Soud v ruském Novosibirsku rozhodl, že obrázek Bohorodičky v kukle od umělce Arťoma Loskutova porušuje city věřících.

Autor byl kvůli svému obrazu u soudu již pošesté. Vloni v srpnu za něj dostal pokutu, letos v květnu obdržel další za to, že tento obrázek tiskne na trička a billboardy, a později mu soud dokonce zakázal uměleckou činnost v Novosibirské oblasti.

V rozsudku, který tamní prokuratora tento týden zveřejnila na internetu, se píše, že Loskutovův obraz musí být nyní také odstraněn z webu. Doposud přitom ruská policie například jen zabavovala fyzické obrazy z galerií, jako když minulý měsíc zavřela Muzeum moci v Petrohradě.

Na obrázku, který Loskutov navrhl společně se svojí přitelkyní Marií Kiselěvovou, je Bohorodička vyvedená se svatozáří, tvář má však schovanou pod kuklou balaklavou stejnou jako ty, které při své performance použily členky skupiny Pussy Riot. Místo malého Ježíše má pak Bohorodička na hrudi malou dívenku s copy.

O soudu, jenž se odehrál v třetím největším ruském městě Novosibirsku, informovaly stránky sledující lidská práva v Rusku a zprostředkovaně například francouzská Art Media Agency.

Ruská prokuratora uvádí, že na Loskutova podali stížnost kněží a pravoslavní věřící, kteří obrázek zahlédli na internetu. Úřad si poté nechal vypracovat stanovisko od teologů z novosibirské diecéze a takzvaných odborníků na kulturu.

Ti ve svém posudku potvrdili, že Loskutov skutečně karikuje jednu z nejsvětějších ruských ikon, tedy Bohorodičku, jak Pannu Marii nazývá východní liturgie.

Podle soudu tento obraz znesvěcuje pravoslavné vyznání jako takové a tím tedy porušuje nový paragraf zákona proti urážce náboženského cítění věřících. Ruská Státní duma tento zákon přijala letos v červnu v reakci právě na performance skupiny Pussy Riot.

Není jasné, jak přesně chtějí ruské úřady při cenzuře internetu pokračovat, zvlášť když trička s Bohorodičkou v kukle se v Rusku dají pořídit i přes aplikaci na Facebooku.

Soud ale upřesnil, že obraz může být nyní na povel Roskomnadzoru – tedy federálního úřadu spadajícího pod ministerstva komunikací Ruské federace – zařazen na černou listinu zakázaných informací a obrazových materiálů. Jakmile se tak stane, všichni internetoví operátoři v Ruské federaci mají povinnost obraz cenzurovat svým uživatelům.

Loskutov také patří k provozovatelům stránek KissMyBabushka.com, které mapují právě politicky a nábožensky citlivé umění v Rusku. Správci webu již na sociálních sítích potvrdili, že zaměstnanci úřadu je kvůli zveřejnění obrazu kontaktovali. Webové stránky jsou nyní nefunkční.

Loskutov sibiřským médiím sdělil, že ho "překvapuje i těší míra pozornosti, jakou úřady jeho práci věnují". Loskutovův obraz Bohorodičky mohli v minulosti vidět i návštěvníci pražské galerie Meetfactory. Ta letos uspořádala výstavu zasvěcenou ruskému politickému umění, kterou připravil kurátor Andrej Jerofejev.