Letité přetahování o slavný Picassův obraz Piják absintu, který má nadace muzikálového skladatele Andrewa Lloyda Webera, skončilo. Potomci berlínského židovského bankéře Paula von Mendelssohna-Bartholdyho, jemuž malba před válkou patřila, se díla vzdali. V Berlíně to podle tiskových agentur řekl historik Julius Schoeps, který rodinu zastupuje.

Cena obrazu se odhaduje asi na 60 milionů dolarů (více než miliarda korun). Zprávy o případném vyrovnání mezi nadací a bankéřovou rodinou se na veřejnost nedostaly. Podle některých médií ale nadace potomkům vyplatila přes 50 milionů dolarů (přes 912 milionů korun).

Portrét Angela Fernándeze de Soto známý jako Piják absintu vytvořil španělský malíř Pablo Picasso ve svém modrém období v roce 1903. Mendelssohn-Bartholdy ho měl ve své sbírce, než ho krátce před svou smrtí v roce 1935 musel stejně jako jiné obrazy kvůli pronásledování nacisty pod tlakem prodat. Lloyd Weber koupil dílo v polovině 90. let za 29 milionů dolarů.

Když se obraz v roce 2006 dostal do aukce, vypukla aféra a v novinách se objevily palcové titulky. Historik Schoeps, který bankéřovy potomky zastupuje a šéfuje postupimskému Mendelssohnovu centru, totiž pohrozil žalobou. Aukční síň Christie's pak musela portrét z dražby stáhnout. 

Bankéřovi potomci se v minulosti už přeli o jiné dva Picassovy obrazy s Muzeem moderního umění (MoMA) a Guggenheimovým muzeem. Požadovali jejich vrácení.

Muzea ale práce odmítala vydat a šla k soudu. Loni počátkem roku se obě strany u newyorského soudu dohodly.

Bankéř Paul von Mendelssohn-Bartholdy byl synovcem slavného skladatele Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Patřil k potomkům osvíceneckého filozofa Mojžíše Mendelssohna.