Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.9.2013 15:47 | Lang chystá v Českých Budějovicích výstavu Procházení zdí

Vedoucí ateliéru sochařství pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Dominik Lang představí ve středu svá díla v Českých Budějovicích. Výtvarník, který se ve své tvorbě zaměřuje i na prostorové souvislosti děl, propojí svou prezentaci pro Cenu Jindřicha Chalupeckého nazvanou Zeď se zahájením vlastní výstavy, kterou pojmenoval Procházení zdí.

Lang je letos už potřetí ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. "On je v podstatě naší hvězdou v mezinárodním měřítku, což se málokterému umělci v jeho věku podaří. Je naprosto logické, že ho mezinárodní porota letos vybrala do finále," řekla ČTK o finalistovi kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

V rámci doprovodnému programu 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst se finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého představují od května do října v pěti městech - Richard Nikl v Praze, Aleš Čermák v Ostravě, Dominik Lang v Českých Budějovicích a Václav Magid v Plzni. Jejich prezentace se vždy konají v modulu Stavebnice, který se skládá ze sta metrů lešenářských trubek. Z nich si každý z finalistů může pro účely své prezentace navrhnout konstrukci odpovídající jeho potřebám. (ČTK)

8.9.2013 14:11 | Festival barokních umění začne v Českém Krumlově 20. září

Novodobá světová premiéra barokní opery, koncerty, barokní ohňostroj a iluminace budou součástí šestého ročníku Festivalu barokních umění. Odehraje se v prostorách českokrumlovského zámku a v historických sálech města od 20. do 22. září. Všechny soubory, které na něm vystupují, se specializují na interpretaci historické hudby a hrají na dobové nástroje nebo jejich mistrovské kopie. Některé koncerty se konají v prostorách, které jsou jinak návštěvníkům nepřístupné. Letos to bude zámecký Zrcadlový sál, sál letohrádku Bellaria v zámecké zahradě a Gotický sál bývalé prelatury vedle farního kostela sv. Víta. "Všechny tyto sály mají nejen nevšední výtvarnou výzdobu, ale také skvělou akustiku," řekl ČTK cembalista Ondřej Macek, umělecký vedoucí barokního orchestru Hof-Musici a zároveň jeden z organizátorů festivalu.

Pro letošní ročník festivalu organizátoři připravili v unikátních prostorách zámeckého barokního divadla novodobou světovou premiéru kompletní scénické verze barokní opery Siface neapolského skladatele Nicoly Porpory. Uskuteční se v provedení sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, divadelních mašinistů a v režii Zuzany Vrbové. Soubor Illegal Consort Brno 20. září ve Vlašském dvoře vystoupí s koncertem Světská vokální hudba mezi Neapolí, Benátkami a Prahou. Sectio Aurea - italská hudba 16. a 17. století zazní 21. září v Gotickém sále bývalé prelatury. Hudbu podunajské monarchie 17. století představí tentýž den lipský soubor Ensemble Bouquet Baroque v Zrcadlovém sále zámku. Barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminace rozzáří zámeckou zahradu od 21:00, účinkovat bude Theatrum Pyrotechnicum.

Nedělní matiné je připraveno v zámeckém lapidáriu na prvním nádvoří - vídeňský soubor Ensemble Tonus se sopranistkou Belindou Loukotovou uvedou slavnostní hudbu 17. a 18. století s dobovými žesťovými nástroji. Letohrádek Bellaria v zámecké zahradě se pak stane dějištěm koncertu italské komorní hudby vrcholného baroka. (ČTK)

8.9.2013 12:36 | Na filmovém festivalu v Deauville vyhrál snímek Night Moves

Drama režisérky Kelly Reichardtové Night Moves o třech ochráncích životního prostředí, kteří se chystají vyhodit do vzduchu přehradu, získal v sobotu hlavní cenu na 39. ročníku festivalu amerického filmu ve francouzském Deauvillu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vítězný snímek, v němž hlavní role hrají Dakota Fanningová, Jesse Eisenberg a Peter Sarsgaard, se odehrává v alternativní farmářské komunitě v Oregonu, kde plán trojice vyhodit do vzduchu hydroelektrárnu, vyvolá nečekané následky.

Kritici ocenili především způsob, jakým režisérka líčí pnutí mezi idealismem a aktivismem. "Je to mistrovský film od začátku do konce, který pokládá aktuální otázku," řekl člen poroty Loui Doillon. "Čeho tím dosáhneme? A můžeme věci doopravdy změnit?" Reichardtová se předávání ceny nezúčastnila, protože míří do Toronta, kde bude mít dnes její snímek na místním filmovém festivalu severoamerickou premiéru.

