svých cestách po Evropě. Jeho sbírka dosáhla 6000 grafických listů. Galerie do Německa půjčuje jejich reprezentativní výběr. (čtk)

15:02
Na Štěrkovně zahrají Mandrage, Wohnout nebo Jasná páka

Andělem oceněná skupina Mandrage nebo stálice české festivalové scény kapela Wohnout budou letos patřit k největším hvězdám mezinárodního hudebního festivalu Štěrkovna Open Music, který se první srpnový víkend uskuteční na břehu jezera v Hlučíně na Opavsku. Za pořadatele o tom informoval Petr Breitkopf.

"Letošní ročník bude opět ve znamení předních českých kapel. Jednání s některými interprety ještě vedeme. Například se snažíme do Hlučína dostat pravděpodobně historicky nejslavnější polskou kapelu. Její název ale zatím nechceme prozrazovat, protože jednání stále pokračují," uvedl Breitkopf s tím, že kompletní seznam kapel by pořadatelé chtěli zveřejnit v dubnu.

Návštěvníci se však už nyní mohou těšit například na kapely Poletíme? legendární Yo Yo Band, Traband, Rybičky 48 nebo například znovuobnovenou Jasnou páku s Davidem Kollerem. (čtk)

16:22
Janáčkova filharmonie bude hrát Morriconeho, Piráty z Karibiku i Star Wars

Janáčkova filharmonie v dubnu zopakuje unikátní projekt Movie night. Na koncertě ve velkém sále Domu kultury města Ostravy zazní v podání ostravského orchestru skladby z filmů o agentovi Jamesi Bondovi, z Pána prstenů či westernu Tenkrát na Západě. Informovala o tom mluvčí filharmonie Jana Knižátková.

Poprvé orchestr hudbu ze známých filmů hrál letos v únoru. "Koncert se setkal s velkým úspěchem a byl dopředu vyprodaný. Právě proto jsme se rozhodli ho ještě jednou zopakovat. Tentokrát to bude 5. dubna," uvedla mluvčí.

Movie night opět nabídne hudbu z nejznámějších snímků české i světové kinematografie. "K těm českým, léty již prověřeným, bezpochyby patří Pyšná princezna s osobitou hudbou Václava Trojana," řekla Knižátková s tím, že zazní i zlidovělý pochod trpaslíků Hej-hou Franka Churchilla z americké verze Sněhurky.

Ale nejen pohádky budou mít své zastoupení. "První půle koncertu vygraduje ústředním motivem z vynikajícího filmu Sergia Leoneho Tenkrát na Západě z pera Ennia Morriconeho," řekla mluvčí. Závěr podle ní bude patřit Černé perle Pirátů z Karibiku Klause Badelta. Mezi tím zazní i melodie z dalších filmů. Například ze série o agentovi Jamesi Bondovi, Star Wars a ze snímků o kouzelnickém učni Harrym Potterovi.

Orchestr bude řídit opět dirigent Petr Šumník, který bude posluchače večerem také provázet. (čtk)

17:32
Obrazy a filmy Andyho Warhola budou putovat po Asii

Andy Warhol se 25 let po své smrti vydává znovu do Asie - během příštích dvou let budou jeho díla vystavována v pěti městech tohoto kontinentu. Výstavní maraton začíná dnes v Singapuru expozicí nazvanou "Andy Warhol: 15 Minutes Eternal" (Andy Warhol: 15 minut věčnosti).

Podle agentury AP jde o jednu z největších kolekcí umělce, jehož rodiče přišli do Spojených států ze Slovenska. Zahrnuje 260 maleb, kreseb, soch, filmů a videí, které jsou rozděleny do čtyř různých tvůrčích období.

Návštěvníci v Singapuru, Hongkongu, Šanghaji, Pekingu a Tokiu budou moci spatřit slavnou polévkovou plechovku i Marilyn Monroeovou, ale rovněž méně známá Warholova díla z jeho raných uměleckých let - tedy 40. a 50. let minulého století. 

Mezi nimi například Folding Screen (Zástěna) zobrazující jakési dva anděly tváří k sobě, nebo Shoe, na níž je detailně propracovaná bota krytá zlatou folií. Podle organizátorů putovní výstavy právě toto dílo může patřit k prvním Warholovým pokusům na poli sochařství. Vystaven bude i Anděl z roku 1957, rovněž pokrytý zlatou folií.

Andy Warhol navštívil Asii v roce 1956 a zaujalo jej použití zlaté folie na buddhistických sochách i u dalších artefaktů v Japonsku a v Thajsku. Po návratu do New Yorku začal tento materiál používat ve své vlastní tvorbě. (čtk)

09:51
Před sto lety se narodil klavírista Firkušný, JAMU chystá pětidenní oslavu

Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) pětidenními dubnovými oslavami připomene významné výročí klavíristy Rudolfa Firkušného. Žák Leoše Janáčka a světově uznávaný hudebník se narodil před 100 lety, zemřel v roce 1994. Akademie připravuje tři koncerty, mezinárodní konferenci a mistrovské kurzy za účasti interpretů, které Firkušný vychoval na prestižní Juilliard School v New Yorku.

