Strojírenská společnost Vítkovice zakoupila další dva obrazy ze sbírky předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Za dílo Antonína Hudečka a rakouského malíře Antona Faistauera zaplatila v londýnské aukční síni Sotheby's přes 2,5 milionu korun. Obě plátna uvidí veřejnost v září na výstavě Ostrava? v rámci kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Společnost získala Hudečkovu olejomalbu Potok na podzim, jejíž vyvolávací cena byla kolem 15.000 liber (453.000 korun), a Faistauerovy Domy ve svahu s dvojnásobnou vyvolávací cenou. Obě díla byla převezena do Ostravy a stala se součástí interiéru zrekonstruovaného Rothschildova zámečku v Ostravě-Vítkovicích.

Jde už o druhou dvojici obrazů z Federerovy sbírky, které se vracejí zpátky do Ostravy. Na konci února Vítkovice vydražily akvarel Hermanna Maxe Pechsteina a drobný olej malíře Lessera Uryho. Tato díla a dalších 16 musela ostravská Galerie výtvarného umění vydat před dvěma lety na základě soudního rozhodnutí Federerovým dědicům v Kanadě.

Obrazy získané v únoru mohla veřejnost vidět na výstavě Sváry zření v ostravské galerii. "Nově získané oleje chceme ponechat až pro velkou výstavu Ostrava? v polovině září," uvedl generální ředitel společnosti Jan Světlík. Do té doby budou uloženy v Rothschildově zámečku, který byl v minulosti sídlem společnosti a Federer v něm měl mimo jiné svou sbírku obrazů.

Židovský průmyslník Federer byl ředitelem Vítkovických železáren, které mají stoosmdesátiletou tradici, od roku 1932. Z Československa uprchl před nacisty v březnu 1939 a odvezl si deset nejcennějších obrazů. Ostatní tehdy zabavili nacisté.

Související