Do nové Národní technické knihovny (NTK) se dnes začnou stěhovat fondy z Klementina. V sídle Národní knihovny totiž Státní technická knihovna, jejíž fondy především nová budova pojme, dosud sídlila.

V budově v Praze Dejvicích již jsou další knihy přivezené z mimopražských depozitářů a zkušební provoz by měl začít pravděpodobně 1. srpna. Plně by se knihovna měla zprovoznit 9. září.

S více než 1,5 milionem svazků má být NTK největším pramenem technické literatury z oblasti aplikovaných přírodních a společenských věd v České republice. NTK vznikla na Flemingově náměstí podle návrhu studia Projektil a téměř v tichosti vedle vzrušených debat o nové budově Národní knihovny. Budova přišla na 2,25 miliardy korun a o její provoz se bude starat 170 zaměstnanců.

Před devíti roky rozhodla vláda o výstavbě nové budovy. Architektonická soutěž na budovu Národní technické knihovny byla uzavřena v lednu 2001. Zvítězil projekt studia AK architekti. Stavba byla zahájena před třemi roky, hrubá stavba byla předána loni v prosinci. Pro námitky vůči výsledkům výběrového řízení na stěhování knih a vybavení z Klementina do Dejvic se otevření plného provozu přesunulo z chystaného začátku června na 9. září, kdy bude knihovna slavnostně otevřena.

Související