Indický sochař Anish Kapoor začal zřejmě jako první umělec na světě používat nový druh černé látky zvané Vantablack. Ta ve viditelném spektru pohlcuje až 99,95 procenta světla.

Sám Kapoor ji v nedávném pořadu BBC popsal jako "tak černou, jaké musejí být černé díry".

Látku, složenou ze supertenkých uhlíkových nanotrubic, chce sochař využít v prostoru.

"Představte si například pokoj, jehož stěny i strop budou touto černou obalené. Jakmile do něj vkročíte, přestanete vnímat, kde jste a kým jste, a spolu s orientací ztratíte pojem i o čase," popsal Kapoor.

Podle něj by takový zážitek mohl v lidech vyvolat emocionální reakci, na niž ještě člověk není zvyklý.

"S Vantablack pracujeme, odhaduji, že nám bude trvat už jen pár měsíců, než budeme látkou moci třeba právě potáhnout pokoj," dodal.

Látku Vantablack představila společnost Surrey NanoSystems letos v červenci.

Objekt, který se tímto materiálem potáhne, prý ztrácí tvar i kontury a lidskému oku se jeví pouze jako díra v prostoru. "Je tak černá, že ji skoro nevidíte, protože se od ní neodráží světlo. Působí jako z jiného světa," řekl v pořadu Kapoor.

Ten složení látky připodobňuje k hustému lesu. "Představte si les složený ze stromů, které jsou tisíckrát větší a vyšší, a rostou tak blízko vedle sebe, že světlo nemá, jak se k nim dostat."

Kapoor s netradičními kovovými materiály pracuje dlouhodobě, často také vytváří díla, která se pohybují na hranici optických iluzí či mají výraznou texturu povrchu.

"Vždy pro mě byl důležitý vztah mezi tím, jakou látku umělec použije a jaký dojem tím v člověku vyvolává," připomněl sochař.

Ten tvrdí, že tři desítky let různými malířskými či sochařskými technikami usiloval o vytvoření předmětu, který jako by nebyl.

"A teď se zničehonic objevila látka, která byla sice vytvořená za jinými účely, ale může posloužit i nám," dodal Kapoor v narážce na původní plány NanoSystems.

Firma chce totiž látku využít hlavně k maskování vojenských letadel či k potlačení světla, které proniká do dalekohledů při pozorování noční oblohy.