Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
31.12.2012 13:33 | V opraveném kině v Domažlicích se bude hrát i loutkové divadlo

Domažlické kino Čakan by mělo být do léta rekonstruované a digitalizované za zhruba sedm milionů korun. Původně měli návštěvníci chodit na 3D filmy už od Vánoc, ale město muselo vyhlásit nové výběrové řízení, které by mělo skončit do dvou měsíců. Radnice chce navíc příští rok začít v části budovy kina budovat loutkové divadlo s 50 místy, schodišťovou věž se šatnami a bezbariérové vstupy. Na akci do deseti milionů korun požádá o dotace z poslední výzvy evropského programu ROP. Šance je reálná, řekl starosta Miroslav Mach.

Do prvního výběrového řízení na dodavatele digitalizace se přihlásily dvě firmy, z nichž jedna musela být vyloučena, protože nedodala předepsané podklady. Kvůli tomu, že nový zákon o veřejných zakázkách jednoho uchazeče nepřipouští, vyhlásila ihned radnice novou soutěž. Skončit by měla do dvou měsíců, stavební práce začnou ve 43 let starém kině na jaře. Nové kino bude mít pohodlné sedačky a změněný interiér.

Další etapa, tedy loutkové divadlo, které bude zároveň sloužit jako malý přednáškový sál, a dále kanceláře, WC a šatny pro umělce, se bude ucházet o dotace. Vše vznikne díky přestavbě interiéru kina. "Chtěli jsme žádat o evropské peníze už dříve, ale dokumentace byla starší než dva roky," uvedl Mach. Nakonec ale radnice sama zpracovala nový návrh přestavby. Počítá s odbouráním prvních řad kina a snížením jeho kapacity z 396 na 303 míst. Vznikne velké jeviště a díky přemístění únikového východu se rozšíří zázemí. "Navíc se nebudou bourat stropy ani podlahy. Nemusíme zasahovat do půdorysu, pláště a výškového uspořádání a všude se půjde dostat bezbariérově," uvedl starosta.

Přestavba zázemí kina tak bude díky úpravám projektu o zhruba třetinu levnější. Kino, jehož podlaha bude nově šikmá, bude víceúčelovým sálem a využije se i pro divadlo a pravidelné koncerty. Promítalo by se dva nebo tři dny a další dny by byly koncerty, řekl Mach. Šatny pro herce na obou jevištích se přesunou do schodišťové věže. Kino bude mít místo jednoho dva východy. Obě jeviště budou mít také čekárny pro herce.

Díky úpravám projektu nebude nutné zmenšovat sousední malý sál městského kulturního střediska s kapacitou 100 míst na třetinu. "Poté, co vznikne nové schodiště, zachováme plnou kapacitu. Dále tam budou únikové východy a vytvoří nám to bezbariérovost pro malý i velký sál kulturního střediska i radnici," uvedl Mach. Sály budou fungovat odděleně, protože vznikne nový vstup do malého sálu z vestibulu kina. (čtk)

31.12.2012 12:52 | Nositel Oscara za zvuk k Pánovi prstenů zemřel při raftování

Ve věku teprve padesáti tří let zemřel Michael Alexander Hopkins, zvukař, který získal dva Oscary za práci na filmové trilogii Pán prstenů a snímku King Kong.

Oznámil to deník The New Zealand Herald, podle kterého Hopkins zemřel při raftování v řece Waiohine River.

Hopkinsova výprava podle místní policie měla všechno potřebné vybavení včetně záchranných vest a neoprénů. Přesto raft Hopkinse vyhodil a zvukař se poté utopil v náhlém víru vody.

Hopkins měl na svém kontě přes šedesát filmů, například za zvukovou režii snímku Transformers byl nominován i na Zlatý glóbus. Kromě toho pracoval na filmech Blade Runner, Superman, Kung Fu Panda nebo Dreamgirls. S režisérem Peterem Jacksonem poprvé spolupracoval na hororu Braindead v roce 1992. (red)

31.12.2012 11:44 | Švýcarské jaro nabídne koncert Sophie Hunger či operu Michaela Jarrella

Multižánrový projekt Švýcarské jaro v průběhu března nabídne v Praze, Brně, Liberci, Olomouci, Hradci Králové a na řadě dalších míst desítky představení, koncertů, přednášek či prezentací. Program zahrne i kulinářské, turistické a sportovní zážitky a podá zprávu o současné švýcarské vědě, technice, vzdělávání a společnosti jako takové. "Vystoupí například švýcarský dirigent Kaspar Zehnder, písničkářka Sophie Hungerová a bude uvedena opera Kassandra od Michaela Jarrella. Ve vybraných restauracích bude probíhat měsíc švýcarské kuchyně a na farmářských trzích se představí švýcarské speciality," řekla mluvčí projektu Silvie Marková.

