Když se Jiří Fajt s Adamem Budakem v dubnu procházeli pražským Veletržním palácem, o místních sbírkách moderního a současného umění Národní galerie mohli hovořit jen jako kunsthistorik a kurátor. Teď je vše jinak. Minulý měsíc byl Fajt po roční prodlevě uveden do funkce ředitele Národní galerie. A Budak nyní ve Washingtonu, kde tři roky působil jako kurátor renomovaného Hirshhornova muzea, začíná balit kufry. Od září se v Praze ujme nově zřízené funkce šéfkurátora Národní galerie, z níž bude nejen řídit výstavy, ale také vymýšlet reorganizaci stálých sbírek. Začne právě ve Veletržním paláci.

"Pro potřeby moderního či současného umění ta budova není nejvhodnější," přiznává HN Budak v narážce na prohlášení Jiřího Fajta, který by Veletržní palác nejraději opustil ve prospěch nové budovy, postavené přímo na míru galerie. "Do té doby je nutné palác renovovat a přijít s novou kurátorskou vizí. Budova má úžasný potenciál a různorodé prostory, s nimiž by mohli pracovat architekti a umělci s citem pro prostor," tvrdí Budak, který uplynulou dekádu strávil právě v institucích s výraznou architekturou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.