Jako comeback ve velkém stylu se jeví rozsáhlá výstava Ostrovy odporu v pražském Veletržním paláci, kam si diváci za současným uměním už téměř odvykli chodit.

Do Národní galerie se vrací významná kurátorská dvojice Jiří a Jana Ševčíkovi, která zejména v osmdesátých a devadesátých letech formovala českou scénu. Jejich angažmá v Národní galerii však nebylo za ředitelování Milana Knížáka myslitelné.

Projekt rozprostřený do dvou podlaží Veletržního paláce, na kterém Ševčíkovi spolupracovali s generačně mladší kurátorkou Edith Jeřábkovou, má podtitul Mezi první a druhou moderností, 1985-2012.

Jde o autorsky vyhraněnou interpretaci posledního čtvrtstoletí českého umění. Výstava vychází rovněž z pětiletého bádání Akademie výtvarných umění.

Čí je to čin

"Ostrovy odporu považujeme za první čin, po němž budou následovat další," prohlásil nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel, podle kterého se instituce otevírá současnému umění. Skutečnost je však taková, že Národní galerie se o výstavu příliš nezasloužila. Do projektu se zapojila až na poslední chvíli jako poněkud rozpačitý hostitel, který ani nedoprovodil významnou událost patřičnou propagací.

Dlouhodobě připravovaná výstava byla původně určena pro GASK v Kutné Hoře, kde se před ní po loňském zvolení nové ředitelky zavřely dveře. Organizátoři proto hledali nové místo a obrátili se i na Národní galerii.

Výsledné řešení je nakonec povedené, výstava ve Veletržním paláci navíc rezonuje původně nezamýšlenými souvislostmi: Jiří Ševčík v devadesátých letech krátce šéfoval Sbírce současného umění Národní galerie, kde několik výstav, které projekt Ostrovy odporu připomíná, také připravil.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.