Dlouholetý ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma pravděpodobně k 1. červenci skončí ve své funkci. Šéf galerie je podřízen řediteli České filharmonie. Tím se právě 1. července stane na základě konkurzu Vladimír Darjanin a s Nedomou nepočítá. Darjanin informaci nepotvrdil ani nevyvrátil, svůj nový management chce představit 24. června. Na místo jejího ředitele Darjanin chce údajně jmenovat historičku umění a odbornici na české umělecké sklo Sylvu Petrovou.

"Je sice pravda, že jsem tu šestnáctý rok, ale díky principu kontinuity a soustavné práce se nám podařilo vybudovat galerii její renomé," řekl Petr Nedoma serveru iHNed.cz. Darjanin své plány sdělil Nedomovi před dvěma dny. "Nejsem naštvaný, protože v naštvanosti člověk dělá chyby, ale věřím, že jednám správně," popisuje Nedoma svoji reakci na Darjaninův plán nahradit jej Petrovou. "Představil jsem Darjaninovi výstavní plán galerie až do poloviny roku 2012, právě jsme se nadechli k dalšímu kroku a chtěli jít zas o úroveň výš," popisuje Nedoma a vyjmenovává významné umělce, které v galerii plánuje uvést. Přiznává, že jej chystané odvolání mrzí.       

Česká filharmonie i Galerie Rudolfinum sídlí obě v novorenesanční budově Rudolfina na vltavském nábřeží, galerie spadá pod filharmonii, příspěvkovou organizaci ministerstva kultury; ministerstvo financuje přímo i galerii. Galerie vznikla v roce 1994, Nedomu jako jejího ředitele tehdy jmenoval ministr. Později byl ředitel galerie podřízen řediteli orchestru.

Nedoma z Galerie Rudolfinum vybudoval významnou instituci pracující stylem kunsthalle, tedy pořádáním jednotlivých dočasných výstav, nikoli budováním sbírek. Za 15 let existence si galerie vydobyla pevné místo na tuzemské výtvarné scéně. Zaměřuje se na současné umění světové i české, snaží se hledat nové souvislosti v díle umělců již známých nebo výtvarníků mladých, případně dosud opomíjených.

Prezentací světové výtvarné scény v individuálních i kolektivních projektech galerie doplnila výstavní činnost nejen v Praze, ale i v celé České republice. Galerie za celou dobu svého působení neskončila s minusovým rozpočtem, je hojně navštěvovaná.

 

Související