Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
18.3.2012 17:33 | Rushdie v Indii kritizoval násilí a podporoval svobodu projevu

Dva měsíce poté, co ho výhrůžky smrtí od radikálních muslimů v lednu přiměly zrušil účast na literárním festivalu ve státě Džajpur, se slavný britský spisovatel indického původu Salman Rushdie konečně vypravil do Indie. V sobotním projevu na konferenci v Dillí podle agentury AFP kritizoval politiky, kteří podle něj "podlézají radikálním muslimským duchovním", a jednoznačně se postavil na obranu svobody projevu.

Rushdie, jehož román z roku 1988 Satanské verše je stále v Indii zakázaný kvůli údajné urážce muslimů, promluvil na India Today Conclave v Dillí, kde vyjádřil radost, že je zase zpátky v této zemi. Vzápětí se ale věnoval kritice svých oponentů.

"Co se v Indii stává čím dál tím běžnější, je kulturní válka proti všem formám umění," řekl Rushdie. "Zdá se, že prakticky každý den je tu nějaké šikanováni muslimy nebo hinduisty namířené proti skupinám, o nichž předpokládají, že je urážejí."

"Mrazivý dopad násilí je v této zemi nesmírně skutečný a sílí," dodal Rushdie, který má během svého pobytu v Indii mimořádnou ochranu. "Lidé tady převážně spí a nevnímají, co se děje. Měli byste se probudit," zdůraznil.

18.3.2012 13:58 | Ivan hlas předělal Smetanu do reggae či rock and rollu

Na starší úspěšné inscenace, v nichž hudba hrála podstatnou roli - muzikál Šakalí léta a představení Pan Kaplan má třídu rád či Saturnin - navázala novinka Městských divadel pražských s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Autorskému projektu zkoumajícímu odkaz českého hudebního velikána, který vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků, zatleskalo v sobotu večer premiérové publikum v Divadle ABC.

Nejslavnější Smetanovy melodie upravili a zaranžovali muzikanti Ivan Hlas s Jiřím Janouchem. Nový kabát, který jim dali, se divákům líbil - jednou zněly jako reggae, jindy jako rock-and-roll, song a la Beatles či balada ve stylu skupiny Queen. Představení je tak zároveň procházkou hudebními žánry a styly od 60. let až po současnost.

Na jevišti se objevili například Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl, Jiří Klem a jako speciální host také Ivan Hlas, pro něhož autoři napsali roli jeho neexistujícího bratra Saši.

Inscenace označovaná jako muzikál pro zpívající činoherce je vlastně divadlem na divadle. Vypráví o divadelním souboru, který musí kvůli finanční záchraně divadla rychle nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Poskládat klasikovo dílo do jednoho večera však není snadné, o čemž svědčí generální zkouška.

18.3.2012 12:01 | Pražský výběr znovu vypustí Straku v hrsti, která před 30 lety provokovala komunisty

Legendární album skupiny Pražský výběr Straka v hrsti, od jehož natočení letos uplynulo 30 let, vyjde na konci března v podobě remasterované jubilejní edice. Původní vinylová nahrávka vyšla v roce 1988. Deska byla nahrána už v roce 1982, kvůli zákazu působení skupiny mezi lety 1983 a 1986 však bylo album vydáno až po šesti letech od svého vzniku. Za vydavatelskou firmu Supraphon o tom informoval Zdeněk Brouček.

"Straka v hrsti se stala dokladem velkého talentu hudebníků a stupidity komunistického systému. I přes značný počet nejrůznějších historek kolem ohromného úspěchu, následných restrikcí, ba i zásahů pendreků příslušníků tehdejší Veřejné bezpečnosti na silně excentrických koncertech, je na Strace určitě stále nejpodstatnější muzika," sdělil Brouček.

Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech natočila album v sestavě Michal Pavlíček (kytara, zpěv), Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Jiří Hrubeš (bicí) a Vilém Čok (baskytara, zpěv). Originálními texty písní Hrabě X, Pražákům je hej, Můj koníček či Zubatá ho z větší části opatřil František Ringo Čech. "Je to jedna z nejlepších věcí, na kterých jsem se kdy podílel. Cením si toho stejně jako svých desek s Jiřím Schelingerem. Myslím, že ta nahrávka tehdy byla školou pro všechny mladé rockery," řekl Čech.

