Šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek zpochybnil pravost kreseb Francise Bacona, které tento týden představí galerie Gate v Husově ulici v Praze.

Bacon je z nejdražších autorů poválečného a současného umění, jeho současný aukční rekord má hodnotu 55 milionů liber.

Posmrtné kresby

"Právě proto samotný fakt, že je možné do Prahy zapůjčit početnou kolekci jeho děl, vybízí k ostražitosti, zvlášť po loňské zkušenosti s českobudějovickou výstavou nejdražší umělkyně Natalie Gončarové, která byla podle expertů z ruské Treťjakovské galerie plná padělků," upozorňuje Skřivánek.

Na výstavě mají být k vidění velkoformátové kresby ze sbírky Baconova italského společníka. Údajných šest set kreseb se však objevilo až po malířově smrti v roce 1992 a dodnes o jejich pravosti panují pochyby. Mimo jiné proto, že Bacon dle vlastních slov nikdy nekreslil - a žádné srovnatelné kresby od něj neexistují.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.