Autoportrét Andyho Warhola, který prý majitelka ukrývala 42 let ve skříni, byl ve středu večer vydražen v newyorské aukční síni Sotheby's za 6,1 milionu dolarů (asi 103,7 milionu korun). Za více, než se očekávalo, se prodal také Warholův obraz s dolarovými bankovkami, a to za 43,7 milionu dolarů (asi 742,9 milionu korun).

Autoportrét daroval umělec v roce 1967 tehdejší studentce Cathy Nasové, která mu pomáhala s chodem ateliéru. Žena prý obraz zasklila a schovala do skříně. "Jsem ohromena. Je to fantastické, že jsem měla právo na těch 15 minut slávy," řekla k aukci, jejíž pořadatelé původně odhadovali cenu autoportrétu na maximálně 1,5 milionu dolarů.

Peníze, ty miluji nejvíce

Známé velké plátno s dolarovými bankovkami vzniklo, když Warholovi jedna přítelkyně řekla, aby namaloval to, co miluje na světě nejvíce. Obraz překonal čtyřnásobně odhady a stal se druhou nejvyšší cenou, za jakou kdy bylo vydraženo nějako Warholovo dílo, napsala agentura AP.

Americký malíř, grafik, filmový tvůrce, autor a vůdčí osobnost americké větve pop artu se narodil jako Andrew Warhola v Pittsburghu rusínským přistěhovalcům, kteří se přistěhovali z rakousko-uherské vesničky Miková (dnes severovýchodní Slovensko). Přesné datum jeho narození není zcela jasné. V pramenech lze najít několik údajů, které se vztahují k letům 1928-1931. Zemřel v New Yorku v roce 1987.

Trh s uměním zaznamenal pokles během celosvětové krize, ale dražební síně Sotheby's i Christie's uvádějí, že podzimní prodeje naznačují mírné zotavení.

Velkých částek dosáhly ve středu i desítky děl dalších novodobých umělců a dražba skončila podle AP na překvapivé celkové výši 134,4 milionu dolarů. "Spotřebitel se začal vracet ke svým zvykům a od května jsme v tomto směru svědky určitého zrychlení," řekl ředitel oddělení současného umění aukční síně Sotheby's Tobias Meyer.

Související