Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.1.2013 15:06 | Budou se dražit fotky Beatles z amerického turné. Jsou netradičně barevné

Do dražby jde 65 dosud nezveřejněných barevných diapozitivů Beatles z amerického turné z roku 1964. Jde o záběry z pódia i ze zákulisí. Pořídil je fyzik a vynálezce Robert "Bob" Beck. Fotografie budou draženy 22. března, 50 let od vydání prvního alba Beatles Please Please Me, v aukčním domě Omega Auctions v anglickém Stockportu. Liverpoolská skupina absolvovala ve Spojených státech v srpnu 1964 několik vyprodaných koncertů. Předcházelo tomu úspěšné únorové vystoupení v televizní show Eda Sullivana.  

Barevné snímky a filmy zachycující Beatles byly po úspěchu kapely obvyklejší až v následujících dvou letech, kdy se čtveřice do Spojených států vrátila. Například BBC pořídila barevný záznam jejich slavného koncertu z roku 1965 na newyorském stadionu Shea Stadium. "Nové fotografie Beatles, které se objeví, jsou vždy pro fanoušky terčem zájmu, ale protože většina fotografií z tohoto turné je černobílých, je radost vidět barevné fotografie z tohoto historického turné," řekl Ernie Sutton z britského fanklubu Beatles. Snímky zachycují například George Harrisona s červenou kytarou Rickenbacker, která se objevila i ve filmu Perný den.

Beckovy diapozitivy rovněž zachycují John Lennona, Paula McCartneyho, George Harrisona a Ringa Starra na tiskové konferenci v lasvegaském hotelu Sahara, jejich koncert v Las Vegas a soukromý večírek v rezidenci tehdejšího prezidenta nahrávací společnosti Capitol Records Alana Livingstona v Beverly Hills. Aukce by mohla vynést odhadem 10 000 až 15 000 liber (zhruba 311 000 až 467 000 korun).

6.1.2013 13:45 | Horolezec Jaroš, který chce zdolat K2, vystavuje fotky na Letišti Václava Havla

Velkoplošné fotografie od horolezce Radka Jaroše, které vznikly při výstupech na osmitisícové vrcholy, jsou vystaveny na Letišti Václava Havla v Praze. Expozice představující unikátní dokument z expedic bude v Terminálu 2 návštěvníkům volně přístupná celý leden. V únoru poputuje do autorova rodiště, Nového Města na Moravě, které v té době bude dějištěm mistrovství světa v biatlonu.

"Smyslem těchto fotografií je také testování fotografické a filmové techniky v extrémních podmínkách," uvedl Jaroš, který se letos v létě chystá vystoupit na K2. Společně s Annapurnou je K2 ležící na hranici mezi Pákistánem a Čínou podle statistik i zkušeností horolezců nejnebezpečnější z nejvyšších vrcholů světa. Drží primát mezi všemi osmitisícovkami - odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol.

Jaroš kromě K2 již zdolal všechny vrcholy takzvané Koruny Himaláje, která představuje 14 světových osmitisícových masivů. Chystá se na ni letos v létě, opět bez používání kyslíkových přístrojů a bez pomoci šerpů. Horu vysokou 8611 metrů se snažil pokořit již čtyřikrát, ani jednou se mu to nepodařilo. Plán mu ponekud zkomplikovaly omrzliny, které si přivodil při nedávné expedici na Annapurnu. (ČTK)

6.1.2013 11:57 | Národní divadlo Brno nastudovalo Verdiho Sicilské nešpory

Národní divadlo Brno poprvé ve své historii uvede operu Giuseppe Verdiho Sicilské nešpory. S mezinárodním týmem ji nastudoval polský režisér Ladislav Adamik. Pěvce, hudebníky i tanečníky čekají poslední dny zkoušek. V pátek 11. ledna poprvé předstoupí před publikum v Janáčkově divadle. "Premiéra je věnována významnému výročí emeritní sólistky Janáčkovy opery Národního divadla Brno paní Marie Steinerové, která se dožívá 90 let," řekla ČTK mluvčí divadla Šárka Motalová. Držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství působila v Brně v letech 1948 až 1981.

