Přední francouzský architekt Jean Nouvel, autor Centra Zlatý Anděl na pražském Smíchově, představil svůj návrh nové budovy Národního muzea umění v Číně.

Ta bude v Pekingu stát nedaleko Zakázaného města a stadionu z letních olympijských her roku 2008, napsala agentura AFP.

Muzeum, které se má stát domovem kaligrafických a uměleckých sbírek od období dynastie Ming až po současnost, navrhl Nouvel jako moderní budovu.

“Jde o výsledek ročního dialogu a zkoumání ducha čínské civilizace,” uvedl Nouvel.

Podle devětašedesátiletého architekta, který je autorem budov Cartierovy nadace pro současné umění a Institutu arabského světa v Paříži či nejnověji pobočky Louvru v emirátu Abú Dhabi, má nová budova “uchránit zázračná umělecká díla na několik staletí”.

Fasáda Nouvelova muzea je koncipována tak, aby propouštěla sluneční světlo do kryté vnitřní zahrady.

Na střeše budovy se má nacházet terasa. Uvnitř pak kromě výstavních prostor budou výzkumné a vzdělávací centrum či přednáškový sál.

Nejvýraznějším z interiérů muzea má být Letní síň, jejíž zlaté stropy odkazují k tradici čínského umění. “Tento strop znázorňuje teoretický pohled na historii čínského umění a kultury od 15. století až do dneška,” uvedl architekt.

Podle něj budou ve stropě ukryty výjevy z nejrůznějších období čínské historie i malby.

O stavbě nové budovy Národního muzea umění, která má být sedmkrát větší než ta dosavadní, se v Číně začalo uvažovat roku 2012. Tehdy se vláda obrátila na Nouvela a dále architekty Franka Gehryho, Mošeho Safdieho či Zahu Hadid, aby přednesli své návrhy.

Vítězem konkurzu se vloni nakonec stal Nouvel. Ten svůj návrh představil minulý týden na tiskové konferenci v Pekingu, jíž se zúčastnil také francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius.

“Naším cílem je postavit budovu, ve které budou tvůrčí lidé moci snít a kde se umělci představí v čistším a jasnějším prostředí než jinde,” uvedl Nouvel.

Ten prý při návrhu muzea myslel na to, aby byla architektura “stejně jednoduchá jako tah štětce”.

Muzeum se podle jeho návrhu začne stavět ve spolupráci s Pekingským institutem architektonického designu, odhadované datum dokončení zatím není známé.