V prvním sále výstavy Jakea a Dinose Chapmanových v pražském Rudolfinu si člověk připadá, jako by vkročil do etnografického muzea. Na bílých podstavcích stojí primitivní tribální fetiše, a na zadní straně mají dokonce drobná inventární čísla.

Jenže zdánlivě autentické africké sošky drží v ruce hranolky, visí na kříži nebo se jim obličej křiví šklebem maskota fastfoodového řetězce. A kódy, které se podobají telefonním číslům, jsou ve skutečnosti kontakty na české provozovny McDonald's.

Velkolepá přehlídka bratrů Chapmanových Slepý vede slepého hned od začátku dává najevo, že v expozici musí být návštěvník ve střehu. Kromě toho, že si s diváky rádi zahrávají, této britské dvojici kolem padesátky není nic svaté. Hned vzápětí po kmenových figurkách následují daleko kontroverznější díla, s nimiž měli Chapmanovi před deseti lety na dosah prestižní Turnerovu cenu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.