Nájemce v pražské Galerii Václava Špály na Národní třídě asi skončí ke konci března. Chybí mu peníze na provoz. Navrhuje proto předčasné ukončení smlouvy, radnice není proti. Novinářům to dnes řekl starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). Galerii provozuje reklamní agentura Semma, která vyhrála konkurz v roce 2007.

Starosta slibuje, že radnice chce činnost galerie pod jiným nájemcem zachovat. Plánuje proto co nejrychleji vypsat nové výběrové řízení. Dvořák chce, aby se na výběru podílela stejná komise jako před dvěma lety.

Nový provozovatel by mohl být znám ještě před odchodem toho současného. Galerie by tak měla být mimo provoz pouze krátkou dobu, dokud nájemce nesestaví nový plán výstav.

Město ocenilo upřímnost

Výstavní prostory v současné době stále patří Bytovému podniku Prahy 1 - státnímu podniku v likvidaci. Radnice se již několik let snaží o její převod do svého vlastnictví.

Potřebná smlouva by měla být podle starosty podepsána v pátek, v pondělí by se tak majitelem prostor měla stát Praha 1. O výpovědi a dalším nájemci tak bude rozhodovat již městská část.

Firma Semma má nájemní smlouvu do roku 2017. Společnost navrhla její ukončení dohodou k 31. březnu, protože nemůže pro svou činnost nalézt dostatek peněz. Dvořák s takovým ukončením smlouvy souhlasí. Nájemce podle něj dosud vždy platil včas.

"Nemyslím si, že by městská část takového nájemce, který včas upozornil na své možné problémy, měla týrat a s výpovědí nesouhlasit," řekl.

Poté, co veřejnost zjistila potíže galerie, začaly vznikat iniciativy, které žádají zachování tohoto tradičního výstavního prostoru. Představitelé Prahy 1 slibují, že galerie bude na Národní třídě i nadále fungovat.

"Budeme hledat takového nájemce, který se co nejvíce přiblíží duchu, idejím a odkazu historie Špalovy galerie a budeme garantovat, že Špálova galerie nesejde z té mnohaleté cesty," řekl starosta.

Galerie pojmenovaná po známém českém malíři vznikla v roce 1957. Největší slávu zažila v letech 1965 až 1970, kdy ji kurátorsky vedl Jindřich Chalupecký. V 70. a 80. letech se ve Špálově galerii konaly výstavy oficiálního umění, které byly pro totalitní režim přijatelné.

Galerii uškodilo volné pronajímání

Po roce 1989 se do galerie vrátil kvalitní program. Od poloviny 90. let měl galerii pronajatou kurátor Jaroslav Krbůšek a do roku 2002 byla pod jeho vedením stále progresivní výstavní síní.

Poté mu však Nadace Český fond umění, jež měla dům pronajatý od bytového podniku v likvidaci, dala výpověď a zajišťovala program sama. Nadace se nesoustředila na koncept výstav, ale galerii volně pronajímala. Umělecká obec proti úpadku galerie protestovala, ale teprve v roce 2007 byl vyhlášen konkurz na nového nájemce.

Agentura Semma za více než dva miliony prostory Špálovy galerie zrekonstruovala, nájem platí přes 650 tisíc korun ročně. Semma poskytuje galerii finanční zázemí, program zajišťuje výstavní rada. Semma plánovala galerii vrátit její někdejší věhlas a vedle českých autorů chtěla zvát i významné zahraniční umělce.

Za dva roky podle radnice uspořádala 16 výstav a tři externí projekty. Galerii za tu dobu navštívilo více než 10 tisíc lidí.