Program dále nabídne architektonickou výstavu Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění a představí stavbu nového Gotthardského železničního tunelu. Nebudou chybět ani prezentace turistických atrakcí Švýcarska.

Za akcí s názvem Švýcarské jaro stojí švýcarské velvyslanectví v Praze. Podle velvyslance André Regliho se lidé poučí, že tato země není jen zemí sýrů, čokolád, přesného času či Viléma Tella. "V rámci Švýcarského jara představíme nejširší české veřejnosti to nejlepší ze současného Švýcarska," uvedl Regli. Více informací včetně detailního programu naleznou zájemci na internetové adrese www.svycarskejaro.cz. Festival zahájí koncert Brněnské filharmonie pod vedením dirigenta Kaspara Zehndera, kterého milovníci vážné hudby znají zejména z doby jeho působení v roli šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie či kvůli dirigentské spolupráci se slavnými sólisty. Zehnder zavítá vedle Prahy i do Brna a Hradce Králové.

Švýcarský skladatel Michael Jarrell je jedním z nejslavnějších tvůrců své generace. Mimo jiné je autorem mezinárodně úspěšné komorní opery Kassandra podle literární předlohy Christy Wolfové. Jeho "mluvená opera" pro herečku, orchestr a elektronické nástroje bude uvedena na Nové scéně Národního divadla. Hudební nabídku doplní koncerty komorního souboru Guarneri Trio Praha, série jazzových koncertů v klubu Jazz Dock a skupina alpských hornistů. Pražské Divadlo Alfred ve dvoře bude hostit dvojici mimů Compagnia DUE, zástupci literární scény budou na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity diskutovat o literární a jazykové různorodosti Švýcarska. (čtk)

31.12.2012 10:50 | Hobit v amerických kinech vede před Tarantinovým Nespoutaným Djangem

Již třetí víkend po sobě vládne kinům ve Spojených státech a v Kanadě film Hobit: Neočekávaná cesta, který předstihl v žebříčku návštěvnosti debutující snímky spojované s velkými nadějemi - muzikál Bídníci na druhém a western Nespoutaný Django na třetím místě.

Vyplývá to z odhadů studií zveřejněných v neděli. Podle nich bondovka Skyfall překonala v celosvětových tržbách miliardu dolarů (19 miliard korun). Hobit, kterého podle knihy J.R.R. Tolkiena natočil režisér Peter Jackson, přes víkend utržil v severoamerických kinech 32,9 milionu dolarů (625 milionů korun). Od uvedení do kin dosáhly tržby filmu po celém světě 686,7 milionu dolarů, z toho v Severní Americe 222,7 milionu.

Na druhém místě byl během svého prvního víkendu western Quentina Tarantina s Jamiem Foxxem a Christophem Waltzem odehrávající se na americkém Jihu v době otroctví s tržbami 30,7 milionu dolarů. Třetí je muzikál Bídníci natočený podle divadelní předlohy a románu Victora Huga s Hugh Jackmanem, Anne Hathawayovou a Russellem Crowem (28 milionů dolarů). Oba filmy šly do kin již během vánočních svátků, takže jejich celkové severoamerické tržby činí 64 milionů (Nespoutaný Django) a 67,5 milionů dolarů (Bídníci).

Další premiéra týdne, komedie Parental Guidance s Billym Crystalem a Bette Midlerovou, skončila čtvrtá (14,8 milionu dolarů). Thriller Jack Reacher: Poslední výstřel s Tomem Cruisem klesla ze druhého místa minulý týden na pátou příčku s tržbami 14 milionů dolarů.

Studio Sony v neděli oznámilo, že nejnovější film o Jamesi Bondovi, Skyfall sice v Americe už vypadl z první desítky návštěvnosti, ale překonal hranici miliardy dolarů v celosvětových tržbách. Snímek s Danielem Craigem v hlavní roli tak potvrdil, že je komerčně nejúspěšnějším snímkem o agentovi 007. Podle agentury AP vysoké víkendové tržby také ukazují, že Hollywood s tržbami 10,8 miliardy dolarů překoná rekord v tržbách v severní Americe. Dosavadní byl z roku 2009, kdy diváci v USA a Kanadě zaplatili za lístky do kin 10,6 miliardy dolarů.