Cenu poroty filmového festivalu v Deauville získal film Jeffreyho C. Chandora Vše je ztraceno s Robertem Redfordem a snímek Sama Fleischnera Ukončete výstup a nástup. Na letošní ročník festivalu přijela celá řada hvězd včetně Johna Travolty, který tu představoval akční film Sezóna zabíjení, v němž hraje s Robertem DeNirem, či Cate Blanchettové, která propagovala nejnovější snímek Woodyho Allena Jasmíniny slzy. (ČTK)

8.9.2013 11:08 | Na koncertech Jazz Brno dostanou velký prostor jazzové zpěvačky

Jazzové zpěvačky letos dostanou velký prostor v koncertní řadě Jazz Brno. Průběžná přehlídka začne 10. září koncertem dua Maďarky Eriky Kertezsové, 17. prosince ji završí kvartet Jihoafričanky Melanie Scholzové. Festival tvoří 19 večerů v klubu Stará pekárna, sdělil ČTK za pořadatele Jiří Švéda. Koncertní řada je tentokrát rozdělena do dvou sérií věnovaných vokálnímu a modernímu jazzu.

Na každou sérii pořadatelé prodávají samostatnou permanentku. Přehlídka je podobně jako v minulých letech kosmopolitní. "Celkem 15 večerů bude patřit zahraničním nebo smíšeným sestavám. Ostatně jazz je někdy označován za univerzální světový jazyk," uvedl Švéda. Postupně zahrají například umělci z Francie, Norska, Bulharska, Ázerbájdžánu, Slovinska, ale také z kolébky jazzu, tedy Spojených států. Největšími hvězdami jsou zpěvačky Aubrey Johnsonová z Bostonu a Scholtzová z Kapského Města.

Jazzu se bude v nadcházející sezoně více věnovat také Filharmonie Brno, která poprvé vytvořila abonentní řadu Jazz & World Music. Například 22. října zahraje v Besedním domě izraelský klavírista Yaron Herman, po Novém roce přijedou jeho americký kolega Dan Tepfer nebo Armén Tigran Hamasjan. (ČTK)

8.9.2013 09:47 | Shakespearův Hamlet zahájil novou sezonu Horáckého divadla

Premiérou nejhranějšího dramatu Williama Shakespeara Hamlet zahájilo Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu novou, v pořadí už 74. divadelní sezonu. V překladu Jiřího Joska a dramaturgii Kateřiny Duškové představení s herci nastudoval režisér Pavel Palouš, který je zároveň autorem scény. V titulní roli diváci zhlédli Františka Mitáše, jako Ofélie se představila Tereza Otavová. Na pohybové stránce představení s režisérem spolupracoval hostující Pavel Konvalina, hudební složku připravil Lubomír Šrubař.

Hamletova strýce, dánského krále Claudia ztvárnil Petr Soumar, Hamletovu matku královnu Gertrudu Lucie Sobotková - Štorková. Role kancléře Polonia připadla Josefu Kunderovi, Hamletova přítele Horacia hrál Jakub Škrdla. Příležitost dostala i řada dalších členů souboru. Pro představitele titulní role je v dramatu klíčový generační konflikt. "Říká se, že starší lidé by měli být jakousi morální oporou, ale ve skutečnosti ne všechno, co nám předkládají, morální je. Hamlet řeší amorálnost společnosti, ve které žije, ale pro něj ta společnost začíná rodinou, to je to nejbližší společenství, tam se musí začít dělat pořádek. Je blbost obecně kritizovat společnost, každý musí začít u svých dveří. A pokud chce Hamlet změnit svět, musí logicky začít u sebe," řekl Mitáš.

Režisér vidí Hamleta jako psychologický politický thriller, ve kterém chce titulní postava obnovit řád světa narušený vraždou a tyranií. "Svými následujícími činy, které jsou motivovány láskou k otci a upřímným idealismem, však bohužel probudí démony zla, chaosu a smrti. Podobné řetězení příčin a následků se v dějinách od jejich úsvitu až po dnešní dny vynořuje znova a znova, a proto je Hamlet živý i v roce 2013," uvedl k režijnímu záměru Palouš. (ČTK)

8.9.2013 07:43 | V Divadle v Dlouhé měl premiéru muzikál o Evě Olmerové

Životopisný muzikál o známé popové a jazzové zpěvačce a šansoniérce Evě Olmerové uvedli v sobotu večer na scéně Divadla v Dlouhé tvůrci, kteří jsou o několik generací mladší. Přišli s ním po 20 letech, které letos v srpnu od úmrtí ženy s nezaměnitelným hlasem a divokým životem uplynuly. V hlavní roli muzikálu Nezemřela jsem se představila šestadvacetiletá zpěvačka, tanečnice a choreografka Zuzana Offenbartl Dovalová, která je zároveň režisérkou muzikálu a autorkou námětu.

