Trvající nepokoje v Istanbulu ohrožují průběh a výrazně mění podobu bienále umění, které za účasti osmaosmdesáti umělců z celého světa začalo v hlavním tureckém městě o tomto víkendu. Podle zahraničních deníků se na istanbulském náměstí Taksím mísí návštěvníci, kteří přijeli za uměním, s demonstranty prchajícími před policisty.

Kurátorka bienále Fulya Erdemci chtěla letošní ročník, na nějž je vstup zdarma, uspořádat ve veřejném prostoru a žádala o povolení instalovat umělecká díla na náměstí, v parcích i budovách určených k demolici. V květnu se ale v parku Gezi sešli demonstranti, aby upozornili, jak nehledě na přání obyvatel jde město „na ruku“ developerům.

Právě v důsledku těchto protestů, proti nimž v červnu tvrdě zasáhla turecká policie a před kterými později couvl i sám turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, se bienále muselo přesunout do galerií, připomíná deník New York Times.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.