Leopoldovo muzeum ve Vídni umožní v pátek a sobotu k 20. výročí sametové revoluce návštěvníkům z Česka a Slovenska vstup zdarma. Čechům a Slovákům stačí, když se prokážou pasem nebo občanským průkazem. Oznámilo to oddělení muzea pro kontakt s tiskem a veřejností.

Leopoldovo muzeum se nachází ve velkém muzejním areálu MuseumsQuartier nedaleko bývalého císařského zámku Hofburgu a zaměřuje se na díla moderny, secese a expresionismu. Vedle obrazů nejznámějších malířů této epochy, jako byli Egon Schiele, Gustav Klimt, Kolo Moser, Oscar Kokoschka či Edvard Munch, se zaměřuje i na výtvory vídeňských uměleckořemeslných dílen.

Návštěvníci se mohou těšit i na významné aktuální expozice. Jedna například zahrnuje více než 200 mistrovských děl umělců od Muncha přes Ensora, Goyu až po Alfreda Kubina.

Další výstava je rozsáhlá retrospektiva norského expresionisty A.W. Johannessena. Expozice Bambus, plechovka a tykve představuje pozoruhodné dětské hračky z Afriky, Asie a Latinské Ameriky ze sbírky Fritze Truppa.

Leopoldovo muzeum má největší expozici obrazů Egona Schieleho a dalších děl vídeňského umění z období kolem roku 1900 s pracemi Gustava Klimta, Kolo Mosera a Oskara Kokoschky.

Otevírací doba muzea je od deseti do osmnácti hodin.

Související