Přestože už mu bylo přes osmdesát a trápilo jej křehké zdraví, francouzský malíř, sochař a ke konci života také autor malovaných vystřihovánek Henri Matisse stále neztratil cit pro řemeslo.

Právě to se snaží dokázat výstava Matissových pozdních děl, z nichž některá jsou tak velká, že zabírají celé zdi. Expozice se otevřela tento týden v londýnské galerii Tate Modern, později odsud zamíří do Muzea moderního umění v New Yorku.

Čtyři Matissova díla nazvaná Modré nahotiny se tu vedle sebe ocitají poprvé od chvíle, co je umělec vytvořil na jihu Francie koncem 50. let.

“Tato díla vedle sebe stála ve studiu, ale od té doby bylo takřka nemožné je vidět pohromadě,” řekl na pondělní tiskové konferenci Nicholas Serota, ředitel galerie Tate. Podle něj jsou díla v Británii k vidění vůbec poprvé.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.