"Oslavy 100. výročí Rudolfa Firkušného jsou určeny nejen odborníkům, ale také široké veřejnosti," uvedl produkční projektu Matěj Plíhal. Hudební program začne 25. dubna slavnostním koncertem v Besedním domě, kde zahrají klavíristé Alan Weiss, Avner Arad, Carlo Grante a Eduardus Halim. Další koncerty následují 27. a 28. dubna.

Mezinárodní konferenci o Firkušném hostí 26. dubna Hudební fakulta JAMU. Vystoupí na ní zahraniční hosté i čeští odborníci. V následujících dvou dnech se konají klavírní mistrovské kurzy. Blok akcí skončí 29. dubna pietním aktem na Ústředním hřbitově v Brně, kde je umělec pochován na čestném pohřebišti.

12:01
Pražský výběr znovu vypustí Straku v hrsti, která před 30 lety provokovala komunisty

Legendární album skupiny Pražský výběr Straka v hrsti, od jehož natočení letos uplynulo 30 let, vyjde na konci března v podobě remasterované jubilejní edice. Původní vinylová nahrávka vyšla v roce 1988. Deska byla nahrána už v roce 1982, kvůli zákazu působení skupiny mezi lety 1983 a 1986 však bylo album vydáno až po šesti letech od svého vzniku. Za vydavatelskou firmu Supraphon o tom informoval Zdeněk Brouček.

"Straka v hrsti se stala dokladem velkého talentu hudebníků a stupidity komunistického systému. I přes značný počet nejrůznějších historek kolem ohromného úspěchu, následných restrikcí, ba i zásahů pendreků příslušníků tehdejší Veřejné bezpečnosti na silně excentrických koncertech, je na Strace určitě stále nejpodstatnější muzika," sdělil Brouček.

Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech natočila album v sestavě Michal Pavlíček (kytara, zpěv), Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Jiří Hrubeš (bicí) a Vilém Čok (baskytara, zpěv). Originálními texty písní Hrabě X, Pražákům je hej, Můj koníček či Zubatá ho z větší části opatřil František Ringo Čech. "Je to jedna z nejlepších věcí, na kterých jsem se kdy podílel. Cením si toho stejně jako svých desek s Jiřím Schelingerem. Myslím, že ta nahrávka tehdy byla školou pro všechny mladé rockery," řekl Čech.

O albu Straka v hrsti se tradovala řada nepotvrzených legend, například že deska vyšla a hned byla stažena z prodeje, nebo že vinyly byly vylisovány a zničeny. Nakonec byla vydána v roce 1988, na titulu s Arturem Ropotámem, maskotem kapely, který se nad Václavským náměstím prohání na invalidním vozíku.

13:58
Ivan hlas předělal Smetanu do reggae či rock and rollu

Na starší úspěšné inscenace, v nichž hudba hrála podstatnou roli - muzikál Šakalí léta a představení Pan Kaplan má třídu rád či Saturnin - navázala novinka Městských divadel pražských s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Autorskému projektu zkoumajícímu odkaz českého hudebního velikána, který vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků, zatleskalo v sobotu večer premiérové publikum v Divadle ABC.

Nejslavnější Smetanovy melodie upravili a zaranžovali muzikanti Ivan Hlas s Jiřím Janouchem. Nový kabát, který jim dali, se divákům líbil - jednou zněly jako reggae, jindy jako rock-and-roll, song a la Beatles či balada ve stylu skupiny Queen. Představení je tak zároveň procházkou hudebními žánry a styly od 60. let až po současnost.

Na jevišti se objevili například Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl, Jiří Klem a jako speciální host také Ivan Hlas, pro něhož autoři napsali roli jeho neexistujícího bratra Saši.

Inscenace označovaná jako muzikál pro zpívající činoherce je vlastně divadlem na divadle. Vypráví o divadelním souboru, který musí kvůli finanční záchraně divadla rychle nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Poskládat klasikovo dílo do jednoho večera však není snadné, o čemž svědčí generální zkouška.

17:33
Rushdie v Indii kritizoval násilí a podporoval svobodu projevu

Dva měsíce poté, co ho výhrůžky smrtí od radikálních muslimů v lednu přiměly zrušil účast na literárním festivalu ve státě Džajpur, se slavný britský spisovatel indického původu Salman Rushdie konečně vypravil do Indie. V sobotním projevu na konferenci v Dillí podle agentury AFP kritizoval politiky, kteří podle něj "podlézají radikálním muslimským duchovním", a jednoznačně se postavil na obranu svobody projevu.

Rushdie, jehož román z roku 1988 Satanské verše je stále v Indii zakázaný kvůli údajné urážce muslimů, promluvil na India Today Conclave v Dillí, kde vyjádřil radost, že je zase zpátky v této zemi. Vzápětí se ale věnoval kritice svých oponentů.

"Co se v Indii stává čím dál tím běžnější, je kulturní válka proti všem formám umění," řekl Rushdie. "Zdá se, že prakticky každý den je tu nějaké šikanováni muslimy nebo hinduisty namířené proti skupinám, o nichž předpokládají, že je urážejí."

"Mrazivý dopad násilí je v této zemi nesmírně skutečný a sílí," dodal Rushdie, který má během svého pobytu v Indii mimořádnou ochranu. "Lidé tady převážně spí a nevnímají, co se děje. Měli byste se probudit," zdůraznil.