Tady jde o život, říká Marek Pokorný a na mysli má Ostravu. Podmínka pro umělecké impulzy jako stvořená.

Ale není to tak, že by se kurátor umění Pokorný cestou do práce strachoval a ven vycházel pouze za světla. Někdejší ředitel Moravské galerie v Brně, rodák ze Slovenska a pražský občan, který přišel před půl rokem do Ostravy vést nově založenou městskou galerii PLATO, je tu spokojený.

A o slezském městě, které je "emočně otevřenější a vyhrocenější", uvažuje vlastně podobně jako kdysi Jaroslav Seifert, který inspirován Petrem Bezručem napsal o zdejším "lidu", že "falše nesnáší a je zvyklý spáti v hrubém rubáši".

V symbolické rovině zůstávají i desetiletí po Bezručovi nebo Seifertovi věci na svých místech – a Pokorný, který v Ostravě pocítil silnou energii, jež v posledních letech akceleruje zdejším vyhraněným kulturním děním, srovnává.

"Brno je měšťansky vyfutrované, lidi se v něm cítí dobře, všechno je tam uhlazené a jasné," hodnotí město, ve kterém osm let vedl jednu z největších tuzemských uměleckých institucí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.