O albu Straka v hrsti se tradovala řada nepotvrzených legend, například že deska vyšla a hned byla stažena z prodeje, nebo že vinyly byly vylisovány a zničeny. Nakonec byla vydána v roce 1988, na titulu s Arturem Ropotámem, maskotem kapely, který se nad Václavským náměstím prohání na invalidním vozíku.

18.3.2012 09:51 | Před sto lety se narodil klavírista Firkušný, JAMU chystá pětidenní oslavu

Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) pětidenními dubnovými oslavami připomene významné výročí klavíristy Rudolfa Firkušného. Žák Leoše Janáčka a světově uznávaný hudebník se narodil před 100 lety, zemřel v roce 1994. Akademie připravuje tři koncerty, mezinárodní konferenci a mistrovské kurzy za účasti interpretů, které Firkušný vychoval na prestižní Juilliard School v New Yorku.

"Oslavy 100. výročí Rudolfa Firkušného jsou určeny nejen odborníkům, ale také široké veřejnosti," uvedl produkční projektu Matěj Plíhal. Hudební program začne 25. dubna slavnostním koncertem v Besedním domě, kde zahrají klavíristé Alan Weiss, Avner Arad, Carlo Grante a Eduardus Halim. Další koncerty následují 27. a 28. dubna.

Mezinárodní konferenci o Firkušném hostí 26. dubna Hudební fakulta JAMU. Vystoupí na ní zahraniční hosté i čeští odborníci. V následujících dvou dnech se konají klavírní mistrovské kurzy. Blok akcí skončí 29. dubna pietním aktem na Ústředním hřbitově v Brně, kde je umělec pochován na čestném pohřebišti.

17.3.2012 17:32 | Obrazy a filmy Andyho Warhola budou putovat po Asii

Andy Warhol se 25 let po své smrti vydává znovu do Asie - během příštích dvou let budou jeho díla vystavována v pěti městech tohoto kontinentu. Výstavní maraton začíná dnes v Singapuru expozicí nazvanou "Andy Warhol: 15 Minutes Eternal" (Andy Warhol: 15 minut věčnosti).

Podle agentury AP jde o jednu z největších kolekcí umělce, jehož rodiče přišli do Spojených států ze Slovenska. Zahrnuje 260 maleb, kreseb, soch, filmů a videí, které jsou rozděleny do čtyř různých tvůrčích období.

Návštěvníci v Singapuru, Hongkongu, Šanghaji, Pekingu a Tokiu budou moci spatřit slavnou polévkovou plechovku i Marilyn Monroeovou, ale rovněž méně známá Warholova díla z jeho raných uměleckých let - tedy 40. a 50. let minulého století. 

Mezi nimi například Folding Screen (Zástěna) zobrazující jakési dva anděly tváří k sobě, nebo Shoe, na níž je detailně propracovaná bota krytá zlatou folií. Podle organizátorů putovní výstavy právě toto dílo může patřit k prvním Warholovým pokusům na poli sochařství. Vystaven bude i Anděl z roku 1957, rovněž pokrytý zlatou folií.

Andy Warhol navštívil Asii v roce 1956 a zaujalo jej použití zlaté folie na buddhistických sochách i u dalších artefaktů v Japonsku a v Thajsku. Po návratu do New Yorku začal tento materiál používat ve své vlastní tvorbě. (čtk)

17.3.2012 16:22 | Janáčkova filharmonie bude hrát Morriconeho, Piráty z Karibiku i Star Wars

Janáčkova filharmonie v dubnu zopakuje unikátní projekt Movie night. Na koncertě ve velkém sále Domu kultury města Ostravy zazní v podání ostravského orchestru skladby z filmů o agentovi Jamesi Bondovi, z Pána prstenů či westernu Tenkrát na Západě. Informovala o tom mluvčí filharmonie Jana Knižátková.

Poprvé orchestr hudbu ze známých filmů hrál letos v únoru. "Koncert se setkal s velkým úspěchem a byl dopředu vyprodaný. Právě proto jsme se rozhodli ho ještě jednou zopakovat. Tentokrát to bude 5. dubna," uvedla mluvčí.

Movie night opět nabídne hudbu z nejznámějších snímků české i světové kinematografie. "K těm českým, léty již prověřeným, bezpochyby patří Pyšná princezna s osobitou hudbou Václava Trojana," řekla Knižátková s tím, že zazní i zlidovělý pochod trpaslíků Hej-hou Franka Churchilla z americké verze Sněhurky.

