Apoteóza lásky

Alfons Mucha
Praha, Obecní dům
Potrvá do 30. září

Alfons Mucha měl v té věci pořádek. Věděl přesně, jak definovat krásu a od definice byl již jen krůček k dokonalým obrazům. "Krása je rovnováha mezi duchem a tělem prodchnutá mravní harmonií," říká japonská kurátorka Tomoko Sato, která připravila Muchovu výstavu v Obecním domě v Praze.

Přehlídka obrazů, skic, plakátů a fotografií s názvem Apoteóza lásky, která připomíná stopadesáté výročí narození Alfonse Muchy, začne v pátek.

Přehlídku pořádá Muchova nadace, jejíž prezidentem je malířův vnuk, finančník John Mucha, a která vlastní největší kolekci Muchových prací. Nadace také vybrala japonskou kurátorku působící v Londýně.

"V Japonsku je Mucha velmi proslulý," říká Tomoko Sato, která se s Muchovým dílem seznámila přes symbolisty 19. století. Jinak se však specializuje na současné umění a především fotografii.

Mucha, velmi dobrý fotograf

Její zájem je na výstavě patrný, vedle obrazů a plakátů je hojně zastoupena fotografie, včetně vůbec poprvé vystavených "dokumentárních" snímků. "Narozdíl od svých současníků Mucha nepoužíval fotografii jen kvůli skicám. Fotografoval celý život a jeho snímky jsou velmi kvalitní," říká Tomoko Sato.

Do kategorie dobových záznamů, které lze s odstupem století označit za dokumentární, patří fotografie z poutí, které malíř pořídil v Rusku. Zaprášení poutníci opírající se o sukovice se překvapivě příliš neliší od modelů, kteří Muchovi pózují na ateliérových snímcích.

Také ateliérové snímky, které sloužily jako předloha pro obrazové kompozice, působí výtvarně a obstojí nejen jako ilustrace malířovy tvorby. I proto se na plakátech výstavy neobjevuje některý z Muchových charakteristických secesních motivů, ale fotografie polonahé zaklánějící se dívky s ateliérem v pozadí. Snění - Alfons Mucha

Víc žen v Kutné Hoře

Výstava má čtyři kapitoly - Rodina a vlast, Život, Krása a Apoteóza lásky. Kurátorka si v nich všímá Muchových hlavních témat, nechybí ani jeho proslulé pařížské období, ve kterém pracoval pro Sarah Bernhardtovou.

Úzké výškové plakáty se slavnou herečkou mu vynesly mezinárodní věhlas a mnoho zakázek. Jeho symetrické kompozice, ušlechtilé postavy a složité ornamenty začali další umělci kopírovat, vznikl styl Mucha.

V následujících dvou letech se Muchovy práce představí v dalších českých městech, podoba výstavy se bude proměňovat. "Z Prahy poputuje do Kutné Hory. Na konceptu tamní výstavy pracuje kurátor Petr Wittlich, který se soustředí na Muchovo pojetí ideální ženské krásy," říká John Mucha.

Související