Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
25.11.2012 16:32 | Fillovo Zátiší nepřekročilo vyvolávací cenu 5,8 milionu korun

Za vyvolávací cenu ve výši 5,8 milionu korun přikleplo v neděli licitátorovo kladívko v pražském hotelu Hilton novému majiteli obraz Emila Filly (1882-1953) Zátiší s pohárem, kartou a dýmkou.

Malíř tento svůj poměrně malý olej na dřevěné desce vytvořil v roce 1914, tedy ve svém nejvíce ceněném období. Galerie Art Praha na aukci nabízela na 380 položek českého, slovenského a evropského výtvarného umění. Letos v květnu se Fillův obraz Hlava muže v cylindru na aukci Dorothea prodal za vyvolávací cenu 16 milionů korun. Přesto aukční rekord tohoto malíře z roku 2010 překonán nebyl.

Zátiší s knihou z roku 1914 se tehdy prodalo za 16,25 milionu Kč, rovněž bez aukční přirážky. Částka za Fillovo zátiší nestačila na "vstup" do první desítky jeho nejdráže prodaných obrazů. Žebříček uzavírají jeho Zlaté rybičky u okna z roku 1916, které před dvanácti lety vydražitel získal za 7,3 milionu Kč bez aukční přirážky. (ČTK)

25.11.2012 15:57 | Nová galerie v Kolíně vystaví Radimského, Achrera a Skrepla

Nová městská galerie v Kolíně, která se má otevřít nejpozději v únoru v prostorách divadla, už má hotový plán výstav na příští rok. Kromě prací impresionistického krajináře a kolínského rodáka Václava Radimského (1867 až 1946) se v ní objeví i díla současných výtvarných umělců Josefa Achrera a Vladimíra Skrepla.

Galerie vzniká v bývalé divadelní zkušebně podle návrhu architekta Davida Vávry. Stavební části jsou hotové a nyní se vybavují interiéry. Náklady představují kolem 2,5 milionu korun. Pospíšil se domnívá, že půjde o jednu z nejnavštěvovanějších galerií ve Středočeském kraji, protože bude kromě běžného provozu otevřena i o přestávkách divadelních představení. Protože půjde o menší galerii, nebude mít stálou expozici.

V budoucnu by měl být k divadlu přistavěn i výtah, aby galerie byla bezbariérová. Byl by umístěn do skleněného tubusu, aby se z něj návštěvníci mohli dívat na město. (ČTK)

25.11.2012 14:39 | Před 70 měla premiéru Casablanca, jeden z nejslavnějších filmů historie

Hollywoodské romantické melodrama Casablanca, jehož premiéra se konala 26. listopadu 1942 v New Yorku, je považováno za jeden z nejslavnějších filmů světové kinematografie. Kultovní snímek, který natočil režisér Michael Curtiz a hlavní role v něm ztvárnili Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová, získal tři Oscary za nejlepší film, režii a scénář, na dalších pět byl nominován.

Příběh o ženě mezi dvěma muži vznikl na motivy hry s názvem Všichni chodí k Rickovi. Děj se odehrává v roce 1941 v marocké Casablance, která tehdy spadala pod správu vichistické Francie a do níž mířily tisíce uprchlíků toužících získat víza na cestu do Ameriky. K

obrovskému úspěch filmu přispělo kromě hereckých výkonů oblíbeného "Bogieho" a křehké Bergmanové i velké množství dnes již kultovních scén a replik. (ČTK)

25.11.2012 11:03 | Björk je po operaci hlasivek, které ji připravily také o Colours of Ostrava

Islandská zpěvačka Björk má za sebou úspěšnou operaci. Lékaři podle agentury AP odstranili 47leté umělkyni nezhoubný výrůstek z hlasivek. Björk podstoupila operaci laserem a její výsledek prý zpěvačku velmi potěšil.