Ale nejen pohádky budou mít své zastoupení. "První půle koncertu vygraduje ústředním motivem z vynikajícího filmu Sergia Leoneho Tenkrát na Západě z pera Ennia Morriconeho," řekla mluvčí. Závěr podle ní bude patřit Černé perle Pirátů z Karibiku Klause Badelta. Mezi tím zazní i melodie z dalších filmů. Například ze série o agentovi Jamesi Bondovi, Star Wars a ze snímků o kouzelnickém učni Harrym Potterovi.

Orchestr bude řídit opět dirigent Petr Šumník, který bude posluchače večerem také provázet. (čtk)

17.3.2012 15:02 | Na Štěrkovně zahrají Mandrage, Wohnout nebo Jasná páka

Andělem oceněná skupina Mandrage nebo stálice české festivalové scény kapela Wohnout budou letos patřit k největším hvězdám mezinárodního hudebního festivalu Štěrkovna Open Music, který se první srpnový víkend uskuteční na břehu jezera v Hlučíně na Opavsku. Za pořadatele o tom informoval Petr Breitkopf.

"Letošní ročník bude opět ve znamení předních českých kapel. Jednání s některými interprety ještě vedeme. Například se snažíme do Hlučína dostat pravděpodobně historicky nejslavnější polskou kapelu. Její název ale zatím nechceme prozrazovat, protože jednání stále pokračují," uvedl Breitkopf s tím, že kompletní seznam kapel by pořadatelé chtěli zveřejnit v dubnu.

Návštěvníci se však už nyní mohou těšit například na kapely Poletíme? legendární Yo Yo Band, Traband, Rybičky 48 nebo například znovuobnovenou Jasnou páku s Davidem Kollerem. (čtk)

17.3.2012 13:46 | Do Německa putuje část sbírky z Liberce

Grafiky starých mistrů z Oblastní galerie v Liberci mohou od příští soboty obdivovat milovníci umění v německé Žitavě. Instituce do Německa půjčuje část děl ze sbírky jabloneckého lékaře Antona Randy, informovala Markéta Kroupová z liberecké galerie. V Městských muzeích v Žitavě budou grafiky vystaveny do 24. června.

Lékař a filantrop Anton Randa (1864 - 1918) shromáždil začátkem 20. století velmi cennou sbírku grafických listů. Obsahuje práce velkých evropských mistrů z doby od 16. do 18. století. Jeho oblibě se těšili zejména Albrecht Dürer, Jacques Callot, Václav Hollar, takzvaní malí němečtí mistři nebo příslušníci rodiny Sadelerů.

Randa obrazy nakupoval pro své potěšení především u jabloneckého knihkupce Franze Lutze. Získával je i při svých cestách po Evropě. Jeho sbírka dosáhla 6000 grafických listů. Galerie do Německa půjčuje jejich reprezentativní výběr. (čtk)

17.3.2012 12:29 | Literární jaro ve Zlíně: číst budou Kozumplík, Michal Stránský a Mareček

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně připravuje festival Literární jaro 2012. Literatuře, čtení a setkáním se spisovateli bude věnován týden v dubnu. 

Festival se ve Zlíně bude konat již potřetí, navazuje na Literární květen a Literru, které v minulosti pořádali studenti zlínské univerzity, informovala Pavla Gajdošíková z knihovny. Iniciátorem zlínských literárních festivalů byl spisovatel Antonín Bajaja.

Festival zahájí v kulturním institutu Alternativa spisovatelka Kateřina Tučková, nositelka ceny Magnesia Litera, která představí svůj nový román Žítkovské bohyně. Spisovatelka bude také o den později besedovat se studenty Gymnázia na Lesní čtvrti.

Jeden večer bude věnován poezii, své nové básnické sbírky představí Miloš Kozumplík, Michal Stránský a Jiří Mareček, večerem bude provázet literární kritik a historik Petr Odehnal. (čtk)

17.3.2012 10:13 | Muzikálový Ivan Hlas dnes spustí hity Bedřicha Smetany

V pražském Divadle ABC má dnes večer premiéru komediální muzikál pro zpívající činoherce s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Jedním z jeho tvůrců je muzikant Ivan Hlas, který se podílel na hudební složce a vystoupí i na jevišti.

Autorský projekt zkoumající odkaz českého hudebního velikána vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků. Hlavní role ztvární Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl a Jiří Klem.

Klasikovo dílo se tak objeví v jednom večeru. Dramaturg Jiří Janků Smetanu označuje za "pravého českého hitmakera" a domnívá se, že kdyby žil dnes, mohl by se uplatňovat i v současných hitparádách. (čtk)

Související