Na trhu se současným uměním se loni poprvé uskutečnily transakce za více než dvě miliardy dolarů, tedy v přepočtu 42,8 miliardy korun.

Napsala to agentura AFP s odvoláním na pařížskou organizaci Artprice, která vede největší světovou databázi děl současného umění. V úterý vydala ročenku.

Vyplývá z ní, že autory tří vloni nejdráže prodaných děl byli Američané: Jean-Michel Basquiat, jenž zemřel roku 1988, Jeff Koons a Christopher Wool. Za díla těchto tří umělců sběratelé a investoři utratili dohromady 436 milionů dolarů.

Od loňského července se současného umění, ke kterému Artprice zařazuje díla všech autorů narozených po roce 1945, prodalo celkem za 2,046 miliardy dolarů. To představuje meziroční nárůst o 40 procent.

Podle šéfa Artprice Thierryho Ehrmanna se loni objevily také nové trendy. Například přestává platit, že na aukcích je zájem pouze o již zesnulé tvůrce.

„Na aukcích chtějí poprvé nabízet svá díla také mladí umělci,“ uvedl Ehrmann.

Jednotlivá díla se nejdráže stále prodávají ve Spojených státech, v celkovém podílu na trhu už ale vede Čína. Tam se vloni odehrálo 40 procent transakcí v celkové hodnotě 811 milionů dolarů.

Ve Spojených státech to bylo pouze 752 milionů.

Stoupl také počet jednotlivých děl, která se prodávají za vysoké částky. Letos mezi ně patřila zejména socha Balloon Dog od Jeffa Koonse, která byla na loňské aukci Christie’s v New Yorku vydražena za 58,4 milionu dolarů. Koons se tak stal nejdražším žijícím umělcem.

Za 23 milionů dolarů bylo pak loni v Hongkongu prodáno dílo Poslední večeře od čínského umělce Ceng Fan-č‘.

Mezi další díla prodaná za vysoké částky Artprice řadí obraz od skotského malíře Petera Doiga, díla od amerického fotografa a malíře Richarda Prince a také od německého výtvarníka Martina Kippenbergera, jenž zemřel roku 1997.

Kromě nich rovněž tři práce těchto čínských umělců: Luo Čung-li, Čchen I-fej a Čang Siao-kang.