"Je velmi uspokojivé opět zazpívat všechny ty čisté tóny," napsala na své webové stránce. Excentrická Islanďanka se dlouhodobě snažila problém s hlasivkami, který měla již několik let, řešit pomocí speciální stravy a cviků. Letos na jaře však prodělala zánět, po kterém jí lékaři zakázali koncertovat.

Omluvila se proto z celého turné včetně plánované účasti na letním festivalu Colours of Ostrava. Zpěvačka se za zrušené koncerty omluvila a prohlásila, že se po nutném pooperačním hlasovém klidu těší na své fanoušky příští rok. (ČTK)

25.11.2012 09:17 | Justin Bieber dostal od kanadského premiéra vyznamenání

Kanadský zpěvák Justin Bieber obdržel od kanadského premiéra Stephena Harpera vyznamenání při příležitosti letošního 60. výročí intronizace královny Alžběty II. Medaile k diamantovému jubileu má být udělena tisícovkám Kanaďanů jako uznání za jejich služby zemi, která je členem britského Společenství.

Harper si s 18letým popovým zpěvákem potřásl rukou přímo na pódiu před koncertem v Ottawě. Událost spustila lavinu kritiky na Twitteru. Bieber byl totiž po boku Harpera vyfotografován v plandavých kalhotách a s baseballovou kšiltovkou obrácenou dozadu. Bieber je na celém světě zbožňován miliony dospívajících dívek. Pro mnoho lidí je však symbolem údajné kýčovitosti a povrchnosti dnešní populární hudby.

V sobotu Bieber přišel o prvenství v počtu zhlédnutí jeho videa na internetovém serveru YouTube. Překonal ho jihokorejský rapper známý jako PSY, když zaznamenal více než 806 milionů zhlédnutí. (ČTK)

25.11.2012 07:35 | Na Metalfest míří King Diamond, festival Masters of Rock o hvězdě ještě jedná

Dva velké rock-metalové festivaly pod širým nebem v republice, Masters of Rock a Metalfest, oznámily první kapely, které na nich v příštím roce vystoupí. Do Plzně na Metalfest zamíří King Diamond z Dánska, pro vizovický Masters of Rock se o hlavní hvězdě ještě jedná, přijede však například Tobias Sammet se svou metalovou operou Avantasia, řekl Jiří Daron z pořádající agentury Pragokoncert při zimní variaci festivalu Masters ve Zlíně.

"King Diamond je legenda hororového žánru, která nehrála posledních čtyři, pět let ze zdravotních důvodů. Je proslulá tím, že má velké pódiové show," uvedl Daron s tím, že do Plzně přijedou také například kapely Airbourne, Satyricon, Sonata Arctica nebo Korpiklaani. Festival se bude konat od 31. května do 2. června. Letos festival navštívilo téměř 7000 lidí.

O hlavní hvězdě jedenáctého ročníku letního festivalu Masters od Rock v areálu vizovické likérky pořadatelé ještě jednají. K hvězdným hostům zatím patří metalová opera Tobiase Sammeta Avantasia, německá kapela Accept, punkoví Exploited, poprvé se na festival dostane finská kapela Leningrad Cowboys. Na festival jezdí fanoušci z celého světa, do Vizovic přijíždí až 40.000 lidí, tradičně je vyprodaný. Příští rok se festival bude konat od 11. do 14. července. (ČTK)

24.11.2012 17:03 | Adam Georgiev představil sociálně-kritickou knižní prózu o literátech

Polská filmařka Agnieszka Hollandová měla být dnes v Praze kmotrou knihy Adama Georgieva Večeře u spisovatelky, ale nestalo se tak. Její autor, dvaatřicetiletý český básník a prozaik, uvedl, že od původního slibu odstoupila. "Upozorňoval jsem ji, že má kniha je kontroverzní, a že se na ni nebudu zlobit, pokud své kmotrovství odmítne. Například z důvodu svého nesouhlasu s některými pasážemi," vysvětlil Georgiev.

