Galerie hlavního města Prahy (GHMP) stále připravuje výstavu Slovanské epopeje Alfonse Muchy v pražském Veletržním paláci, přestože radnice v Moravském Krumlově na základě požadavku Muchovy rodiny manipulaci s obrazy dočasně zakázala.

Pracuje se na katalogu i na koncepci výstavy. Galerie také vypisuje veřejnou zakázku na firmu, která by měla vyrobit výstavní panely a zajistit technické detaily expozice, řekl dnes ČTK ředitel galerie Milan Bufka.

Rozhodnutí Moravského Krumlova galerii situaci zkomplikovalo, ale přípravy tím prý nijak neustaly. "My zvolíme řešení a vybereme firmu, smlouvu ale podepíšeme, až se bude vědět, co dál," řekl Bufka. Cena by měla být v rozpětí od dvou do 4,9 milionu korun.

Veletržní palác je podle galerie na výstavu epopeje dobře připravený. Na skla dvorany již byly instalovány fólie, které zabrání průniku slunečních paprsků. Rozmístí se i klimatizační jednotky, které mají upravit teplotu.

"Výstava Slovanské epopeje ve Veletržním paláci, která ponese podtitul Mýtus, dějiny, vize, bude mít pro Prahu zásadní přínos, konečně bude rehabilitováno dílo, které bylo tolik podceňováno," řekl kurátor galerie Karel Srp. Umístění epopeje v Moravském Krumlově bylo podle něho od počátku dočasné a "zcela nevyhovující smysluplné prezentaci tak rozsáhlého a významného díla".


Srp považuje expozici v Moravském Krumlově za nevyhovující jak z hlediska rozmístění, které podle něho neodpovídalo logice díla, tak osvětlení. Podle jeho názoru zámek v Moravském Krumlově není v dobrém stavu a vyžaduje jako celek důkladnou rekonstrukci, při níž by musela být epopej svěšena.

Slovanskou epopej tvoří dvacítka rozsáhlých pláten, sedm největších měří 8,1 metru krát 6,1 metru.

Pracovníci galerie chtěli původně obrazy začít minulý týden převážet do Prahy. Pokud se Praha a Krumlov nedohodnou, budou o věci rozhodovat soudy. Výstava měla začít na přelomu září a října, termín se ale pravděpodobně posune.