Britské národní muzeum moderního umění Tate Modern v Londýně si ve středu připomene 10. výročí svého vzniku.

Úspěšnou existenci, která přilákala více než 45 milionů návštěvníků z celého světa, oslaví řadou akcí, podle pořadatelů zde bude umělecky zastoupeno i Česko. Akce budou v duchu tradic muzea volně přístupné, v pátek a v sobotu zůstane galerie otevřena do půlnoci.

Pětidenní oslavy začnou ve středu průvodem 150 žáků od Borough Market ke galerii Tate Modern, která se stala oblíbeným cílem školních výletů. Na závěr průvodu se děti setkají s umělci a společně rozkrájí dort. Do neděle se pak uskuteční koncerty a výstava více než 70 umělců z Londýna, Šanghaje, Prahy, Soulu, New Yorku, Berlína a dalších koutů světa.

Podle tiskového sdělení k oslavám Tate Modern se na nich podílí několik desítek nezávislých uměleckých organizací včetně skupiny Tranzit v Praze. Tranzit je podle svých internetových stránek dlouhodobá iniciativa zaměřená na realizaci projektů současného umění ve střední Evropě. Podporuje lokální umělecké a teoretické aktivity.

Galerie se nachází v budově původní elektrárny Bankside, která byla postavena ve dvou etapách v letech 1947 a 1963 a byla vyřazena z provozu v roce 1981. Po rekonstrukci byla otevřena jako galerie 12. května 2000 a stala se velmi populární pro obyvatele i návštěvníky Londýna. Vstup do galerie je volný.

Centrem muzea je Turbínová hala, kde se nacházel generátor původní elektrárny. Je vysoká sedm poschodí a má plochu 3 400 metrů čtverečních. Mezi umělce, kteří zde vystavovali, patří podle Wikipedie Louise Bourgeoisová, Juan Muñoz, Anish Kapoor, Ólafur Elíasson, Bruce Nauman a Rachel Whitereadová.

Související