Olmerová začínala v Divadle Semafor, představení proto zahájil Jiří Suchý. Připomněl, že Olmerovou do Semaforu v roce 1962 přivedl dramaturg a skladatel Karel Mareš, když jí nabídl místo uvolněné po Evě Pilarové. "Řekl o Evě (Olmerové), že nemá dobrou minulost, ale že dobře zpívá. Já na to řekl, že minulost nikdo neuvidí... Když začala zpívat, bylo vše odpouštěno," řekl Suchý. Připomněl také, jak nezkrotnou ženu pronásledovala tehdejší Státní bezpečnost, jak po vedení divadla režim chtěl, aby ji vyhodili, protože má špatný vliv na jeho publikum. Bylo to těsně před premiérou, kde měla Olmerová důležitou roli - Suchý ji vyhodit nechtěl, představení přenesl do Plzně, kde se hrát po nějaký čas mohlo. "

Po návratu do Prahy divadlo opustit musela, nastoupila ale do Alhambry - to bylo tehdy přes ulici, také na Václaváku. Tam zpívat směla. Ale těžce to nesla," připomněl i těžkou dobu, kdy o umělecké produkci nerozhodovaly výkony a zájem publika, ale vládnoucí strana. Také to se ve spojení s vyprávěním o životě Evy Olmerové pokusili tvůrci muzikálu ukázat. "Nápad vytvořit celý muzikál se zrodil při mém zoufalém hledání dobré české písně. Tehdy jsem Evu objevila. A když jsem poslouchala její desky a četla o jejím životě, začala jsem si to představovat na jevišti,“ připomíná začátky muzikálu hlavní představitelka. Alternuje jí čtyřiadvacetiletá Markéta Bednářová. (ČTK)

7.9.2013 20:22 | Ve věku 94 let zemřela herečka Růžena Lysenková

V pátek večer zemřela divadelní a filmová herečka a dlouholetá členka Městských divadel pražských Růžena Lysenková, bylo jí 94 let. ČTK to dnes oznámila její rodina. Lysenková byla mimo jiné i babičkou hereček Anny a Ester Geislerových. Lysenková získala herecké vzdělání na pražské Státní konzervatoři a u venkovských divadelních společností. Po druhé světové válce působila v Městském divadle na Královských Vinohradech a v Divadle státního filmu, v roce 1952 přešla do Městských divadel pražských, které se jí na 30 let staly domovskou scénou.

Do Městských divadel pražských Lysenková přišla v době, kdy v jejich čele už několik měsíců stál Ota Ornest. S ním v čele divadlo dosáhlo největšího věhlasu a soubor hrál na třech scénách - v Divadle ABC, Divadle komedie a v Komorním divadle. Pod režijním vedením Ornesta a jeho kolegů Miroslava Macháčka, Václava Hudečka, Alfréda Radoka a Karla Svobody zde vznikl soubor vynikajících hereckých osobností. S divadlem tehdy spolupracovali i výtvarníci jako Cyril Bouda, Ester Krumbachová nebo František Tichý. Lysenková si na scéně Městských divadel pražských zahrála například v Lišce a hroznech, Svatbě sňatkového podvodníka, Velbloudu uchem jehly nebo ve Fidlovačce.

Do světa filmu vstoupila rolí sekretářky v parodii Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionář (1949). Režiséři ji ve svých filmech nejčastěji přidělovali postavy manželek, matek a tet. Diváci si ji ale mohou pamatovat i z televizního seriálu Chalupáři, kde si zahrála poštovní doručovatelku. Lysenková se objevila i v televizních seriálech Hříšní lidé města pražského, Inženýrská odysea, Panoptikum města pražského nebo Malý pitaval z velkého města. (ČTK)

7.9.2013 15:31 | Podzim bude v Praze ve znamení operních hvězd z Metropolitní

Pražské publikum se může na podzim těšit na několik operních hvězd, které vystupují i v newyorské Metropolitní opeře (Met). Většina z nich zavítá do Česka poprvé. Koncerty budou mít v české metropoli nejžádanější pěvci současnosti, například Angela Gheorghiuová, Joyce DiDonatová i tenorista Roberto Alagna. Potřetí se vrátí fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoliová. Lístky na stání se seženou i za 200 korun, ty nejdražší dosahují pěti tisíc a ve všech kategoriích jsou ještě k dostání, řekli ČTK pořadatelé.

"Chceme do evropských turné zapojit i české orchestry: Český národní symfonický orchestr, PKF - Prague Philharmonia a opakovaně pojede zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Snažíme se o mobilitu českých orchestrů i tyto hvězdy je mohou posunout dál, protože k nim přijdou špičkoví dirigenti," uvedla promotérka Alena Nachtigalová. Koncertní nabídku významných pěveckých osobností zpestří už v září koncert mladého českého basbarytonisty Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery, na festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé Strun podzimu pozvali 23. září do Státní opery kanadskou pěvkyni Barbaru Hanniganovou. Hned 8. října poprvé zazpívá v Rudolfinu francouzská sopranistka Patricie Petibonová a zároveň v doprovodu Basilejského barokního orchestru La Cetra představí své nejnovější album, mimo jiné i s latinskoamerickými barokními písněmi a áriemi.

