Téměř 300 originálů grafických prací od světoznámého malíře Salvadora Dalího vystavuje galerie v Bavorské Železné Rudě. Výjimečnou sbírku cenných děl od jedné z nejznámějších uměleckých osobností 20. století zapůjčil soukromý sběratel. K vidění bude do 23. března.

"O mimořádném významu sbírky svědčí i předcházející výstavní místa jako Paříž, Havana, Valencie nebo Vratislav," řekla vedoucí informačních center Bavorský les - Šumava Simona Finková.

Při tvorbě grafických prací se podle ní španělský surrealista často obracel ke klasikům světové literatury. "Kromě jiného ilustroval Dona Quijota a vytvořil obsáhlý cyklus 100 grafických listů k Danteho Božské komedii," uvedla.

Pouze grafiky k tomuto dílu italské literatury zaplňují v počtu 100 barevných dřevorytů, tedy po 33 pro Peklo, Očistec a Ráj plus Úvodní list, šest místností galerie. Celkem expozici slouží 700 metrů čtverečních výstavní plochy.

Největší zvláštností výstavy jsou podle Finkové takzvané Los Caprichos, tedy 80 rytin vytvořených suchou jehlou, ve kterých Dalí surrealisticky přepracoval rytiny Francisca de Goyi. Kromě  "Hledání pokladu Svatého Grálu" jsou tu zastoupeny i ilustrace k "Alence v říši divů".

"Opravdovou raritou lze nazvat vzácné a téměř neznámé fotokoláže a Dalího trojdimenzionální grafiky s názvem 10 receptů na nesmrtelnost. Ty patří k největším grafickým inovacím 20. století," uvedla Finková.

Dalího díla zapůjčil do Bavorské Železné Rudy sběratel umění Heinz Ess, lidé je uvidí ve třech podlažích Galerie Kuns(t)räume grenzenlos, která vznikla zrekonstruováním historického objektu bývalé pošty.

Součástí expozice je i 20 velkoformátových fotografií Václava Chocholy, mistra české fotografie. Ten měl při své návštěvě Paříže v roce 1969 příležitost Salvadora Dalího fotografovat.

Galerie Kuns(t)räume grenzenlos byla otevřena koncem července. Stojí zhruba se 50 metrů od hraničního nádraží.

Záměr využít objekt k výstavním účelům zrealizoval soukromý podnikatel, práce na vytvoření moderní galerie trvaly dva roky.