Ve věku 67 let zemřel v sobotu v Praze český umělecký fotograf Jan Reich. ČTK to bez bližších podrobností sdělila prezidentka soutěže Czech Press Photo Daniela Mrázková.

Jan Reich byl jedním z posledních klasiků české fotografie, který fotografoval černobíle na velkoformátový deskový přístroj. Je považován za představitele krajinářské a městské fotografie.

Narodil se 21. května 1942 v Praze. V roce 1959 maturoval na jedenáctileté střední škole, poté pracoval jako stavební dělník, rekvizitář, osvětlovač, dělník v cirkuse Evropa a Cirkuse Kludských, ale především jako fotograf.

V letech 1965 až 1970 studoval FAMU v Praze, obor výtvarné fotografie. V roce 1968 emigroval do Francie, kde pobyl devět měsíců, nakonec se vrátil zpět do tehdejšího Československa.

Byl nucen si vydělávat produkcí barevných pohlednic Prahy. Po několika letech si koupil dům na venkově a začal se věnovat krajinám, interiérům a venkovským lidem. Od roku 1970 byl profesionálním fotografem.

Umělec, který občas vystavoval se sdružením Český dřevák (pojem dřevák znamená skříňový fotoaparát), vytvořil řadu fotografických cyklů, například Slovensko (1964), Cirkus (1964 - 1965) nebo Paříž (1969 - 1970). Významný je Reichův cyklus Mizející Praha (1971 - 1974), soubor fotografií, kde zachytil pražská zákoutí, která znal již z dětství.

Fotografie mají velkou dokumentaristickou hodnotu zachycených míst (Libeň, Holešovice, Smíchov), která se do dnešní doby nezachovala. V cyklu Bohemia (2005) představil Reich českou krajinu.

Poprvé Reich samostatně vystavoval v roce 1971 v pražském Činoherním klubu. Po roce 1989 své fotografie představil i v různých Českých centrech v zahraničí, vystavoval v Paříži, Tokiu, Berlíně či Nizozemsku.

Zúčastnil se více než stovky společných výstav. Je zastoupen ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerii v Brně, Centra George Pompidou v Paříži, The University of Texas v Austinu nebo The museum of Fine Arts v Houstonu.

Kniha jeho fotografií Vltava a Praha získala v roce 2001 ocenění Nejkrásnější fotografická kniha vyhlašované Svazem českých fotografů a časopisem Revue a v soutěži magazínu Fotografie ocenění jako nejlepší místopisná nebo turistická publikace. Publikace Mizející Praha získala v roce 2006 cenu Magnesia Litera.

Související