V knize, jejíž postavy, jména a děje jsou údajně smyšlené, se objevují jména jako Havel, Kundera, Kohout, Vaculík, Fuks, Gott, Hutka, Chuchma, Kraus, Viewegh, Hůlová, Trefulka, Křivánek, Dostál, Žáček, Fibingerová i Hollandová. "Knížku jsem jí poslal a na dotaz, zda ji četla, odpověděla, že asi půlku; je zajímavá a víc prý nestihla. Před pár dny mi napsala, že knížku v letadle dočetla, ale pokřtít ji nemůže, protože se dotýká citlivých témat a popisuje české peklo. S ním nechce být spojena, protože do něj nepatří," řekl Georgiev a dodal, že z jejího pohledu rozhodnutí chápe.

Jeho sociálně-kritickou prózu odvíjející se na pozadí vztahu dvou literátů - mladého spisovatele a zralé spisovatelky - vydalo nakladatelství Petrklíč. Jde o silný vztah, který se však postupně začíná propadat do hlubin rozkolu osobního a profesního, ale i do generačního sporu. Zatímco ona je vězněnou disidentkou a představitelkou roku 1989, on je autorem etablujícím se až dlouho po něm. Z oboustranného citu se stane zápas o historickou identitu, o cenu vlastního utrpení každého z nich.

Hollandová a Georgiev už spolu navázali tvůrčí spolupráci, když režisérka rimbaudovského snímku Úplné zatmění napsala předmluvu k jeho knize s názvem Arthure, ty děvko umění (Dopisy Paula Verlaina Arthuru Rimbaudovi) z roku 2010. Dvaatřicetiletý Georgiev na sebe upozornil především básnickou sbírkou Básník Trýzeň Kat, za kterou získal dvě nominace na Knihu roku 2007 v Lidových novinách, a homosexuální prózou Planeta samých chlapců (2008). V Polsku je více oceňovaný než u nás, vydává ho Krytyka Polityczna. Na Jagellonské univerzitě v Krakově vznikla diplomová práce o jeho tvorbě. (čtk)

24.11.2012 15:00 | Obraz Josefa Lady byl vydražen za 1,2 milionu korun

Mistrovské plátno Josefa Lady Ponocný z roku 1947 vyvolávané na dnešní aukci společnosti Dorotheum v Praze za půl milionu korun, si nový majitel odnesl za 1,2 milionu Kč bez aukční přirážky. Ta činí 20 procent. Ponocný se tak stal nejdražším aukčním dílem Lady.

"Ačkoliv u Lady nejde o atypický motiv, žádná z dnes známých prací nebyla provedena v takto reprezentativním galerijním formátu. Umělec navíc postavu svého ponocného zasadil do městského prostředí, aniž by tím ubral na folklórní síle motivu. Jde o unikátní práci, která na trhu dosud neměla obdoby," uvedl o obrazu Ponocný Michal Šimek z aukční síně Dorotheum.

Podle Jana Skřivánka ze serveru artplus.cz, který srovnává ceny českého trhu s uměním, jde o nejvyšší sumu, jakou Ladovo dílo na českém aukčním trhu dosáhlo. Druhým nejdražším Ladovým dílem je obraz Hon na návsi z roku 1942, který byl v roce 2006 vydražen za 870.000 korun. Třetí místo patří obrazu Mikuláš, anděl a čert, vydraženým v Dorotheu letos v březnu za 850.000 korun. Za ním je Ladův obraz s názvem Bruslaři - Klouzačka, který se v roce 2009 prodal za 760.000 korun. Všechny částky jsou bez aukční přirážky.