Verdi se inspiroval skutečnými historickými událostmi, konkrétně povstáním proti francouzské nadvládě na Sicílii. Rebelii začala 30. března 1882 a vžilo se pro ni označení sicilské nešpory. Historické události jsou v opeře doplněny milostnou zápletkou. Hudba Verdiho opery je podle odborníků plná dramatického napětí a působivosti. Scénu navrhl Jozef Ciller, kostýmy Peter Čanecký. Obojí stojí na kontrastu černé a bílé barvy. Choreografii připravila Hana Litterová.

Národní divadlo Brno pro Sicilské nešpory angažovalo také zahraniční sólisty, například australskou sopranistku Louise Hudsonovou, Mexičana Rafaela Álvareze a španělského barytonistu Luise Cansina. Do konce sezony jsou Sicilské nešpory na programu Národního divadla Brno ještě sedmkrát. (ČTK)

6.1.2013 09:25 | Před 10 lety zemřel hudební skladatel František Kovaříček

Před 10 lety, 7. ledna 2003, zemřel ve věku 78 let hudební skladatel a pedagog František Kovaříček. Jeho skladatelské dílo neoklasicistní orientace zahrnuje orchestrální, komorní a vokální opusy. Byl rovněž autorem opery Ukradený měsíc, za kterou získal v roce 1968 první cenu v soutěži k 50. výročí vzniku republiky. Ještě více než coby komponista se ale Kovaříček proslavil jako dlouholetý předseda organizace Hudební mládež.

Kovaříček se narodil 17. května 1924 v Litětinách na Pardubicku. Po studiu na pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění dělal nejprve hudebního režiséra v Československém rozhlase. Později zakotvil jako pedagog na konzervatoři, kterou počátkem 90. let dokonce vedl.

V čele Hudební mládeže stál Kovaříček od roku 1971. Byl dramaturgem a hlavním organizátorem většiny jejích celostátních akcí a těsně před listopadem 1989 přivedl tuto organizaci k členství v mezinárodní organizaci Jeunesses Musicales. Předsedou Hudební mládeže, byť později už pouze čestným, byl Kovaříček až do konce svého života. (ČTK)

6.1.2013 06:49 | Zemřela básnířka Jayne Cortezová, která uměním prostestovala

Ve Spojených státech zemřela uznávaná básnířka afrického původu Jayne Cortezová, která mimo jiné stála u zrodu tamní Organizace afrických autorek. Umělkyně, o jejímž úmrtí informovala právě organizace, zemřela 28. prosince v New Yorku na selhání srdce. Bylo jí 78 let.

Cortezová byla energickou a v minulosti také aktivistickou umělkyní, která dodnes vystupovala. V řadě svých děl, která vyšla knižně i na zvukových nosičích, dokázala pospojovat ústní a písemné tradice. V 60. a 70. letech byla Cortezová prominentní představitelkou černošské kultury. Ta obhajovala umění jako nástroj politického protestu.

Cortezová žila střídavě v New Yorku a rodném Senegalu. Na letošní květen plánovala sympozium spisovatelek v Ghaně. (ČTK)

5.1.2013 17:53 | Kantátu Carmina Burana doplnily vizuální efekty i Verdiho árie

Koncertní verze monumentální opery Carla Orffa Carmina Burana zazněla dnes odpoledne a večer v Kongresovém centru v Praze. Produkci umocnila laserová show a pyrotechnické efekty. Tato kantáta tak byla poprvé v této úpravě uvedena v Česku, a to pod hlavičkou společnosti ArtTriton a její letní produkce Klasika pod hvězdami. Na pódiu Velkého sálu vystoupilo přes 160 účinkujících včetně šedesátičlenného orchestru, sólistů a sborů.

První polovinu prvního představení vyplnily známé árie, duety a sborové scény Giuseppa Verdiho k uctění jeho 200. výročí narození. Šlo o úryvky oper Aida, Nabucco, La Traviata, Trubadúr a Rigoletto. Na pódiu se objevili sólisté Nikolaj Višnjakov, Jarmila Mrkusová a Damir Basyrov. Doprovodila je Severočeská filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Norberta Baxy, Český filharmonický sbor Brno a dětský sbor Pueri Gaudentes.

Carmina Burana je dílem složeným na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých a dalších básní a písní. Jeho forma nejvíce odpovídá kantátě, cyklické skladbě pro sólové hlasy (soprán, tenor a baryton), sbor, dětský sbor a orchestr. Dělí se do šesti tematických celků a její provedení vyžaduje nadstandardní obsazení v sekci bicích nástrojů. Většinou bývá hrána koncertně, známá jsou ovšem i provedení scénická, například v divadle s baletním souborem, častěji v netradičních prostorách s choreografiemi spíše muzikálovými.

