Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
1.7.2012 17:39 | Mirrenová a Szabó uvedli ve Varech film založený na lidských tvářích

Britská oscarová herečka Helen Mirrenová měla v neděli před odjezdem z Varů poslední úkol. Odpoledne uvedla ve Velkém sále Thermalu psychologické drama Za zavřenými dveřmi (The Door), ve kterém ztvárnila hlavní roli. Doprovodil ji režisér István Szabó i oba producenti.

"Jde o snímek umělecký, který byl pro mě jedním z nejtěžších. Celou dobu jsem v něm totiž byla nahá - nemyslím fyzicky, ale v obličeji, emocionálně," řekla herečka divákům. Spolupracovala s vynikající německou herečkou Martinou Gedeckovou a se spoustou maďarských herců, kteří, kdyby uměli anglicky, budou podle ní mezinárodními hvězdami. Menší roli ve snímku natočeném podle novely Magdy Szabóové ztvárnil Jiří Menzel.

"Strávil jsem tu báječné dny," řekl oscarový filmař Szabó, který vloni předsedal mezinárodní porotě. Svůj snímek označil za jednoduchý, založený na lidských tvářích. "Ne namalovaných, ale živých, jež se mění a proměňují je emoce, které přecházejí od lásky k žárlivosti. Každá z nich někomu patří a je to vždycky herec. Proto bych chtěl vyjádřit svou obrovskou lásku k nim," dodal Szabó.

1.7.2012 17:01 | Česká televize se pouští do aktivní dramaturgie, přizvala si Baldýnského a Sedláčka

Kontaktním místem pro posuzování a zpracování filmových koprodukcí je nové filmové centrum České televize (ČT). Na dnešní prezentaci v rámci karlovarského filmového festivalu generální ředitel ČT Petr Dvořák uvedl, že v jeho čele budou Helena Uldrichová, kreativní producent Tomáš Baldýnský a hlavní dramaturg Jaroslav Sedláček.

"Centrum má zajistit přehlednější a transparentnější kritéria výběru koprodukčních projektů České televize, zvýšit procento úspěšnosti koprodukčních aktivit ČT, posílit její jméno jakožto uznávaného partnera a nastavit aktivnější přístup k dramaturgii koprodukovaných filmů," řekl. Česká televize se chce aktivněji podílet na tvorbě a realizaci kvalitních filmů."Česká televize bude vstupovat do filmových projektů nikoli pouze jako vysílatel, ale jako skutečný koproducent, který se aktivně podílí na vzniku a výsledné podobě celého díla," dodal Dvořák.

Uldrichová byla v posledních třech letech předsedkyní Asociace producentů v audiovizi, funkci opustila. Centrum povede s Baldýnským, úspěšným scenáristou, producentem a filmovým odborníkem. Tým doplní renomovaný filmový publicista Sedláček. Měl by tak být podle ČT nastaven transparentní a jednoduchý proces hodnocení projektů a výběr těch, do nichž televize bude chtít investovat. (ČTK)

1.7.2012 14:45 | Pražský koncert Lou Reeda je od května beznadějně vyprodaný

Americký kytarista a zpěvák Lou Reed v rámci svého letního turné From VU To Lulu vystoupí 4. července v pražském divadle Archa. Legendární hudebník zahraje skladby od dob svého působení v kapele Velvet Underground až po loňské album Lulu, které natočil se skupinou Metallica. V roli předkapely se představí Allison Weissová. "Koncert je již od května beznadějně vyprodaný," sdělila za pořádající 10:15 Promotion Zdena Selingerová.

Weissová je energická čtyřiadvacetiletá kytaristka, jejíž tříminutové pop písničky jsou podle pořadatelů zábavné, i když se zpívá o neúspěších. "Mám ráda chytlavou veselou muziku, ale vždycky napíšu text o zlomeném srdci. Říkám, že to je jako když zpíváte o svých nejsmutnějších vzpomínkách na ty nejveselejší melodie," podotkla Weissová.

Reed začal své evropské turné 6. června v Lucemburku. Série koncertů zahrnuje kromě pražského vystoupení i několik proslulých festivalů včetně slovenské Pohody. Kromě toho se uskuteční i několik samostatných koncertů ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Dánsku a Německu. Ve čtyřčlenné doprovodné kapele zahrají Tony "Thunder" Smith (bubny), Rob Wasserman (basová kytara), Kevin Hearn (klávesy) a Aram Bajakian (kytara).

1.7.2012 13:09 | Alec Baldwin se oženil, na svatbu přišel i jeho režisér Woody Allen

V sobotu se Alec Baldwin oženil se svou snoubenkou, osmadvacetiletou instruktorkou jógy Hilarií Thomasovou. Novomanželka je o 26 let mladší než její partner. Svatba se konala v kostele v New Yorku a podle zprávy agentury AP na seznamu hostí byli nejen příbuzní novomanželů, ale také řada Baldwinových kolegů a kolegyň z Hollywoodu.

