Národní galerie v Praze nabídne o víkendu vstup zdarma do svých expozic. Lektorská oddělení navíc připravila bohatý doprovodný program. NG tak chce oslavit 214. výročí svého založení (5. února 1796).

Vedle stálých výstav si návštěvníci budou moci prohlédnout například díla finalistů soutěže mladých umělců NG 333 ve Veletržním paláci.

Akce se týká i dalších budov, které patří Národní galerii. Třeba v Klášteře sv. Anežky České, kde se nachází stálá expozice o středověkém umění v Čechách, budou připraveny komentované prohlídky. Návštěvníci se dozvědí více o Vyšebrodském oltáři, o votivní desce Jana Očka z Vlašimi nebo o dvorním malíři císaře Karla IV. mistru Theodorikovi.

Komentované prohlídky se chystají také ve Šternberském paláci, kde se nachází výstava o evropském umění od antiky po baroko. V suterénu Schwarzenberského paláce se otevře archeologická expozice.

Od 11:00 do 16:00 každou hodinu palác zdarma nabídne přednášku o významných umělcích, třeba o Karlu Škrétovi nebo Matyáši Bernardu Braunovi. Celý program lze nalézt na webových stránkách galerie.

Související