Televizní taneční soutěž celebrit, v Česku známá z České televize pod názvem StarDance...když hvězdy tančí, je nejen nejúspěšnějším exportním formátem britské BBC, ale také patrně nejsledovanějším světovým pořadem napříč všemi žánry. Podle ekonomického časopisu Television Business International (TBI) předstihl dokonce takové globální trháky jako jsou seriály Zoufalé manželky nebo Ztraceni.

Pořad vysílají podle britského listu The Independent televize ve 38 zemích, včetně například Austrálie nebo Dánska, kde si dokonce zatančila premiérova manželka. Soutěž dokáže zaujmout publikum bez ohledu na jeho kulturu, víru a společenskou třídu. Hitem se klání stalo i v Brazílii zblázněné do samby a ve vlasti tanga Argentině. Čína, kde je soutěž známá pod poetickým názvem Zázraky tanečních kroků, jedná o vysílání dalších třech sérií. V Indii plánují třetí pokračování.


Podívejte se na FOTO z české soutěže StarDance

Ve USA sice není soutěž na celonárodní úrovni na špici, ale ve velkých městech jako je Chicago a Los Angeles se stále drží na vrcholu. Právě v USA, konkrétně v kanceláři viceprezidentky televize ABC Andrey Wongové, padlo rozhodnutí, jež katapultovalo StarDance ke světové slávě.

Wongová, která je jednou z nejvlivnějších osobností televizního průmyslu, i přes počáteční pochyby posvětila odvysílání soutěže. "Jsem si plně vědoma, že to může vypadat jako ta nejbláznivější show, o jaké kdo v USA kdy slyšel," řekla Wongová poté, co s BBC podepsala smlouvu na milion liber. Nicméně dala prý na svůj proslulý čich na senzace. První sérii viděli američtí diváci v roce 2005.

Média a jiné případy:

Spásný nápad pro BBC 

Myšlenka taneční soutěže slavných osobností napadla tehdejší členku vedení BBC Feniu Vardanisovou v roce 2002, kdy BBC těžce hledala nové formáty zábavných pořadů.

Na BBC One se klání celebrit s profesionálními tanečníky poprvé objevilo v roce 2004. Show se okamžitě stala hitem, i když někteří tvrdí, že opravdovým trhákem se dala nazývat až od třetí série v roce 2005, kterou vyhrál hráč kriketu Darren Gough (druhá série byla odvysílána rovněž v roce 2004). Tehdy prý tanec v televizi přitáhl poprvé k obrazovkám i muže.

Program má několik pilířů, kterým vděčí za svou popularitu na celém světě. V době svých začátků zaplnil hlad po něčem stylovém, slavnostním, líbil se všem generacím a byl srozumitelný. Byl též interaktivní - dával divákům pocit, že něco kontrolují, ačkoli vyloučení tanečníků nebylo úplně v jejich moci - a především nebyl nikdy hloupý. "Účastníky nikdy nikdo nezesměšňuje a vždy se má za to, že ze sebe vydávají maximum," řekl Colin Jarvis, ředitel mezinárodních formátů BBC. Oříškem se sice staly USA, ale i tam se po odvysílání první řady pořad postupně chytal.

V Británii šestá řada 

Většině původních pořadů předvídají mediální odborníci životnost do deseti let. V Británii nyní běží už šestá řada soutěže. "Pořad budeme vysílat tak dlouho, dokud se najdou celebrity ochotné soutěžit. Máme stále více lidí, kteří se chtějí účastnit, nepotřebujeme je přesvědčovat," uvedl Jarvis.

Česká televize vysílá už třetí ročník StarDance. Soutěž třetí rok po sobě patří k nejsledovanějším programům podzimu. První díl loňské druhé série vidělo 1,401 milionu diváků. Letos to bylo dokonce 1,65 milionu. Minulou sobotu jako první opustil soutěž zpěvák Bohouš Josef s partnerkou Lenkou Tvrzovou. Horkými favority na vítězství jsou podle bookmakerů herečka Zuzana Norisová s partnerem Janem Klimentem. Finále se bude konat 20. prosince.