Legendární zpěvák Bob Dylan jednou zpíval o tom, jak hezké by bylo, kdyby namaloval svoje mistrovské dílo. Nyní mají jeho fanoušci a sběratelé šanci vidět dvanáct Dylanových originálních pláten a koupit si je na výstavě, jež byla otevřena minulý víkend v Londýně.

Obrazy vycházejí z kreseb, které pořídil zpěvák a skladatel na svých cestách v letech 1989 až 1992.

"Strašně moc cestuje, pozoruje lidi a toto jsou výsledky jeho pozorování. Každý z těchto obrazů vypráví příběh," řekl Paul Green, prezident prestižní londýnské galerie Halcyon, kde je výstava instalována.

Dylanovo umění už bylo vystavováno dříve, ale tyto práce z posledního období nebyly dosud k vidění a nabízí se první příležitost koupit si originální Dylanovu práci.

Nejlevnější dílo za téměř 3 miliony

Pro průměrného Dylanova fanouška mohou být ale ceny nedostupné. Nejlevnější obraz nazvaný Dad´s Restaurant má hodnotu v přepočtu 2,8 milionu korun.

Nejdražší jsou dva obrazy Train Tracks za 13,4 milionu korun. Green vysvětlil, že Dylan se inspiroval svým zážitkem, kdy ho jednou v noci v hotelovém pokoji probudil projíždějící vlak.

Kritikové Dylanův styl přirovnávají k Degasovi, Van Goghovi, Toulouse-Lautrekovi a Matissovi.

"Myslím, že je to skutečně hodnotné dílo. Kreslí celý svůj život. Je to umělec v každém smyslu toho slova," řekl Green.
Profesor Maurice Cockrill z Královské akademie hodnotí jeho umělecký styl jako energický a oceňuje zářivost a průsvitnost barev.

Sám Dylan se k výstavě vyslovil svým typicky lakonickým stylem: "Načrtl jsem si jen to, co mě zajímá, a pak jsem to nakreslil. Řady domů, rozsáhlé sady, stromořadí, může to být cokoli. Mohu to změnit v drama života i smrti." Na dalších kresbách je zachycena kavárna na chodníku, byt v New Yorku, žena plných tvarů stojící u baru.

"Často je zobrazena osamělost. Velmi často na obraze není nikdo," řekl Green.

Dylanovy malby se objevily na veřejnosti poprvé koncem 60. a počátkem 70. let, kdy navrhl obal na album Music from Big Pink své někdejší doprovodné kapely The Band a pro svá vlastní alba Self Portrait a Planet Waves.

Národní muzeum v Dánsku ještě letos uspořádá velkou výstavu jeho kreseb a obrazů. V září budou v galerii Halcyon představeny obrazy z jeho takzvané Brazilské řady (Brazil Series), kterou vytvořil během turné po Jižní Americe v roce 2008.

Dylan s Obamou v Bílém domě

Londýnská výstava je další událost, která potvrzuje přetrvávající fascinaci Dylanem, jemuž je nyní 68 let. V úterý v noci hrál před americkým prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě na koncertě věnovaném hudbě hnutí za občanské svobody. Bylo to jedno ze stovek představení, která pořádá v rámci svého dvacetiletého Nekonečného turné (Never Ending Tour).

Za své texty byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu a získal jako první rockový hudebník v historii Pulitzerovu cenu za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu. Světoznámý režisér Martin Scorsese natočil o jeho kariéře dokumentární film.

Jeho poslední čtyři originální alba Time Out of Mind, Love and Theft, Modern Times a Together Through Life, zaznamenaly velký úspěch u kritiků i obchodníků. Dylan tvrdě pracuje. Když nepracuje, chce dělat něco jiného," řekl Green.

Související