Obraz malířky Toyen s názvem Ztroskotání ve snu se na nedělní aukci v Praze na Žofíně prodal za deset milionů korun, to je o půl milionu korun více, než byla vyvolávací cena. Celkem nový majitel za rozměrné plátno s námětem levitujícího ženského torza zasazeného do snové krajiny, které podle odborníků patří k vrcholům evropského surrealismu, zaplatí s aukční přirážkou 12 milionů korun.

Odborníky vyzdvihovaný je i obraz malířčina souputníka Jindřicha Štyrského Všední probuzení, které se prodalo za 10,2 milionu korun.

Ztroskotání ve snu se již dříve v aukci jiné galerie objevilo, aukční síň tehdy chtěla pravděpodobně navázat na úspěch konkurence s dílem Spící (v roce 2009 vyneslo aukční síni 20 milionů korun a 3,2 milionu provizi) a Ztroskotání ve snu nabízela měsíc poté za 16 milionů korun. Kupce ale nenašla.

Nejdražším Štyrského dílem prodaným v tuzemské aukci zůstává Maldoror vydražený před čtyřmi lety za 11 milionů korun.

Tentokrát našel kupce také obraz s názvem Akvárium, který byl dlouho v neznámé soukromé sbírce. Z vyvolávací ceny 5,5 milionu korun se dostal na 7,8 milionu korun. Obraz je ukázkou artificialismu, směru, který byl výrazným projevem evropského umění 20. let a dochoval se ještě v původním rámu.

Nedělní společná aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín nabídla celkem 457 uměleckých děl se souhrnem vyvolávacích cen téměř 100 milionů korun.

Za 5,3 milionu korun  z původně vyvolávací ceny 3 miliony se prodal velkoformátový olej Jakuba Schikanedera Podzimní červánky, který byl také dlouho veřejnosti nepřístupný. Kubistické Zátiší s kartou a dýmkou Emila Filly, které začínalo na 5,5 milionu korun, se prodalo za sedm milionů korun.

Mnoho dalších děl se prodalo za milionové sumy. Za 2,6 milionu korun se prodal rozměrný obraz Jaroslava Čermáka Židovský hřbitov v Praze, který byl doposud známý jen z přípravných studií a skic. Z 800 000 korun až na 3,2 milionu se vyšplhala cena oleje Vojtěcha Hynaise Ležící akt z roku 1912. Obraz podle odborníků završuje epochu výtvarných záměrů 19. století a vynikajícím způsobem zachycuje nejen ženský model v malířsky obtížné poloze, ale i atmosféry a jednotlivé prvky luxusního interiéru. Malbu 19. století reprezentoval i obraz Václava Brožíka Odpočívající Bretoňka vydražený za 1,3 milionu korun.

Za cenu mírně převyšující dva miliony korun se prodala dvě další zátiší Emila Filly, na 3,7 milionu vzrostla z vyvolávací ceny 2,5 milionu korun cena obrazu Alfonse Muchy Dívka v červeném; mimořádně sugestivní olejomalba dívky zahalené v červeném hábitu a černém šálu a čapce umožní novému majiteli přemýšlet o významu role, kterou představuje.

Zájem byl také o díla Kamila Lhotáka, jejichž statisícové ceny rostly proti těm vyvolávacím, nejdražší jeho práce nabízená za 2,7 milionu korun ale kupce nenašla.

Top 100 vydražených obrazů českých aukcí k září 2013:

Související