Ladova díla jsou dlouhodobě na aukcích úspěšná. Vrchol zájmu podle serveru artplus.cz spadá do roku 2010, kdy se suma za všechna prodaná díla na aukcích v Česku blížila pěti milionům korun. Tehdejší zájem o Ladu mohl být vyvolán několika velkými výstavami Ladových prací, které se krátce předtím na různých místech konaly. (čtk)

24.11.2012 14:11 | Bohoslužba připomněla básnířku Westonovou, která žila v Praze na konci 16. století

Čtyřsté výročí úmrtí básnířky Elizabeth Jane Westonové, která se narodila v Anglii, ale celý život prožila v Praze, připomněla v sobotu ekumenická bohoslužba v pražském kostele sv. Tomáše, kde je pochována. Byla spojena s předáním ceny v celostátní soutěži o nejlepší nový český překlad její básně In hortos eiusdem. Uspořádala ji společnost Praha město literatury, která ocenila Magdalénu Jackovou, Lucii Tečnarovou a Magdu Královou. Na bohoslužbu navázalo básnické odpoledne v Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy.

Westonová, zvaná též Westonia či Alžběta Johanna Vestonia, se totiž do Prahy odstěhovala s matkou a nevlastním otcem, slovutným alchymistou Edwardem Kelleym. Jánský vršek 8, kde muzeum sídlí, je místem, kde v rodině Kelleyho koncem 90. let 16. století žila. A Edward Kelley je hlavní postavou expozice muzea. Působil na dvoře Rudolfa II. a zajistil jí na tehdejší dobu nevídané vzdělání. Od 14 let psala Vestonia latinské básně, naučila se francouzsky, italsky, německy a česky. Je považována za první literární autorku působící na českém území.

Když Kelley upadl u císaře v nemilost a později v roce 1597 zemřel, nepřízeň postihla i jeho rodinu, která přišla o majetek. Vestonia usilovala o získání někdejšího společenského postavení a jmění. Využila svého literárního talentu a opakovaně se obracela na císaře Rudolfa II. i na představitele české šlechty. Neměla úspěch, ale zanechala po sobě několik desítek pozoruhodných básnických skladeb.

V roce 1602 jí vyšla první sbírka latinských básní Poemata, za šest let druhá s názvem Parthenica. Obsahuje mimo jiné i verše věnované právníkovi jménem Johannes Leo. V roce 1603 se za něj Elizabeth provdala a postupně mu porodila tři dcery a čtyři syny. Zemřela zřejmě následkem častých porodů v pouhých 31 letech. Její texty vyšly česky v roce 2003 pod názvem Proměny osudu. (čtk)

24.11.2012 11:23 | Ve Státní opeře dnes bude vyhlášen Český slavík

V přímém televizním přenosu z pražské Státní opery dnes večer oznámí výsledky ankety Český slavík Mattoni. Moderátorem večera bude Ondřej Brzobohatý. Do ankety letos přišlo přes 130 tisíc hlasů, zhruba o 20 tisíc více než loni Počet bodů za obdržené hlasy rozhodne o tom, kdo se stane novým zlatým slavíkem v kategorii Zpěvák, Zpěvačka a Hudební skupina.

Oceněni budou interpreti také ve vedlejších kategoriích - Skokan roku, Objev roku a Slavíci bez hranic, což je soutěž o nejoblíbenějšího slovenského interpreta v České republice. Anketa Český slavík Mattoni vstupuje do letošního ročníku se dvěma novinkami. Pořadatelé změnili pravidla kategorie Objev roku a vznikla nová cena nazvaná Hvězda internetu. Objev roku letos poprvé místo veřejnosti vybrala odborná porota, která nominovala zpěvačku Báru Polákovou spolu s kapelami Koblížci a Nebe.

Vítězi ankety Český slavík se v hlavních kategoriích loni stali Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát, všichni zvítězili už popáté za sebou. Rekordmanem v anketě je Gott, který získal 37 Zlatých a Českých slavíků. Vyhrát aspoň jednou Zlatého, respektive Českého slavíka se zatím podařilo 26 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám. (čtk)

Související