Vnuk Alfonse Muchy John má v případě výstavby nového pavilonu pro Slovanskou epopej na Letné dojednaného soukromého investora. Ten by zaplatil jak stavbu, tak provoz pavilonu, sdělil ČTK Mucha.

Praha tento týden s vnukem Muchy jednala. Zatímco metropole by Slovanskou epopej ráda viděla na Vítkově, Mucha by ji chtěl raději na Letné. Mucha městu také předložil nové studie pro umístění pavilonu na Letné a v Těšnově.

Peníze pro Prahu

Vstup soukromého investora by mohl projektu pomoci. "Tím by se významně ušetřily peníze z pokladny magistrátu a mohly by se použít na další projekty určené pro rozvoj Prahy," tvrdí Mucha.

Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS) tento týden Muchovi navrhl umístění pavilonu pro epopej na Vítkově. "Podle územního plánu je tato varianta jedna z mála možných," řekl ČTK Pecha.

Město si prý nechalo vypracovat studii pouze pro tuto lokalitu, podle Muchy se ale obě strany už dříve dohodly, že se vypracují studie i pro Tešnov, Letnou a Staroměstské náměstí.

"Až po vypracování studií se mělo vybírat nejadekvátnější místo a nejdůstojnější objekt," tvrdí Mucha. Pecha tedy Muchovi slíbil, že město prověří ještě umístění pavilonu na Letné, o které Mucha usiluje.

Mucha v rozhovoru v dnešním vydání deníku E15 řekl, že Vítkov nezavrhuje, slíbený mecenáš by ale tuto variantu financovat nechtěl, údajně je pro něj místo špatně dostupné. Náklady na pavilon odhaduje Mucha na 400 až 500 milionů korun.

Město také navrhovalo, že by se v novém pavilonu mohly konat i jiné výstavy. To se ale Muchovi nelíbí. "To je naprosto neakceptovatelné. Epopej má být umístěna samostatně, rozhodně nemá být doprovázena jinými výstavami," uvedl Mucha.

John Mucha vznik nové galerie pro Slovanskou epopej srovnává například s muzeem Vincenta van Gogha v Amsterdamu. "To navštívil snad každý Nizozemec a každý turista, který v Amsterdamu strávil více než jeden den," uvedl Mucha.

Muchova deadline: 2015

O umístění epopeje, která je desítky let vystavena v moravskokrumlovském zámku, se prý na pražském magistrátu zajímala také nevlastní sestra Johna Muchy Jarmila Mucha Plocková. Té by se podle MF DNES naopak vystavení epopeje na Vítkově líbilo.

Alfons Mucha daroval cyklus 20 pláten s náměty ze slovanské historie Praze s tím, že pro ně vystaví novou budovu. Muchův vnuk by novou galerii v Praze rád viděl do roku 2015. Pokud se tak nestane, připouští, že by mohl začít jednat i s jinými městy v Česku.

Epopej je umístěna přes 45 let v krumlovském zámku. Moravský Krumlov má obrazy Slovanské epopeje od Prahy půjčené, Praha smlouvu o výpůjčce už několikrát prodloužila.

Související