Podle jednatelky pořádající společnosti Pavly Filipiové slaví o vizuální efekty doplněná Carmina Burana divácké úspěchy po celé Evropě. Na této stránce se podíleli specialisté z německé skupiny Apollo Art of Laser & Fire. Pod vedením odborníka na laserové a pyrotechnické efekty a zároveň hudebníka, producenta, skladatele a textaře Jürgena Matkowitze podobně doplňují i jiné nejen hudební události. (čtk)

5.1.2013 16:51 | Depardieu je na návštěvě Ruska, sejde se s Putinem

Francouzský herec Gérard Depardieu, který tento týden získal ruský pas, přicestoval na návštěvu Ruska, kde se sejde s prezidentem Vladimirem Putinem. Dnes to oznámil tiskový úřad Kremlu, napsala agentura AFP. Depardieu nedávno pohrozil, že kvůli rostoucím daním pro nejbohatší Francouze svou vlast opustí.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Echo Moskvy řekl, že Depardieu je v jihoruském Soči na pobřeží Černého moře. V tomto dějišti nadcházejících zimních olympijských her, které se uskuteční v roce 2014, je také naplánována schůzka s Putinem. Podle Peskova je možné, že Depardieu od ruské hlavy státu obdrží svůj ruský pas. Soči je Putinovou oblíbenou destinací, má zde k dispozici i rezidenci.

Echo Moskvy rovněž uvedlo, že v Soči oslaví nadcházející konec ruského pravoslavného roku nejen Putin, ale také premiér Dmitrij Medveděv.

Herec se netají náklonností k Rusku a k Putinovi. Francouzský tisk přivítal možný odchod tohoto umělce z Francie s posměchem, kritikou a sarkasmem nad jeho děkovným dopisem Putinovi se netajila ani ruská opozice.

Podle portálu wyborcza.pl má o Depardieua zájem také Bělorusko. Minsk mu již v zemi nabídl trvalý pobyt, na který má podle tamního ministerstva vnitra jako občan Ruska právo.

Depardieu není jediným významným Francouzem, který zvažuje přestěhovat se do Ruska. V pátek oznámila někdejší herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová, že požádá o ruské občanství, pokud se francouzské úřady rozhodnou utratit dvě nemocné slonice v Lyonu. (čtk)

5.1.2013 15:15 | Podle nového autorského zákona už práva na Jaroslava Ježka nebo Dvořákovu Rusalku nebudou volně dostupná

Chystaná novela autorského zákona, kterou připravuje ministerstvo kultury, bude obsahovat i směrnici Evropské unie o takzvaném institutu spojených děl. Ochrana autorského práva jednoho z autorů nemůže podle této směrnice v případě spojených děl skončit dříve, než skončí ochrana práva toho druhého. To znamená 70 let po jeho smrti. Jde o spojená díla například textaře a skladatele, což je běžné v populární hudbě, opeře nebo muzikálu. Volně dostupná už podle ředitele agentury Dilia Jiřího Srstky zřejmě nebudou díla Jaroslava Ježka vytvořená pro Osvobozené divadlo nebo Dvořákova opera Rusalka v její hudební části.

"Podle této směrnice skutečně dojde k obnovení ochrany autorských práv v případech vámi popisovaných, ale bude se to týkat pouze hudebních děl s textem, kdy hudba a text byly vytvořeny pro užití ve spojení," řekla Adéla Faladová z ministerstva kultury. Podle ní se to nebude týkat například zhudebněné poezie. Zavedení směrnice bude součástí právě připravované novely autorského zákona, potvrdila Faladová.

Doba ochrany u hudebních skladeb s textem končí 70 let po smrti posledního z těchto nejdéle žijících osob, bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou označeny za spoluautory, píše se ve směrnici. Evropská komise chce zavést jednotný způsob výpočtu doby ochrany pro všechny členské státy.

Směrnice dále říká, že pokud ještě existuje ochrana práva přeživšího autora, startuje se znova doba ochrany toho, který byl již mezitím volným, nechráněným autorem, upozornil Srstka. "Znamená to, že Jaroslav Ježek bude v případě uvedení skladeb vytvořených ve spolupráci s Voskovcem a Werichem znovu chráněn," poznamenal. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá například pro tvorbu Voskovce a Wericha do roku 2050.

