Půl milionu švýcarských franků (asi 8,68 milionu korun) utratil na aukci v Basileji nový majitel za dopis, který v roce 1823 napsal skladatel Ludwig van Beethoven. List slavného komponisty, o němž se mluví jako o druhé závěti, získal za tuto rekordní sumu sběratel z Německa. Podle agentury DPA to uvedla firma J.F. Stargardt, která obchoduje s písemnostmi a aukci spolupořádala.

Ve vydraženém dopise píše Beethoven svému právníkovi, že své jmění odkáže svému synovci Karlovi. Není to komponistova konečná poslední vůle. List se označuje za skladatelovu "druhou závěť".

Jeho cena se odhadovala na 180 tisíc franků (asi 3,13 milionu korun). Nový majitel ho nyní získal za dosud nejvyšší cenu, kterou kupec za Beethovenův dopis kdy dal.

Na aukci se dražily i další cenné písemnosti. Soukromá sbírka ze Švýcarska se rozrostla o dopis Franze Kafky, který slavný pražský židovský spisovatel adresoval Maxu Brodovi. Nový vlastník za list zaplatil 125 tisíc franků (asi 2,17 milionu korun).

Jeden německý institut zase za 75 tisíc franků (asi 1,3 milionu korun) pořídil fragment dopisu kazatele a reformátora Martina Luthera z doby kolem roku 1517. V tomto roce Luther přišel se svými reformačními tezemi.

Související