Christie´s ve středu nabídne v rámci dražby moderního a impresionistického umění 63 obrazů a plastik, které by podle jejích odhadů měly vynést 163 milionů až 231 milionů liber (pět až 7,1 miliardy korun).

Sotheby´s o den dříve bude dražit 51 položek ze stejného období a počítá s celkovou částkou 101 milionů až 148 milionů liber (3,1 až 4,5 miliardy korun).

Dosavadní evropský rekord z jedné dražby je 183 milionů liber, které loni kupci dali za předměty ze soukromé sbírky módního návrháře Yvesa Saint Laurenta.

Celkem určitě ale bude překonán londýnský rekord z jedné dražby, který stanovila v únoru se 147 miliony liber Sotheby's.

Taháky dražby u Sotheby´s budou obrazy Odalisques Jouant Aux Dames (Odalisky hrající dámu, na snímku) od Henriho Matisse (odhad na 10 až 15 milionů liber), Le valet de chambre (Pikolík) Chaima Soutinea (sedm až devět milionů liber) a autoportrét Edouarda Maneta (Manet s paletou), který je jedním z pouze dvou malířových autoportrétů a jediný v soukromých rukách.

První tři díla budou dražena vůbec poprvé, zatímco Manetův autoportrét byl prodán při první velké aukci moderního umění právě v Sotheby´s v roce 1958. Nyní je odhadován na 20 milionů až 30 milionů liber (616 až 924 milionů korun).

Kromě obrazů řady dalších malířů budou příští týden v Sotheby´s na prodej i kresby Egona Schieleho a nevelký akvarel Františka Kupky Abstraktní kompozice (odhadovaný na 12.000 až 18.000 liber, tedy 370.000 až 555.000 korun).

Christie´s bude dražit jedny Lekníny od Claudea Moneta, které byly poprvé předvedeny na pařížské výstavě v roce 1909. Obraz, který Monet namaloval v roce 1906 ve své zahradě v Giverny, je odhadován na 30 až 40 milionů liber (925 milionů až 1,2 miliardy korun).

Dosavadní rekord za Monetův obraz padl v červnu 2008, kdy Christie´s vydražila v Londýně jeho Le Bassin Aux Nympheas (Jezírko s lekníny) za 41 milionů liber.

Na stejnou cenu Christie´s odhadla obraz od Pabla Picassa z roku 1903 z jeho modrého období nazvaný Portrét Angela Fernándeze de Soto nebo také Piják absintu. Portrét prodává nadace hudebního skladatele Andrewa Lloyda Webera.

Do dražby půjde u Christie´s ještě 62 dalších děl, mezi nimi i Parc de l'hopital Saint-Paul (Park v nemocnici Saint-Paul) Vincenta van Gogha (odhadovaný na osm až 12 milionů liber), Frauenbildnis (Portrét ženy, nazývaný také Portrét Riy Munkové III) od Gustava Klimta (14 až 18 milionů liber), stejně jako Les Barricades Mysterieuses (Tajemné barikády) od belgického surrealisty Reného Magrittea (tři až čtyři miliony liber).

I když ještě před rokem byla budoucnost na trhu s uměním nejistá, odhady před aukcemi potvrzují prudký vzestup i přesto, že ekonomická krize stále není zažehnána. Experti dokonce očekávají, že by při dražbách mohl být překročen rekord za jedno vydražené dílo.

Letos v únoru u Sotheby´s se plastika Alberta Giacomettiho Kráčející muž I se prodala za 65 milionů liber (dvě miliardy korun). V květnu pak i tento rekord padl, když se v New Yorku u Christie´s vydražil Picassův obraz Nahá v sochařském ateliéru za 106 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Oživený trh s uměním

Trend potvrdila v květnu v Paříži dražba plastiky Amadea Modiglianiho z let 1910 až 1912, která se prodala za 43 milionů eur (1,1 miliardy korun). To je nejvíce za dílo tohoto italského umělce a nejvyšší částka při aukci jednoho uměleckého díla ve Francii.

"Trh s uměním je v této chvíli mimořádně pevný," řekl šéf Christie's v Evropě Jussi Pylkkänen. Podle Christie´s zájem o nejdražší díla pochází, jak od kupců z tradičních oblastí Evropy a severní Ameriky, tak z Ruska, Číny a Blízkého východu.

Podle ředitele oddělení impresionistického a moderního umění v Sotheby´s Philipa Hooka rekordní ceny odrážejí snahu nejbohatších lidí najít v umění "bezpečné útočiště pro své peníze". V rozhovoru s listem The Times Hook zdůraznil, že vývoj také jasně potvrzuje přetrvávající tržní hodnotu a popularitu impresionistů.

Přesto je však podle něj globální poptávka po špičkových uměleckých dílech "mimořádná vzhledem k ekonomické situaci v jiných oblastech". Pokud ale bude nabídka pokračovat, vše ukazuje na to, že se na tom nic nezmění, myslí si Hook.

Související