Libretista Rusalky Jaroslav Kvapil zemřel v roce 1950 a přežil skoro o 50 let skladatele Antonína Dvořáka, který zemřel v roce 1904. "V tomto případě začne být pokud jde o Rusalku znovu chráněn Antonín Dvořák, a to do roku 2020," uvedl. Za existence starého autorského zákona, který přestal platit v roce 2000 a znal "spojená díla", se lhůty posuzovaly k dílu společně, připomněl Srstka.

Od 1. prosince 2000 podle nového autorského zákona výraz spojené dílo zmizel a tato problematika se posuzuje odděleně. Znamená to, že když divadlo nebo rozhlas hraje třeba píseň Život je jen náhoda, platí autorské odměny jen za užití děl Voskovce a Wericha, kteří zemřeli na začátku 80. let, a za Ježkovu hudbu odměny už nikoli.

Nově se bude řešit i prodloužení doby ochrany práv výkonných umělců. Doba jejich ochrany se počítá 50 let od vytvoření výkonu umělců, nikoli od jejich smrti, jako v případě autorů. "U určitých druhů výkonu výkonných umělců, které jsou zaznamenány, se doba prodlužuje na 70 let od doby vytvoření výkonu. Jde o některé případy zvukových záznamů jejich výkonů," dodal Srstka. (čtk)

5.1.2013 14:40 | Plzeňské centrum Techmania může vyrábět 3D filmy

Nové speciální technické studio, které umožní produkci vlastních populárně-vzdělávacích 3D filmů, pořídilo plzeňské vědecké centrum Techmania. Hardware a software přišel na zhruba 1,5 milionu korun. Jeden a půl metru široká kupole, která funguje na principu podtlaku, je zmenšeninou čtrnáctimetrového virtuária, tedy hlavní části budoucího planetária, které umožní trojrozměrné projekce na kulovou plochu, sdělil ČTK mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

"Podtlaková kupole, na míru vybroušená optická čočka, kterých je asi jen čtyřicet na světě, a počítače včetně speciálního softwaru umožní našim lidem vyrábět dvoj- i trojrozměrné populárně vzdělávací filmy a lektorské pořady," řekl mluvčí. Díky moderní technologii, kterou využívají pouze dvě instituce v Evropě, se podle něj budoucí 3D planetárium v Techmanii stane českou špičkou v oboru.

"S pomocí nového vybavení mohou pracovníci centra psát scénáře k budoucím filmům, vytvářet je a programovat. "Disponujeme nyní softwarem, v němž je simulován celý známý vesmír. Je zde například uložena pozice hvězd v Galaxii," doplnil kurátor vznikající expozice Vesmír Tomáš Meiser. Na každou z desítek tisíc nejbližších planet si podle něj budou moci návštěvníci "doslova zaletět", neboť technologie umí simulovat trojrozměrnou virtuální návštěvu každé z planet.

Moderní vybavení pro budoucí vzdělávací snímky nebude sloužit jen k popularizaci vesmíru. "Od podzimu nabídneme projekce z mnoha různých oborů. Kromě výletů mezi hvězdy a planety se návštěvníci vydají třeba do vnitřku nanovláken, molekul nebo se velmi detailně seznámí s modely DNA," dodal Moravec.

Na stavbu 3D planetária s technologií, jakých je údajně do desítky na celém světě, a na rozšíření expozic získala Techmania téměř 600 milionů z EU. Planetárium s virtuáriem se otevře na podzim, rozšířené expozice pak v příštím roce. (čtk)

5.1.2013 10:12 | Film o zakladateli Applu Steveu Jobsovi půjde do kin v dubnu

První z životopisných filmů o Stevu Jobsovi, spoluzakladateli počítačové firmy Apple, půjde do severoamerických kin v dubnu. Rozhodl o tom dnes americký filmový distributor Open Road Films. Už koncem ledna se ale snímek, který pojednává o 30 letech života bývalého šéfa Applu, představí na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance.

Hlavní roli Jobse, který se ze "svéhlavého hippieho" proměnil v technologického vizionáře, ztvárnil herec Ashton Kutcher, známý například ze seriálu Dva a půl chlapa. Scénář napsal Matt Whiteley a režie filmu pod prostým názvem Jobs se ujal Michael Stern. O Jobsovi, který zemřel v říjnu 2011 na rakovinu, natáčí ještě jeden film studio Sony Pictures Entertainment. (čtk)

Související