"Je to skvělý poslední víkend v roce," řekl analytik Paul Dergarabedian ze serveru Hollywood.com. Ocenil, že si "prvních pět filmů v žebříčku vedlo neuvěřitelně dobře". Připomněl také, že komerční hity přicházely do kin během celého roku, nejen v tradičních obdobích, jako jsou letní prázdniny nebo závěr roku. (čtk)

31.12.2012 02:51 | Skyfall už vydělal přes 1 miliardu dolarů

Skyfall už není pouze nejvýdělečnější bondovkou všech dob. V pondělí ráno středoevropského času Sony Pictures oznámilo, že film už celosvětově vydělal přes 1 miliardu dolarů, čímž se z něj stal vůbec nejvýdělečnější snímek v historii celé firmy, uvedl server The Wrap.

Momentálně je Skyfall čtrnáctým filmem, který kdy překročil miliardovou hranici. Letos se to zatím podařilo jen filmům Temný rytíř povstal (1,004 miliardy dolarů) a The Avengers (1,5 miliardy dolarů).

Na prvních dvou místech seznamu jsou stále dva filmy režiséra Jamese Camerona - Avatar, který vydělal 2,7 miliardy dolarů, a Titanic s 2,1 miliardy dolarů.

Čeká se, že Skyfall se ještě v žebříčku posune výš. Teprve 21. ledna jej totiž čeká premiéra v Číně.

Momentálně už film v zahraničí vydělal dohromady 710,6 milionu dolarů, dalších 289,6 milionů pak v severoamerických kinech. (red)

30.12.2012 16:52 | Zemřel francouzský herec Jean Topart

Ve věku devadesáti let zemřel francouzský herec Jean Topart, který účinkoval ve filmech Jeana Renoira, Claudea Chabrola či Bertranda Bliera, informoval deník Le Monde. Topart hrál naposledy v roce 2000 ve filmu Bertranda Bliera Herci, kde ztvárnil postavu inspirovanou Jean-Pierrem Melvillem.

Topart kromě toho namluvil řadu animovaných seriálů či filmů, například Ulysse 31, Rémi sans famille, Lady Oscar nebo francouzsko-japonský seriál Les Mystérieuses Cités d'or. Toparta jako dabéra ocenila také francouzská ministryně kultury Aurélie Filippetti. Ve francouzské verzi Amadea režiséra Miloše Formana například Topart namluvil postavu Salieriho.

Češi budou Toparta znát také z romantické série filmů Angelika, Markýza andělů, kde hrál královského žalobce Bouriého. V šedesátých letech si po boku Jeana Gabina zahrál ve filmu Slunce rošťáků nebo v drama Maldonne. Jednu z hlavních postav doktora Morasseaua si zahrál také ve snímku Clauda Chabrola Kuře na octu. (red)

30.12.2012 16:37 | V Semaforu bude mít premiéru muzikál Sedmero havranů

Na motivy známé pohádky Sedmero krkavců od Boženy Němcové vznikl nový muzikál Sedmero havranů, který je dílem mladých českých tvůrců. Hudbu zkomponoval skladatel Pavel Trojan mladší a režie se ujal Pavel Ondruch. Hudební drama pro celou rodinu - Sedmero havranů bude mít světovou premiéru 10. a 11. ledna v pražském Divadle Semafor.

Věkový průměr inscenačního i pěveckého týmu je 25 let. Hudba je napsána pro velký symfonický orchestr a nejblíže se podle Trojana přibližuje muzikálům soudobých zahraničních komponistů Andrewa Lloyda Webbera nebo Stephena Sondheima. "Je to něco, co není v České republice úplně běžné. Většina českých muzikálů jsou spíš žánrově blíže sledu písní. Tady je to celé prokomponované a není tam žádné mluvené slovo od začátku do konce," řekl dnes Trojan, podle něhož jde o "jeden tok hudby".