"Ona je velmi zajímavý zjev a její nahrávky a hlavně s malým komorním obsazením mají úžasnou energii," poznamenala Nachtigalová. V rámci svého velkého evropského turné přijede slavná rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová. 30. října ji v pražském Obecním domě doprovodí brazilský tenorista Atalla Ayan a Filharmonie Bohuslava Martinů. "Angela se snaží v rámci turné představit tři mladé nadějné tenoristy. Opět je to veliký projekt, který se připravuje ve spolupráci s Deutsche Grammophon. Letos se soustředí na poctu Marii Callasové," doplnila Nachtigalová. Gheorghiuová ukáže v repertoáoru, co dokáže zpívat a co všechno zpívala Callasová. Američanka Joyce DiDonatová přijede 5. listopadu do Rudolfina s projektem Královny dramatu a orchestrem Il Complesso Barocco.

Koncertní projekt byl loni v newyorské Carnegie Hall vyhlášen jako nejúspěšnější i za něj získala titulu Pěvkyně roku 2013. Slavná mezzosopranistka Cecilia Bartoliová se vrátí do Prahy už potřetí, tentokrát 12. listopadu do Rudolfina s Mozartem a vídeňskými klasiky. "Podařilo se mi prosadit českou hudbu. Stěžejní árie bude Mozart a Mysliveček," dodala Nachtigalová. Operní divu doprovodí Basilejský komorní orchestr. O koncert je velký zájem a bude za pár dnů vyprodán. Přímo výběry z oper Werther a Carmen si pak posluchači užijí v Obecním domě 23. listopadu v české premiéře francouzského tenoristy Roberta Alagny. (ČTK)

7.9.2013 11:24 | Ostravská filharmonie zahájí sezónu Janáčkovou Sinfoniettou

Ostravská Janáčkova filharmonie zahájí svou jubilejní 60. sezonu například i Janáčkovou Sinfoniettou. Na úvodním koncertě 12. září zahraje orchestr, který povede uznávaný dirigent, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku Petr Altrichter, i skladby Jana Nováka a Bohuslava Martinů. ČTK to řekla mluvčí tělesa Jana Knižátková. "Janáčkova filharmonie Ostrava se k odkazu Leoše Janáčka, který je úzce spojen se zdejším regionem, hlásí jako k rodinnému stříbru po celou dobu své existence. Neuplynula jediná sezona, při níž by se z koncertního pódia nelinuly melodie charakteristické pro svérázný rukopis tohoto umělce," řekla mluvčí.

Koncert zahájí Filharmonické tance z pera Jana Nováka a následovat bude Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů, v němž sólo zahraje violoncellistka Michaela Fukačová. "Jan Novák, Martinů, Janáček - to vše je tak úžasná hudba, že k tomu netřeba něco dodávat," řekl Altrichter k dramaturgii koncertu. Bude se reprízovat hned následující den, tedy 13. září. Oba koncerty budou začínat v 19:00. Vstupenky za 200 a 240 korun jsou v prodeji. Informace o programu zájemci najdou na www.jfo.cz.

Pozvánku k vystoupení s ostravským orchestrem v jeho 60. sezoně přijaly také mnohé ze současných zahraničních hvězd. Do Ostravy přijede například klavírista Kirill Gerstein nebo klarinetistka Shirley Brillová. Za dirigentským pultem se vystřídá Ilyich Rivas, Heiko Mathias Förster, Aleksandar Marković, Leo McFall a další. "Mezi nimi se bude v průběhu sezony pečlivě vybírat budoucí šéfdirigent, což je jednou z priorit následující sezony," dodala Knížátková. (ČTK)

7.9.2013 10:02 | Koncert a ohňostroj v Olomouci zahájí Dny evropského dědictví

Koncert skupiny Tata Bojs, světelná show nebo ohňostroj dnes v Olomouci zahájí celorepublikové Dny evropského dědictví. Od dnešního dne se do 15. září v téměř 300 obcích otevře více než 1000 památek. Řada z nich je jinak běžným návštěvníkům nepřístupná. Letošní téma akce je Památky v novém světle.

Například ve Znojmě se otevře neoklasicistní Weinbergerova vila z roku 1926, Kutná Hora představí unikátní středověkou iluminaci s motivem těžby a zpracování stříbra. V Praze si lidé mohou prohlédnout trezory prvorepublikové státní banky nebo vyšplhat na komín ve staré bubenečské čistírně odpadních vod.

Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. Posledních deset let už návštěvnost v Česku překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.ehd.cz. (ČTK)

Související