Nechyběl režisér Woody Allen, v jehož nové komedii Do Říma s láskou si Baldwin zahrál, anebo ženichův bratr Stephen Baldwin, který je rovněž hercem. Baldwin a Thomasová spolu začali chodit loni a letos v dubnu se zasnoubili. Baldwin byl v minulosti ženatý s herečkou Kim Basingerovou, s níž má dceru Ireland. Té bude letos 17 a otcovy svatby se rovněž zúčastnila.

1.7.2012 11:44 | Před 80 lety se narodil Waldemar Matuška

Zpěvák a herec Waldemar Matuška, který se narodil 2. července 1932, patřil v 60. a 70. letech 20. století díky svému charismatickému zjevu a mužnému hlasu širokého rozsahu k výrazným postavám československé hudební scény. Dvojnásobného vítěze populární ankety Zlatý slavík proslavily hity jako Tereza, Jó, třešně zrály, Růže z Texasu, Slavíci z Madridu, Sbohem, lásko či Ach, ta láska nebeská. Kromě toho se prosadil i ve filmu (Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně, Všichni dobří rodáci).

Košický rodák a vyučený sklář se již od mládí věnoval hudbě, jeho hvězdnou kariéru nastartovalo počátkem 60. let angažmá v divadle Semafor. Později "Walda" přešel do Rokoka, jako herec hostoval v Národním divadle a vystupoval se skupinami Mefisto a K.T.O. V roce 1986 emigroval do USA a požádal o politický azyl, po pádu komunismu se do Čech pravidelně vracel. Třikrát ženatý zpěvák zemřel v květnu 2009 ve věku 76 let.

1.7.2012 10:12 | Lustigová natočila film o svém otci, uvedla ho ve Varech

Tvoje slza, můj déšť nazvala scenáristka a režisérka Eva Lustigová svůj filmový debut, který ve světové premiéře uvedla v sobotu večer na karlovarském festivalu. Do jeho středu postavila svého otce Arnošta Lustiga (1926-2011), všeobecně považovaného za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších světových autorů 20. století.

V dokumentu o něm hovoří například Václav Havel, Květa Fialová, Jiří Justic, Miloš Forman, Ivan Passer, Jiří Menzel, Josef Vinklář, Zdeněk Svěrák a Tomáš Töpfer. Kameramanem snímku byl Marek Jícha. Na plátně se však objeví se svým otcem i filmařka, která se s ním setkala jako režisérka i dcera na cestě k odpovědím na existenciální otázky. Spolu s filmem vydala stejnojmennou knihu; DVD s filmem je její součástí.

Podle Lustigové se nápad natočit s otcem film zrodil právě na festivalu v Karlových Varech, kde s ním byla několikrát. "Tentokrát v létě 2006 a poháněla mě přítomnost. Chtěla jsem ho zachytit, jak jsem ho znala i neznala, a poznat ho jinak," uvedla o svém projektu. Film pak spolu natáčeli v Praze velice pomalu. Odpovídal prý spontánně a otázky nechtěl znát napřed. "Potom přišel rok 2011 a Arnošt stihnul jen jeho první polovinu. Byl to poslední film, který viděl," dodala. (ČTK)

1.7.2012 08:29 | Trafačka představuje autorky graffiti, ve kterém je citlivost i důraz na ženství

Ukázat, že graffiti není jen záležitostí mužských tvůrců, chce výstava v Trafačce v pražských Vysočanech. Představuje sprejované obrazy 15 autorek z evropských zemí i Jihoafrické republiky. Výstava Girl Power Forever potrvá do 22. července, Trafačka má otevřeno kromě pondělí vždy od 15:00 do 19:00.

Provozovatele galerie k výstavě inspirovala příprava českého filmu s názvem Girl Power. Skupina mladých filmařů v čele s writerkou Sany už tři roky objíždí svět, kde obdivují a dokumentují práce dívek a žen všech generací nejen v zemích Evropy, ale i ve Spojených státech nebo Africe. Velká část autorek, které ve filmu vystupují, se teď představí v Praze prostřednictvím svých prací, některé přijíždějí osobně. Fenomén žen v graffiti není příliš častým jevem, a jestliže jsou mužští tvůrci - sprejeři často v anonymitě, dvojnásob to platí o ženách - writerkách.

