Autobiografický román, jehož začátek už má hotový, chce do roka napsat nejznámější český fotograf Jan Saudek. Pokud se mu to podaří, splní si svůj sen. Počítá také s tím, že i nadále bude malovat a fotografovat.

Například v pátek do jeho ateliéru dorazí běžecké kvarteto, které získalo medaile ve štafetě na zimní olympiádě ve Vancouveru. Saudek pro ně sehnal kostýmy mušketýrů. Řekl to včera novinářům před zahájením své výstavy fotografií v Plzni.

"Napsal jsem už dvě knížky, vyprodaly se, tak bych zkusil napsat román, je to můj sen. Samozřejmě nemohu psát nic jiného než to, co jsem prožil. Nápad mám, ale neprozradím ho," uvedl.

Odtajnil však, že ještě nikdy nebyl ve světové literatuře použit model, kdy na jedné stránce by byl pozitivní pohled na věc, na druhé "škarohlídský".

"Už mám začátek a to je důležité. Za rok by to mělo být hotovo. Zatím jsem na mateřské, tak jsem dobře hmotně zabezpečen a teď dokonce slyším, že se mateřská bude zvyšovat," dodal fotograf.

Nejenže zahajoval v Plzni svou výstavu, ale také oslavil pětasedmdesátiny. Jako dárek by si přál ještě jednou tolik let. "To je samozřejmě nemožné, ale budu-li tady do chvíle, kdy moje nejmenší děti půjdou do školky, tak budu velmi šťasten," dodal.

Saudek stále fotografuje a aktuálně si pro českou medailovou štafetu z olympiády vypůjčil mušketýrské úbory, kordy a čtveřici sportovců bude v pátek fotit jako čtyři mušketýry. Právě fotografování slavných sportovců, herců, režisérů a podobně tvoří část jeho novější tvorby.

Mnoho z jeho snímků známých osobností, a to i dosud nikde nevystavovaných, nyní představuje v Západočeském muzeu v Plzni. Návštěvníci uvidí mimo jiné olympijskou vítězku, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou s kolečkovou bruslí na noze, hudebníka Petra Hapku jako karbaníka, rozkročenou zpěvačku Báru Basikovou s mečem, oštěpařku Barboru Špotákovou, desetibojaře Romana Šebrleho či skupinu Monkey Business v tureckých úborech.

V Plzni bude 80 fotografií

Přihlížejícím včera Saudek řekl, že život je nádherný, a jak říkal Arnošt Lustig, začíná po pětasedmdesátce. "Tak mně už několik hodin běží ten pravej život. Narodil jsem se totiž v pět hodin ráno," dodal. Na dotaz, kde narozeniny oslaví, uvedl, že je slaví každý den.

Dle Saudkova galeristy Zdeňka Kočíka se lidem v Plzni představí 80 fotografií, mezi nimi i dřívější velmi známé práce. "Saudek je jediný žijící autor, jenž má vlastní galerii, a to v Celetné ulici v Praze," řekl Kočík. "Dokonce je po mě pojmenovaná ulice v Praze, tedy je to po strýci Eriku Adolfovi, ale je to ulička taková celkem nevalná," dodal Saudek.

Saudek patří mezi světoznámé autory, věnuje se hlavně ateliérové fotografii. Hlavním námětem je žena, ženské tělo, vztah ženy a muže. S fotografováním začal v 60. letech. V roce 1990 získal ve Francii titul Rytíř umění a literatury, ocenění za mimořádné dílo světového významu.

Po světě měl už přes 400 výstav. Knih s jeho snímky, kterých je téměř 20, se prodalo více než milion kusů. Jeho výstava v Plzni potrvá do 1. srpna.

Související