Paříž se stala českému malíři Alénu Divišovi osudnou. Trpce ho poznamenala v rovině osobní, z níž vyplynula palčivě syrová obrazotvornost bránící se jakémukoliv zařazení - byť umělce dnes mnozí oslavují jako svérázného předchůdce hnutí informel a potažmo art brut.

Na Divišovy ilustrace k povídkám E. A. Poea a k Erbenovým baladám, s nimiž malířův tíživý osud rezonuje na nejniternější úrovni, se soustředí nynější pařížská výstava v Českém centru.

Prezentuje šedesát děl, převážně kreseb. Deset z nich, k této příležitosti zrestaurovaných, je veřejně vystaveno poprvé.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Solitér české výtvarné scény Alén Diviš má velkou výstavu v Paříži.
  • Kdysi tam našel svou poetiku, když ho drželi ve vězení.
  • Během pozdějšího pobytu v New Yorku ve svých dílech zachytil muka neprávem obviněného i děs a utrpení poválečné generace.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.