V díle se kombinuje klasický muzikál anglosaské provenience a moderní hudebně-dramatické dílo. I přes promyšlené a náročné kompozice Trojan věří, že by se mohlo stát hitem. Pohádkový příběh bude podle Trojana vyprávět o dospívání, lásce a lidských chybách, kde pravda a láska stále vítězí nad lží a nenávistí. Hlavní roli dívky Bohdanky ztvární Veronika Savincová v alternaci Monikou Sommerovou, Prince bude hrát Tomáš Vaněk, Sestru Marta Sovová a roli Matky Dáša Zázvůrková.

Hudební ukázky jsou k dispozici i na internetu, stejně tak demo nahrávka z taneční scény. Osmadvacetiletý Trojan studuje skladatelství na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde absolvoval také hudební management. Tomu se věnuje při festivalu Pražské jaro. V současné době studuje také dirigování na Pražské konzervatoři. Letos v lednu úspěšně absolvoval s Talichovým komorním orchestrem, kde také v premiérovém uvedení zazněla Fantazie pro housle a orchestr mladého skladatele Jiřího Kabáta.

V dubnu 2010 byla poprvé uvedena jeho Sinfonietta pro komorní orchestr volně inspirovaná Bulgakovovým románem Mistr a Markétka. Komponuje hudbu i k divadelním inscenacím. Od dětství se věnuje také herectví, objevil se v hlavních rolích muzikálů Rychlé šípy a Bylo nás pět. Věnoval se také televiznímu herectví - v České televizi ztvárnil hlavní roli v seriálu Karla Smyczka Dobrá čtvrť, později účinkoval v seriálu Pojišťovna štěstí. Vystupoval i v představeních pražského Divadla Viola. (čtk)

30.12.2012 12:09 | Filharmonie Brno chystá koncerty s Baborákem, Šporclem i ředitelem České filharmonie Marečkem

Filharmonie Brno se v druhé polovině koncertní sezony pustí například do symfonického provedení skladeb rockové skupiny Queen, neopustí však ani klasiku, zejména tu českou. Mezi hostujícími sólisty vynikají světoznámý hornista Radek Baborák, rakouský klavírista a dirigent Stefan Vladar nebo polská sopranistka Iwona Sobotková. Na většinu koncertů lze ještě získat vstupenky, napovídá předprodej.

Jako koncertní klavíristé se v Brně shodou okolností představí ředitelé České i Slovenské filharmonie David Mareček a Marián Lapšanský. Mareček, který v minulosti řídil také Filharmonii Brno, vystoupí 9. a 10. ledna v Janáčkově divadle na koncertě ze symfonického cyklu, konkrétně v Beethovenově Koncertu pro housle, violoncello a klavír. Lapšanský v dubnu dvakrát na stejném místě zahraje jeden z klavírních koncertů Petra Iljiče Čajkovského.

Hlavním sólistou sezony ve Filharmonii Brno je hornista Baborák. Brňané jej mohou slyšet 28. února, 1. března, 9. a 10. května. V prvních dvou večerech zahraje kromě lesního rohu také na alpský roh. Po stopách legendární skupiny Queen a jejího zpěváka Freddieho Mercuryho se filharmonici vydají 21. a 22. února ve Wannieck Gallery. Pod dirigentskou taktovkou Miloše Machka se k orchestru připojí tenorista Marek Olbrzymek, sopranistka Hana Škarková a kytarista Jiří Sova. Na stejné místo se filharmonie v květnu vrátí s programem Španělské imprese.

Melodie z Iberského poloostrova zahraje například houslista Pavel Šporcl. Filharmonie Brno vstupuje do nového roku bez ředitele. Dosavadní šéf Zbyněk Matějů se funkce vzdal, nového zatím brněnští radní neurčili. V roce 2013 filharmonici uspořádají rekordní počet festivalů. K tradiční letní symfonické přehlídce na Špilberku se přidá Velikonoční festival duchovní hudby, Expozice nové hudby a Moravský podzim. (čtk)

30.12.2012 12:05 | Pyšnou princeznu už Česká televize vysílala třicetkrát

Především české komedie a pohádky včetně těch archivních jsou koncem roku nejčastěji uváděnými filmy v domácích televizích. Rekordmanem je 60 let stará Pyšná princezna Bořivoje Zemana, která se na obrazovce České a předtím federální televize objevila třicetkrát. A nevadí, že ji tehdy v kinech zhlédlo přes osm milionů diváků.