"Dokument a nyní i výstava nás uvádí do světa mírně odlišných výrazových prostředků, pro ženy typických - důraz na ženství, citlivost, vzájemnou podporu a radost z malování," říká k oběma projektům Blanka Čermáková z Trafačky. Graffiti a street art samozřejmě nejsilněji fungují tam, kam původně patří, tedy na ulici, kde nejsou nikterak omezené. Výstavu v interiéru, na fasádách Trafačky a v ulicích Prahy připravili její organizátoři tak, aby se původnímu prostředí graffiti vzdálila co nejméně. (ČTK)

30.6.2012 19:18 | Příznivci divadla zaplnili centrum Hradce Králové, tamní festival počítá rekordní návštěvnost

Uvedením hry Martina Čičváka Kukura v Hradci Králové skončil 19. ročník desetidenního mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Festivalové akce navštívilo rekordních 82 900 diváků. Festival milovníkům divadla nabídl celkem 277 představení. "To je o 39 představení a 24 300 diváků více než v minulém roce," řekl ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman. 

Podle statistik se na scénách Klicperova divadla uskutečnilo 52 představení pro 28 900 diváků. Čtyři desítky představení v Divadle Drak zhlédlo na šest tisíc lidí a 185 produkcí zařazených v takzvaném Open air programu zhlédlo 48 000 diváků. "Měli jsme o jednu divadelní scénu více než v předchozím roce a letos nám neuvěřitelně vyšlo počasí," řekl Zeman.

Příznivci divadla zaplnili na deset dní historické centrum města i přilehlé Žižkovy sady, kde se konala divadelní představení ve stanech. "Hradec divadlem žije, chodí obecenstvo, které není úzce vybrané, ale má divadlo rádo," zhodnotil hradecký festival v dnešním vydání Mladé fronty Dnes pro Královéhradecký kraj dramatik a publicista Milan Uhde.

30.6.2012 18:09 | Vary nabízí i výstavy Trnky, Slívy a Zieglera

K Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech tradičně patří výstavy prezentující tvorbu výtvarníků spojených se světem stříbrného plátna. V Galerii umění jsou ode dneška umístěny hned tři expozice. Velikána animované tvorby připomíná výstava Jiří Trnka - Ve službách imaginace. Chaplin etc. je název expozice prací výtvarníka Jiřího Slívy a k vidění jsou rovněž filmové a divadelní plakáty Zdeňka Zieglera.

Expozice věnovaná Trnkovi je koncipována jako panelová putovní výstava pro Česká centra po celém světě. Výstava pro Galerii umění Karlovy Vary je ale obohacena o více než dvacítku originálních loutek Jiřího Trnky, z nichž většina si zahrála ve filmu, uvedla kurátorka Eva Neumannová. "Ať už je to kočí z Árie Prérie, Šárka a Přemysl ze Starých pověstí českých nebo Bajaja z pohádky o Bajajovi. Loutky půjčilo Muzeum loutek v Chrudimi a rodina Jiřího Trnky," poznamenala Neumannová. Výstavy kresleného humoru nejsou v galeriích umění k vidění příliš často.

V případě Jiřího Slívy ale karlovarská galerie udělala výjimku a jeho tvorbu do výstavního programu zařadila, řekla autorka koncepce expozice Lenka Tóthová. "Pro jeho kreslený humor je charakteristická jednoduchá a výstižná kresba i kompozice, bohatá obrazotvornost, slovní i vizuální hříčky či vždy vtipná a srozumitelná pointa. Dokládá to právě soubor připravený v rámci doprovodného programu MFF nazvaný Chaplin etc.," podotkla Tóthová.

30.6.2012 16:59 | Ve Varech upozorňují na slavnou minulost lázní v Kyselce i na jejich smutnou současnost

Jednou z mnoha výstav, které letos nabízí doprovodný program 47. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, je expozice nazvaná Hvězdné nebe nad Kyselkou. Výstava přístupná v prostorách Vřídelní kolonády upozorňuje na slavnou minulost lázní v Kyselce i na jejich smutnou současnost, dokumentuje dějiny Kyselky, jejích stavebních památek i neznámého působení slavných architektů.

Bývalé lázně v Kyselce už řadu let chátrají. Výstava má být i výzvou k jejich záchraně. Expozice o ohrožené architektuře lázní Kyselka je rozčleněna do tří celků, které se vzájemně prolínají. První část pojednává o vývoji lázní, ve druhé se představují významní architekti a stavitelé, kteří se podíleli na podobě Kyselky, a ve třetí části jsou prezentovány stavby těchto slavných architektů v ostatních zemích habsburské monarchie i celé Evropě.

Laické veřejnosti i odborníkům výstava přiblíží hodnoty lázní Kyselka v celoevropském kontextu. Na vzniku pozoruhodné koncepce lázní s provozními budovami stáčírny alkalické kyselky se v minulosti podílela řada významných architektů a stavitelů. Řada odborníků ale varuje, že původní komplex zanikne. Podle ředitele územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti Tomáše Karla nemá lázeňský komplex v Kyselce jako urbanistický soubor konkurenci.

Související