Pražská výstavní síň Mánes po nedávno dokončené rekonstrukci zatím neplánuje žádné další výstavy.

Ta první, jíž Mánes provoz koncem května po dvouleté opravě zahájil, skončila o víkendu.

"Další výstavy v hlavním sále zatím nebudou. Čekáme na druhou etapu kolaudace, musíme udělat ještě nějaké stavební úpravy," řekl v pondělí předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění, které Mánes patří, Petr Kuthan.

Výstava kreslíře a karikaturisty Ivana Steigera, která byla oproti původnímu plánu o měsíc prodloužena, skončila a zatím je jediným výstavním projektem v obnoveném Mánesu.

Podle Kuthana se v domě zatím uskuteční krátkodobé komerční akce, které náročnou rekonstrukci pomáhají splatit. Podobně se v minulých měsících ve významné pražské funkcionalistické památce konala módní přehlídka, byl v ní také předváděn vůz Ferrari California T.

Budova Mánesa by měla po rekonstrukci nabízet také kanceláře a restauraci, právě na její kolaudaci nadace čeká. Podle Kuthana se ještě musejí učinit stavební úpravy i v hlavním výstavním sále, který má být multifunkční.

Kolaudace celé budovy by podle něj měla být v září. Ani na webu nadace žádný plánovaný výstavní program není.

Bývalý předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění Petr Siegl již dříve řekl, že o výstavu v tradičním pražském galerijním prostoru mají umělci zájem, bude ale podle něj nutné, aby se na jeho provozu například s podporou sponzorů finančně podíleli.

Nadace musí kvůli rekonstrukci splácet více než stomilionový dluh. Složení výstavního programu bude mít na starosti nadace.

Ta čelí dlouhodobě kritice od části výtvarné obce za to, jakým způsobem spravuje svůj majetek. Přestože dříve měla na starosti rozsáhlý majetek, na stopadesátimilionovou rekonstrukci si musela vzít úvěr, kvůli němuž zastavila samotnou budovu Mánesa.

Podle těch, kdo vytvořili její stínovou správní radu, nadace nedostatečně zastupuje výtvarnou scénu a její správní rada není volena transparentně.

Nadace výtky odmítá, uvádí, že kritici mohou prostřednictvím nějakého spolku také do správní rady kandidovat. Tak se před květnovou volbou nových členů správní rady stalo, ale žádný z pěti kandidátů spolku Skutek zvolen nebyl.

Rada se jen zčásti obnovila, její současný předseda Petr Kuthan zasedal již v předchozí správní radě.

Nezvolením ani jednoho z kandidátů nadace prokázala nezájem o názory velké části umělců, kritiků a podporovatelů českého umění. NČVU se stává naprosto nevěrohodným reprezentantem české výtvarné obce, uvedl již dříve předseda spolku Skutek, kurátor Jiří Ptáček.