Rodina se proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 odvolá. Zvažuje také podání žaloby, která by řešila, komu epopej patří. O dalším postupu jedná s potomky mecenáše, který epopej financoval.

"V tuto chvíli jednáme s bratry Craneovými (vnuky mecenáše) o společných krocích," uvedl Mucha.

Muchova rodina už dříve o vydání podobného předběžného opatření požádala. Soud ale jejich žádosti nevyhověl. Podle vedení Prahy patří epopej Praze a Muchova rodina a nadace s ní nemá nic společného.

"Je omyl tvrdit, že nám do toho nic není," míní Mucha. Podle něj nikdy neexistovala dohoda mezi mecenášem Charlesem Cranem, Muchou a Prahou. Jediný dokument spolu podepsali pouze Crane a Mucha. Praha má prý v rukou pouze předávací protokoly.

Podle právního zástupce Muchovy rodiny Tomáše Davida dohoda Muchy s mecenášem uvádí, že Crane zaplatí vytvoření Slovanské epopeje a pod podmínkou, že Praha pro ni vytvoří novou budovu, budou tato díla darována hlavnímu městu.

"Z důvodu nesplnění podmínky z té dohody vlastnictví Slovanské epopeje nikdy nepřešlo z pana Muchy na hlavní město Prahu," dodal právní zástupce David. Právě o tento argument se chce Muchova rodina při přípravě žaloby opírat.

Muchovi potomci mají navíc k dispozici dokument psaný vlastní rukou Alfonse Muchy, který symbolicky zbavuje Prahu epopeje. "Píše se tam něco ve smyslu matičko drahá, velké břemeno jsem ti dal, omlouvám se, nepodařilo se ti s tím nic udělat, tak to beru zpátky," řekl malířův vnuk novinářům. Jeho děda to údajně napsal ve 30. letech.

Praha chce v nejbližších dnech nebo týdnech přestěhovat obrazy ze současné expozice na zámku v Moravském Krumlově. Otevření výstavy ve Veletržním paláci, ve kterém sídlí Národní galerie v Praze, se chystá na konec září nebo začátek října.

Muchově rodině se nelíbí, že jde pouze o dočasné řešení, a požadují trvalé umístění v nově vystavené galerii tak, jak si to autor epopeje přál.

Cyklus 20 rozměrných pláten, který zobrazuje náměty ze slovanské historie, je na moravskokrumlovském zámku více než 45 let. Praha smlouvu o zápůjčce už několikrát prodloužila.

Související