Nejslavnější český fotograf Josef Koudelka, kterého znají nejen lidé, kteří chodí na výstavy, ale zásluhou jeho reportáže z invaze do Prahy v roce 1968 prakticky každý, kdo se zajímá o evropské dění, získal cenu. Ministr kultury Václav Riedlbauch mu udělil medaili Artis Bohemiae Amicis.

Fotograf této pozornosti využil k tomu, aby českému státu věnoval velkou část svého fotografického díla. Více než třista fotografií, většinou dobových zvětšenin ze všech jeho významných cyklů, získá Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, které s fotografem o daru jedná už tři roky.

"Musím mít záruku, že bude možné ty fotografie půjčit na mé budoucí výstavy," vysvětluje fotograf, proč vyjednávání podmínek daru trvá tak dlouho.

Umělecká dráha dvaasedmdesátiletého Josefa Koudelky má dva jasné referenční body: Je to ten fotograf, který fotil "invazi" a je to také dosud jediný Čech, který se stal členem zmiňované fotografické agentury Magnum.

To jsou věci dostatečně známé, a zvláště po předloňském výročí srpnových událostí, které kromě Koudelkových výstav připomněla také kniha Invaze 68, hojně opakované, nicméně fotografovo charisma se tím neomrzelo ani nevyčerpalo.

 

Související