Podle statistiky veřejnoprávní televize následují Princezna se zlatou hvězdou na čele (22 repríz) a tři komedie s Vlastou Burianem - Anton Špelec, ostrostřelec (19 repríz), Ducháček to zařídí a U pokladny stál, které byly uvedeny osmnáctkrát. Následují pohádky Tři oříšky pro Popelku a Byl jednou jeden král - tu v kinech v polovině 50. let vidělo téměř šest milionů lidí.

Nova zařadila za dobu své existence šestnáctkrát veselohru Bořivoje Zemana Anděl na horách z roku 1955. Jen o reprízu méně měl o tři roky starší snímek Dovolená s Andělem, rovněž s Jaroslavem Marvanem v roli nedůtklivého revizora na odborářské rekreaci. Šestnáct repríz měly Rodinné trampoty oficiála Tříšky se Sašou Rašilovem; i v tomto případě jde o budovatelskou agitku, která vznikla v roce 1949. Stejně úspěšná je komedie Eva tropí hlouposti, kterou režisér Martin Frič natočil koncem 50. let, či Hotel Modrá hvězda; i tady vytvořila Nataša Golová hlavní roli.

Žádaná je i novější tvorba, například film Můj brácha má prima bráchu s Libuší Šafránkovou a Janem Hrušínským z roku 1975 či Troškova trilogie Slunce, seno... Také televize Prima má své evergreeny. Stálicemi jsou snímky Národního filmového archivu U pokladny stál, Přednosta stanice, Anděl na horách, Dovolená s Andělem nebo Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím, které se na obrazovce objevují minimálně jednou do roka. Oblíbena na všech programových okruzích je sovětská pohádka Mrazík z roku 1964, která přízeň získala i díky vynikajícímu dabingu. Příběh o napravení samolibého Ivánka uvedla tento týden Nova.

Také letošní Silvestr bude ve znamení atraktivních komedií. Například Česká televize zařadí odpoledne Lotranda a Zubejdu režiséra Karla Smyczka, na Nově se vpodvečer vydají diváci s Troškovým snímkem Slunce, seno, erotika do jihočeských Hoštic. Televize Barrandov nabídne po obědě česko-slovenský hudební snímek Fontána pro Zuzanu 2 a pak komedii Tetička z roku 1941.

Program ČT2 počítá po půlnoci s osmdesát let starou komedií s Voskovcem a Werichem Peníze nebo život. Barrandov připomene v prvních minutách nového roku herecké umění staré gardy - Bohuše Záhorského, Vladimíra Hlavatého, Františka Filipovského a Josefa Kemra v komedii Náš dědek Josef. (čtk)

30.12.2012 10:32 | Bio Oko promítne nový film Tima Burtona i psům, vstupné platí jen lidé

Speciální projekci pro pejskaře, kteří nechtějí nechávat své čtyřnohé přátele doma, když se sami baví, připravilo na 3. ledna pražské Bio Oko. Na programu bude film Tima Burtona Frankenweenie: Domácí mazlíček a prvních deset diváků se psím doprovodem bude odměněno, oznámila Kateřina Bílková z distribuční společnosti Falcon, která se na představení podílí. Na tento večer bude pro psí doprovod připraveno i občerstvení.

Bio Oko ale hostí pejskaře celý rok. Do tohoto kina totiž mohou diváci i se psy - jedinou podmínkou je mít je na vodítku. Speciální projekci pro pejskaře nicméně tento kinosál připravil poprvé. "Jako majiteli psa je mi nepříjemné nechávat svého čtyřnohého kamaráda doma, když se jdu někam bavit. Proto ho mimo návštěvy bazénu beru téměř všude. Chci povzbudit ostatní pejskaře k návštěvě kina i s němým doprovodem," podotkl k projekci ředitel kina David Beránek.

Film Frankenweenie: Domácí mazlíček Tima Burtona je dojemným příběhem chlapce a jeho znovuzrozeného psa. Když malý Victor nečekaně přijde o svého milovaného psa Sparkyho, povolá na pomoc vědu a svého nejlepšího přítele přivede znovu k životu - jen s několika drobnými změnami. Snaží se svůj výtvor ukrývat, ale když se Sparkymu podaří uniknout, nejen Victor, ale celé město zjistí, že znovuzrození může mít příšerné následky.

Vstupné činí 150 korun (platí jenom lidé), vstupenky si mohou zájemci rezervovat na adrese www.biooko.net. (čtk)

Související