Začátkem týdne policie na opozičních protestech zadržela člena skupiny Leonida Nikolajeva, na další členku Vojny Natalii Sokol vydalo Rusko mezinárodní zatykač a se skupinou spřízněný aktivista za lidská práva Filip Kostěnko drží už pátým dnem hladovku v petrohradském vězení.

Ačkoliv členové Vojny byli mezitím jmenováni kurátory příštího Berlínského Bienále, ruské úřady je i nadále označují za nebezpečné kriminální živly.

"Když nás policisté vezli do Petrohradu, nechali nás s pouty na rukou ležet patnáct hodin na železné podlaze vozu. Nedali nám najíst ani napít a dusili jsme se, protože nám na hlavu nasadili igelitové pytle," vzpomíná zatčený Leonid Nikolajev.

V rozhovoru pro HN odpovídalo pět ústředních členů skupiny včetně Olega Vorotnikova, kterého letos Interpol zařadil na seznam mezinárodně hledaných osob.

HN: Členové Vojny se musí skrývat před úřady. Jak dnes žijete?

Jana Sarna: Ideologové skupiny Oleg Vorotnikov, Alexej Plucer-Sarno a Leonid Nikolajev už dva roky žijí pod hrozbou zatčení a uvěznění. Před zkorumpovanou policií se schovávají v konspirativních bytech a Alexej musel vloni v listopadu emigrovat do Evropy.

Oleg Vorotnikov: Pracuje proti nám Vyšetřovací výbor prokuratury Ruské federace, Odbor pro boj s extremismem spadající pod ministerstvo vnitra, kriminální i dopravní policie. Sledují nás na každém kroku. Proto nepoužíváme telefony ani Skype, v jednom bytě nepřespáváme víc než dvě nebo tři noci a z domu vycházíme až po setmění. Používáme kola, což poskytuje možnost rychlého úniku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Prosluli vztyčením šedesátimetrové kresby penisu na zvedacím mostě proti budově ruské FSB, za což dva z nich skončili ve vazbě.
  • Členům ruské umělecké skupiny Vojna tehdy pomohl i britský výtvarník Banksy.
  • Teď Vojnu galerie Artwall vystavuje na zdech pražských Letenských sadů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.